Як Україні стати лідером архітектурного аутсорсингу

7 жовтня 2016, 08:00
Ні для кого не секрет, що однією з найрозвиненіших і найбагатших галузей сучасної економіки є IT-сектор

Завдяки постійно зростаючому рівню технологізації суспільства та автоматизації виробничих та побутових процесів, потреба у нових спеціалістах в цій галузі не тільки не зменшується, але й стрімко зростає. Україна вже зарекомендувала себе серед лідерів-постачальників ІТ-аутсорсингових послуг, наших спеціалістів цінують за відповідальність та навички. Та чи лише IT-сектор здатний приносити Україні великий дохід, орієнтуючись на світові ринки? Працюючи із українськими та зарубіжними замовниками, ми відкрили ще одну можливість відкритого ринку - аутсорс української творчості, а саме архітектурних послуг - в усі куточки світу.

Відео дня

Для того аби будь-яка шалена думка наповнилася змістом, треба відповісти на питання - як технічно може бути реалізований “експорт” архітектурних послуг? В очах молодих та амбітних архітекторів яскраво блимають назви топових сайтів для фрілансу (Up Work, Freelancer.com, Toptal, Guru). Дісно, на кожному із сайтів можна знайти можливість зробити окремий вид архітектурних робіт, трапляється і можливість запропонувати завершений архітектурний проект. Однак у світі високої конкуренції такі речі, як репутація, професійна відповідальність та бренд мають високу вагу, і тому тут українським талановитим архітекторам треба думати і про інші формати. Шлях, який обрали Urban Experts, полягає у партнерстві із відомою британською архітектурною компанією - Leslie Jones Architecture. З одного боку, ми “навчаємо” український ринок високоякісному продукту, який пропонують британці, з іншого боку - наша команда виступає у якості постачальника кваліфікованої, але значно дешевшої, аніж у Британії, робочої і творчої сили.

На жаль, власного архітектурного стилю, який можна було б розвивати і поширювати, Україна поки що не має - протягом довгих століть наша держава знаходилась під абсолютним впливом різних імперій, які поширювали власні стилі на підлеглих їм територіях. Певний розвиток архітектури відбувся у 20-30-ті роки минулого століття, проте цей ковток свіжого повітря був швидко придушений необхідністю створення великої кількості однакового житла і генеральним планом. З проголошенням незалежності, завершився період планової економіки, і як наслідок - планового будівництва, проте більшість наших архітекторів, які звикли працювати в інших умовах визначеного державою плану, виявилася не готова до створення не стільки оригінальних об’єктів (з цим простіше), скільки зручних, функціональних та гармонійно поєднаних із оточуючим пейзажем. Є десятки будівель у центральних районах Києва, зведених в останні 20 років - у них були вкладені гроші, час, але замість того, щоб стати визитівкою міста, вони стали нашим соромом.

В порівнянні з цим, британська архітектура, яка має свій власний, неповторний стиль, відточений століттями, користується великим попитом та популярністю в усьому світі. Спираючись на колосальний досвід, британські архітектори створюють унікальні проекти великих масштабів в усіх куточках різного світу. Те ж саме стосується й інших архітектурних шкіл Європи та США, які мають неповторний, відомий в усьому світі стиль. Говорячи про пострадянський простір, особливої уваги заслуговує Баку та Астана, де відомі “Вогняні вежі” зведені HOK International (один із світових лідерів, головний офіс у Лондоні), а Хан Шатир - силами Foster + Partners (той самий Фостер, який звів “огірок” у Лондонському Сіті).

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Проте українські архітектори мають одну суттєву перевагу, вітчизняні спеціалісти не менш обізнані за іноземних колег і здатні виконувати проекти великих масштабів не менш якісно, хоча іноземні ринки поки що не дуже охоче співпрацюють з українськими компаніями в цій сфері саме із огляду на нестачу “позитивного досвіду”, - доводиться постійно підтверджувати, доводити свій професіоналізм, оскільки довіри до української архітектури ще немає. Тому треба виходити на міжнародний рівень, співпрацювати з відомими гравцями ринку і просувати власні міжнародні бренди. Наша гордість у цьому випадку не має страждати - кожен Автор, який долучається до великих, світових проектів, має повне право сказати “і я там був, і мед я пив”, але найцінніше - це отриманий досвід. Україна не перша на цьому шляху, і якщо подивитися на розвиток архітектури та ринку нерухомості в Південній Кореї, Туреччині та Китаю, то можна із упевненістю сказати, що саме завдяки експорту із Західної Європи ці країни значно підвищили рівень архітектурних послуг на домашньому ринку, а згодом самі вибудували “власний стиль”.

Низький рівень життя та слабка економіка України можуть певною мірою йти на користь вітчизняному бізнесу - саме це дозволяє йому пропонувати послуги за мінімальною ціною на міжнародних ринках. Перетворити свою слабкість на силу можна і в сфері архітектури - Україна має потужний потенціал, який полягає у професійних кадрах, які готові працювати в кілька разів дешевше за пересічного європейського архітектора. А українські таланти, які вже встигли отримати якісну європейську освіту, але не можуть знайти гідну роботу на Заході (про проблеми нестачі робочих місць у ЄС відомо всім), мають усвідомлювати свої переваги.

Просування України як джерела архітектурного аутсорсингу може привести в країну величезні інвестиції та забезпечити стабільний і тривалий розвиток українському ринку нерухомості, покращуючи його не тільки збільшенням капіталу, але й зростанням якості та креативності вітчизняних архітекторів.


Показати ще новини
Радіо NV
X