Як успішно торгувати з Молдовою
Мільйони людей успішно купують товари на AliExpress, Ebay, Amazon і інших зарубіжних інтернет-магазинах, але продавати намагаються одиниці. Тим часом, інтернет і фінансово-логістичні рішення вже дозволяють продавати свої товари легко і в глобальних масштабах. Сьогодні фокус на Молдову.
Чому Молдову? По-перше, це сусідня до України країна, яка знаходиться не тільки територіально близько, що забезпечує швидкі терміни авіа- і наземної доставки, а й ментально близько. Більшості жителів Молдови абсолютно зрозумілі українська та російська мови, що автоматично позбавляє від проблем, пов'язаних з перекладом і адаптацією опису товарів, що продаються, складнощами в спілкуванні з партнерами і власне клієнтом.
Молдавським покупцям близький і зрозумілий асортимент товарів українських підприємців, прийнятна цінова політика, на українські товари просто є попит. За даними торгового інтернет-майданчику Allbiz, що зібрав статистику про міжнародні покупки-продажі на своєму ресурсі за 2015 рік, лідером онлайн-торгівлі з Молдовою є саме Україна.
ТОП-3 країн-лідерів виглядає наступним чином:
Країни-постачальники | Країни-покупці |
1.Україна - 61% | 1. Україна - 32% |
2. Росія - 9% | 2. Росія - 27% |
3. Польща - 9% | 3.Румунія - 9% |
Українські підприємці вже успішно торгують з нами, але e-commerce ринку Молдови, який повністю відображає світовий тренд зростання e-commerce сегмента в роздрібних продажах, є куди розвиватися.
Що купують сьогодні в інтернеті клієнти Молдови? За даними, групи компаній Simpals, яка включає в себе інтернет-проекти (999.md - дошка оголошень, Point.md - інформаційно-розважальний портал, Price.md -торгова платформа), найбільш активно молдавани замовляють в мережі:
- телефони
- побутову техніку
- шини та акумулятори
- комп'ютери
- одяг та взуття
- дитячі товари
- інструменти
- запчастини для авто/мото/вело
Середній чек в популярних категоріях досягає 1500 лей (1 молдавський лей - MDL - дорівнює 1,42 гривні UAH, тобто близько 2 130 грн.). У той час як середній чек при покупці в мережі українських покупців - 885 грн. При цьому 90% замовлених через інтернет покупок оплачуються готівкою і 10% — картою.
Обсяг онлайн-ринку, за різними даними, становить 3-8 млн лей на місяць. ВВП на душу населення (у 2016 році) — $5328 (для порівняння, в Україні за аналогічний період — $2185).
З огляду на зростаючі обсяги e-commerce ринку країни (30% за останній рік), рівень проникнення інтернету (70%), національний поштовий оператор Пошта Молдови спільно з національним поштовим оператором Укрпошта розробили для українських підприємців, які торгують в інтернеті, спільне логістичне рішення — Е-commerce Export Solution, що забезпечує швидку, зручну, надійну і економічно вигідну доставку товарів до Молдови.

Новий сервіс надає клієнтам ряд переваг: спеціальний тариф на доставку (відправлення негабаритних посилок в Молдову стало вигідніше на 50%) з можливістю отримання післяплати за товар на свій рахунок в гривні.
Партнером Укрпошти і Пошти Молдови зі створення спеціальних умов для українських підприємців, виступила група компаній Simpals.
На нашу думку, для українських підприємців настав вдалий момент, щоб розширити свій бізнес і вийти в e-commerce сегмент Молдови.