Як українців закликають полюбити офшори

29 жовтня 2018, 17:00

Скажіть, чи любите ви офшори? Здавалося б, дурне запитання. Якщо ви Рінат Ахметов або Костянтин Жеваго, наприклад, то ви відповісте на нього ствердно. Так, любите. Тому що це дозволяє економити купу грошей на податках.

Якщо ж ви простий маленький українець, то ви звикли не тільки не любити офшори, а й бачите в цьому найбільше зло. Одне з них. Це спосіб не платити, який використовують олігархи, обманюючи країну. І так, ви не любите офшори.

Відео дня

Що таке офшор? Це юрисдикція, яка дозволяє не платити податок на прибуток. Це важливо.

Зараз для компаній і олігархів, які використовують офшори, настають важкі часи. Це не чисто українська історія. Боротьбу з офшорами ведуть у всьому світі. Та імплементують правила BEPS. Там багато складних слів і розумних термінів, але суть в тому, що якщо ви зробили олівець в Україні, то і податки ви повинні платити в Україні. І баста. Звичайно, українським олігархам це не дуже подобається. Але рано чи пізно Україну змусять імплементувати ці правила. Інакше санкції. І зараз, так – сяк, але в Україні відбувається впровадження цих правил. Вони записані навіть у програмі МВФ. У підсумку, як задумано, найближчим часом використовувати офшори стане набагато складніше і українські олігархи змушені будуть платити більше в український бюджет.

І тут починається інша, чисто українська, історія. З'являється пропозиція скасувати в Україні податок на прибуток. І ввести замість нього податок на виведений капітал. Т е податок на дивіденди, що дозволяє не платити податок на прибуток. Звичайно ж, щоб допомогти малому і середньому бізнесу. Стимулювати економічне зростання. Але ось біда. Малий і середній бізнес у нас податок на прибуток майже не платить. Від слова "зовсім". Основними платниками податку на прибуток є великі підприємства. Які часто належать олігархам. І яким найближчим часом має бути збільшити ці платежі в рази. І громадськість, яка ще нещодавно боролася з офшорами, раптом горою стає на захист прав Ахметова і Ко не платити податки.

І знову про офшор. Це юрисдикція, яка дозволяє не платити податок на прибуток. Зараз це, наприклад, Кіпр. Якщо цією юрисдикцією буде Україна, то що зміниться? Для українського бюджету – нічого. Це дозволить бізнесу не платити податки в Україні. Це зробить великий внутрішній офшор. Чим внутрішній офшор краще зовнішнього? Для пенсіонерки абсолютно не важливо, чому в бюджет не йдуть гроші. Чи то тому, що є кіпрська компанія, чи то тому, що в Україні дозволили не платити податки на прибуток. Та й ще як вчасно дозволили. Якраз в той момент, коли не платити їх за допомогою кіпрської юрисдикції стає неможливо.

Оцінка Мінфіну говорить про те, що введення ПНВК дасть втрат на 50 млрд грн. Тобто це гроші, які не надійдуть до бюджету в порівнянні зі сценарієм, коли вони повинні були б надійти. Але тут є ще якась заковика. Сума втрат адже набагато більше. Адже ці розрахунки не враховують, а що було б, почни олігархи по-чесному платити податки протягом кількох років, коли правила BEPS їх змусять це робити. Як там оцінюють втрати бюджету від використання офшорів? Сотнями мільярдів. Так що втрати набагато більші. І це для країни, ключовою проблемою якої є дефіцит бюджету. Для країни, у якій найбільша частка витрат в світі припадає на соціальну сферу, а інфраструктура доходить до критичного стану. Для країни, яка начебто не хоче збільшувати боргове навантаження.

Прихильники ПНВК, звичайно ж, ніколи не скажуть, що вони підтримують право олігархів не платити податки. Вони скажуть, що годі душити маленьких українців податками, скажуть, що податок на прибуток дуже корупційний і взагалі треба стимулювати економічне зростання. І чому б заради цього не створити внутрішній офшор.

Так, податки це звичайно погано, їх платити ніхто не любить. Але чи є це найбільшою проблемою для бізнесу? Адже в опитуваннях бізнес говорить, що для нього основна проблема – це відсутність верховенство права, корупція, дефіцит робочої сили. І точно не податки на першому місці. І якщо допомагати бізнесу зниженням податків замість вирішення проблеми верховенства права, то це як збільшувати груди дівчині, у якої рак крові. Воно звичайно красиво, але основну проблему не вирішує. Більш того, після зниження ЄСВ говорити про те, що в Україні високі податки якось взагалі не пристойно.

Податок на прибуток, кажуть, корупційний податок. Але це теж "чисто українська історія" і податок на прибуток є у всьому світі і ніде він не вважається корупційним податком. І може справа не в податку, а в тому, хто його адмініструє. Як було з ПДВ. Десятки років за всіх урядів ПДВ повертали тільки за відкат. За великий відкат. Поки під тиском МВФ не змусили зробити автоматичне відшкодування, яке просто прибрало корупцію звідти. І бабах, ПДВ перестав бути корупційним. Так може справа в танцюристах, а не в танці?

І так, про економічне зростання. Немає жодного доказу, що такий захід допомагає запустити економічне зростання. Коли ввели ПНВК в Естонії, то її економічне зростання наступних років нічим не відрізнявся від сусідньої Латвії. Тобто не розпочалося в Естонії інвестиційного буму. І не сталося економічного дива. Ще ПНВК є в Грузії. Але в Грузії немає пенсій. І знову ж таки, немає жодного гідного довіри дослідження, яке б говорило, що скасування податку на прибуток сприяє прискореному економічному зростанню. Коли ви інвестуєте, ви в основному дивитеся на перспективи і прогнози, а не на те, чи є у вас гроші для інвестування. В іншому випадку нам треба стверджувати, що тільки завдяки офшорам і можливості для олігархів не платити податки і зростає українська економіка. Адже внутрішній офшор нічим не відрізняється від зовнішнього.

І так, ніхто не любить платити податки. Від слова "взагалі". Не люблять платити податки що українці, що американці. І нормально хотіти не платити податки. Але хіба нормально для суспільства хотіти, щоб податки не платилися?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X