Як Україна втрачає врожай через зміну клімату

6 серпня 2018, 15:00

Щороку екологи вираховують дату Дня екологічного боргу. В ідеалі людство повинно споживати стільки природних ресурсів, щоб вони могли повністю відновитися за рік.

Сьогодні людство вже живе в борг. За даними Global Footprint Network в цьому році день екологічного боргу настав 1-го серпня. Тобто люди за сім місяців спожили річний ліміт ресурсів і почали жити в борг. У такій ситуації природа не встигає відновлюватися самостійно.

Відео дня

На початку 70-х років минулого століття, коли тільки починали рахувати статистику споживання ресурсів землі, вже було зрозуміло, що людство живе в борг. Кожна людина використовує більше їжі, води та енергоресурсів, ніж земля може відновити за рік. Але в 70-х екологічний борг становив усього кілька днів.

З року в рік ця дата зсувалася і в цьому році ми відзначаємо День екологічного боргу в серпні. Тобто до серпня ми вже вичерпали все, що за рік виробляє земля, і далі будемо споживати понад норму. Така ситуація означає, що у людей є проблеми зі споживанням ресурсів.

Ми вже пожинаємо наслідки надмірного споживання людством ресурсів землі. На Землі помітно змінився клімат. Через проблеми з погодою Україна недоотримує 28 млн тонн врожаю. У цьому році у нас дуже пізно почалася весна, яка була дуже короткою. У багатьох областях не встигли провести сівбу. А там, де все-таки змогли висіяти культуру в грунт, вона загинула через погодні умови. Тож ситуація на агроринку не така проста.

Для того щоб не втрачати урожай і збирати його в тих же обсягах що раніше, аграріям доводиться використовувати все більш досконалі технології. Такі технології є і можна підвищувати ефективність сільського господарства. Але тим не менше це теж глухий кут.

Подивіться на посушливі зони на півдні України. Вони переходять зовсім в інший кліматичний режим. Там більше не можуть рости культури, які раніше вирощувалися без проблем. Необхідно боротися з новими видами бур'янів. Для високої продуктивності постійно потрібно щось удосконалювати і змінювати. Урожай обходиться все дорожче.

Зараз людство володіє технологіями, що дозволяють використовувати поновлювану енергію. Їх досить давно розвивають. Україна вкладається, щоб давати більший тариф для альтернативної енергетики, ніж у Європі. Але в енергобалансі нашої країни вона займає не більше 1,5% від загального обсягу енергоринку, тоді як в інших країнах це 15%.

Той факт, що з кожним роком ресурсів стає все менше, а споживання все більше, ставить перед економікою все нові й нові виклики. І це виклик не тільки для країни, а й для кожного з нас. Ми повинні навчитися бути більш ефективними, швидкими і мобільними. Нашій країні потрібно швидше розвивати альтернативну енергетику і впроваджувати нові технології в сільському господарстві. Необхідно будувати ефективну економіку. Тільки в цьому випадку нам вистачить тих ресурсів, якими Україну наділила природа.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Тому питання раціонального використання тих ресурсів, які маємо, – це питання №1 для економічної ефективності і для майбутнього України.

Показати ще новини
Радіо NV
X