Як увімкнути відновлювальну енергетику

5 квітня 2017, 12:30
Нещодавно на очі потрапила інфографіка, на якій зображено прогрес різних європейських країн в зеленій енергетиці. Картинка дуже красномовна

На жаль, у порівнянні з іншими, ми виглядаємо не дуже привабливо. У 2015 році частка відновлюваних джерел в загальному енергетичному балансі України склала 4,87%. Хоча вже у 2020 році вона має зрости до 11%.

Відео дня

Навіть якщо ми це зробимо, Україна все одно пастиме задніх.

Уявімо, що буде менш, ніж за чотири роки, якщо у 2016-му:

  • інвестиції у відновлювану енергетику перевищили інвестиції у викопні види палива – у 2016 році в нові об’єкти було вкладено $287,5 млрд;
  • сукупна потужність електростанцій на відновлюваних джерелах енергії, введених в експлуатацію у минулому році, подолала позначку в 160 ГВт – це абсолютний рекорд;
  • ціна енергії сонця стала нижчою за ціну енергії вугілля, після чого Франція та Великобританія вирішили до середини 2020-х років закрити всі вугільні електростанції;
  • Китай за чотири роки в 15 раз (!) збільшив потужності власних сонячних електростанцій – до 50 ГВт;
  • і навіть багатий на викопні види палива Казахстан на 32% збільшив виробництво електроенергії з відновлюваних джерел.

Поки ми рухаємося зі швидкістю равлика, світ стрімко змінюється. Щоб ця прірва не збільшувалася, щороку потрібно збільшувати виробництво енергії з відновлюваних джерел. Щонайменше на 7-10%!

І справа тут не в цифрах. Розвиток відновлюваної енергетики стимулює впровадження нових технологій і створення робочих місць. Врешті-решт, дає можливість відмовитися від імпорту енергоресурсів і перебудувати економіку країни.

Але для цього потрібно подолати пострадянську інерцію.

З власного досвіду скажу, що закони скрізь одні, але умови роботи різні. Якщо на місцеві чиновники зацікавлені в приході інвесторів і запуску нових проектів, або хоча б не ставлять палки в колеса – тоді все добре. Але багато таких, хто замикає всі процеси на собі. У таких випадках один підпис можна три місяці чекати.

Загалом після Майдану і Революції Переваги працювати стало легше. Контролюючих органів стало менше, діє мораторій на перевірки. Але в останні місяці ми бачимо ознаки відкату назад.

Зокрема, НКРЕКП спробувала підвищити плату за приєднання до електромереж, внаслідок чого вартість нових об’єктів відновлюваної енергетики зросла б до космічних висот.

Також чиновники пролобіювали нові, ускладнені правила в системі Архбудконтролю. Наприклад, котельні на біопаливі – це об'єкти третьої категорії складності, вони вводилися в експлуатацію декларативним шляхом.

Згідно з новими правилами, обов'язково потрібно проводити експертизу. Але ті, хто її проводять, дуже часто чіпляються, шукають будь-який привід, щоб затягнути час.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Нещодавно ми зіткнулися з таким випадком на нашому новому об'єкті – малої ГЕС. Експертам не сподобалися матеріали, з яких було зроблено дах на одній з будівель!

Додайте до цього надто складну систему адміністрування податків, багатомісячне відведення земельних ділянок під нові об’єкти, шалений опір монополістів і ви зрозумієте, чому відновлювана енергетика в Україні так повільно зростає.

Тому або ми увімкнемо «п’яту швидкість», або продовжимо пасти задніх. Насправді, потрібно небагато:

  • визначити відновлювану енергетику одним із топ-пріоритетів на найближчі 10-20 років;
  • прибрати зайве регулювання, мінімізувати вплив чиновників;
  • зафіксувати правила гри, хоча б на 5-7 років;

Цього буде достатньо, аби вже завтра в галузь прийшли нові компанії і десятки мільйонів доларів. Не треба допомагати. Просто не заважайте працювати, і тоді все буде добре.

Показати ще новини
Радіо НВ
X