Як тишком-нишком розікрали державні активи

13 березня 2017, 13:21
Частина перша: Завдяки чому ДТЕК Ріната Ахметова отримав Дніпроенерго

Наприкінці 2011 – початку 2012 року режим Януковича організував шалений розпродаж державних пакетів акцій підприємств енергетичної галузі для своїх олігархів.

Серед таких ласих шматочків – ПАТ ДТЕК Дніпроенерго – один з провідних виробників електроенергії та тепла в Україні. У складі компанії є три ТЕС, які розташовані в Запорізькій і Дніпропетровській областях – Запорізька, Придніпровська, Криворізька.

Відео дня

Приватизація Дніпроенерго – яскрава ілюстрація «безшумного» привласнення енергетичного гіганта олігархами за «сприяння» державних органів.

В 2011 році Кабінет Міністрів і Фонд держмайна під протекторатом вищого керівництва створили всі передумови та набули позазаконних суперповноважень для того, щоб ДТЕК виявився єдиним та неповторним претендентом на участь у приватному «конкурсі» з продажу 25% Дніпроенерго. Умови «конкурсу» одразу були виписані таким чином, щоб максимально звузити коло учасників до одного можливого претендента – ДТЕК.

Вже не кажучи про те, що ця покупка не мала нічого спільного з конкурсом, і що в принципі, умови участі покупців у приватизації визначаються виключно державною програмою приватизації, а не розпорядженням Кабміну та Фондом держмайна.

Відсутність конкурсної процедури та законних повноважень не стала перешкодою для Фонду держмайна, щоб 12 березня 2012 року оголосити ДТЕК переможцем і продати 25% акцій Дніпроенерго за дуже вигідною ціною – 1,179 млрд грн, що тільки на 5 млн грн більше від стартової ціни, яка становила 1,174 млрд грн. Визначити реальну ціну цього активу можливо було б тільки за умов відкритого конкурсу.

Функція Фонду держмайна в цьому процесі фактично звелася до технічного оформлення передачі державної власності в заздалегідь визначені руки.

Далі були відчайдушні спроби акціонера ТОВ Бізнес-Інвест [компанія була афілійована з групою Приват Ігоря Коломойського – НВ Бізнес] оскаржити в суді незаконність приватизації. У травні 2015 року до справи долучилась Генеральна прокуратура.

В липні 2015 року Господарський суд Києва задовільнив позов прокуратури та визнав недійсним договір купівлі-продажу Дніпроенерго, укладений між Фондом державного майна та ДТЕК. Суд погодився з аргументами позивачів, що «було порушено інтереси держави, оскільки з державної власності вибуло майно всупереч законодавству та встановленій процедурі приватизації. Кабінет Міністрів не наділений повноваженнями погоджувати умови приватизації ПАТ Дніпроенерго як об'єкта державної власності, що не є стратегічним для економіки та безпеки держави».

Однак, у вересні 2015 року, на підставі апеляційних скарг Кабінету Міністрів та ДТЕКу, об’єктивне судове рішення було «неочікувано» скасоване Київським апеляційним господарським судом. Риторика суду різко змінилась на протилежне, що «Кабмін діяв законно в межах наданих йому повноважень».

Доводи прокуратури про те, що «приватизація пакета акцій ПАТ Дніпроенерго була здійснена неконкурентним способом, суд не прийняв, оскільки конкурс проведений «з використанням відкритості пропонування ціни. І що особи, які бажали взяти участь у конкурсі, могли подати відповідні заяви, але таким правом скористався лише ДТЕК».

Далі ТОВ Бізнес-Інвест спільно з Генеральною прокуратурою подали касаційну скаргу, втім суд відмовив у задоволенні, рішення місцевого суду залишилося чинним…

Незалежний та справедливий суд…

Обурює сам факт, що за домовленістю можливо все в нашій країні. Отримати за копійки величезне підприємство і домовитись з усіма ланками влади про гладкість та безшумність процесу. І нам ще будуть доводити, що конкурс був відкритим… просто так сталося, що подався тільки один претендент.

Прикрим у цій ситуації лишаються знову дешеві обіцянки вищого керівництва повернути державі награбоване.

«Прихватизація» Дніпроенерго – це тільки один з багатьох прикладів того, як за спільної участі державних органів і «підтримки» судової влади олігархи майже безкоштовно отримують державні активи, втрата яких коштуватиме мільярди гривень для нашої країни.

Вище керівництво це все «кришує» та благословляє.

І це тільки одне підприємство…

Показати ще новини
Радіо НВ
X