Як Україна воює з Росією в торгівлі

1 серпня 2018, 15:00

Світова організація торгівлі (СОТ) відхилила ключові вимоги України в рамках суперечки з РФ про постачання залізничного обладнання, зокрема, вимога визнати системність порушень з боку Росії.

СОТ – це організація, яка об'єднує безліч країн світу і створює усередині свого об'єднання загальні однакові для всіх правила гри. Можливість торгувати за зрозумілих і чітких правил створює добрий грунт для вільної торгівлі між країнами.

Відео дня

Якщо хтось із країн – членів СОТ не виконує встановлені правила гри, то існує можливість звернутися за допомогою до керівництва організації, як до третейських суддів і розібратися чи правильно поводяться учасники щодо правил міжнародної торгівлі.

Україна подала скаргу на Росію щодо того, що РФ не пускала українські товари машинобудування на свій ринок. Російська Федерація, в свою чергу, заявила, що не пускає наші товари через неможливість перевірити якість продукції, яка виробляється на наших заводах. Оскільки Москва не може гарантувати безпеку своїх інженерів на території нашої держави. СОТ прийняла скаргу і винесла рішення, що дії Росії правомірні. РФ дійсно не може відправляти своїх фахівців в Україну для перевірки якості вироблених товарів.

Другий гучний позов – це зворотна ситуація. Росія ввозила добрива в Україну. Наша держава поставило імпортні мита на цей товар, тому що продукція ввозилася за відверто демпінговою ціною. Таким чином країна загородила свій ринок від продукції Єврохіму.

СОТ в цій ситуації знову стала на бік Москви. Фактично організація сказала, що Україна неправильно провела розслідування, мита встановлені з порушеннями. Хороша новина в тому, що ми маємо право провести нове розслідування і знову спробувати захистити свій ринок. Поки ж всі мита щодо російських добрив повинні бути зняті.

Ми двічі програли в суді. Один раз щодо поставки продукції в Росію, а другий – за поставками товару з РФ. Виходить, що з Росії до нас поставляти можна, а Україні в Російську Федерацію не можна. Такий програш двох важливих справ – це тривожний сигнал.

На цьому історія не закінчується. Україна має третій ключовий позов, який може сильно вплинути на нашу торгівлю. Це позов, який ми подали до Росії про те, що вона блокує можливість транзиту наших товарів до країн Середньої Азії.

Ми знаємо, що неможливо потрапити по суші з України, минаючи Росію, в країни Середньої Азії: Казахстан, Узбекистан та інші країни, які хочуть купувати наші товари. Навіть на Кавказ: Азербайджан або Грузію можна потрапити хіба що морем. Але Середня Азія так точно не працює. При морському вантажоперевезенні продукції виходить подвійна перевалка, що занадто збільшує вартість товару.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Отже, Росія блокує перевезення українських товарів і посилається на статтю 12 кодексу СОТ.

Стаття говорить, що в разі загрози безпеці країни правила вільної торгівлі і транзиту можуть бути порушені. На жаль, союзником Росії в цій ситуації виявилися США. Чому? Тому що Трамп спирається на ту ж саму статтю, коли блокує імпорт у США алюмінію і сталі. Президент США говорить про те, що якщо з американських міркувань, щось загрожує безпеці Америки, то ми можемо блокувати імпорт алюмінію і сталі. У цьому питанні 12 стаття ключова.

Якщо в грудні суд винесе рішення на користь Росії, то це буде кінець СОТ в його нинішньому вигляді. Це доленосне рішення не тільки для України, але й для всього світу. У разі нашого програшу ми не маємо права провозити свої товари транзитом через РФ, тому що це порушує її безпеку. Через політику Трампа така ситуація на руку і США, але це вкрай невигідно всьому світовому устрою. Це змінює правила гри і загрожує вільній торгівлі та свободі переміщення.

Ось така ось сумна історія, де Україна може стати наріжним каменем.

Показати ще новини
Радіо NV
X