Як спростити отримання паспорта

19 липня 2018, 17:00

Щорічно в Україні видається в середньому 300 тис. паспортів дітям до 18 років, які вперше оформлюють посвідчення особи. Саме цей досвід отримання державних послуг повноцінно знайомить юних українців з поняттям бюрократії.

Для того, щоб отримати паспорт, їм доводиться збирати однаковий пакет документів у двох примірниках, відвідувати мінімум два державні органи і витратити близько тижня часу. Адже для оформлення паспорта в одному органі потрібно отримати номер платника податків у іншому. Реформа ж передбачає можливість оформлення двох документів в одному місці, таким чином спростивши процес і скоротивши час українців.

Відео дня

Подібна практика вже є в більшості розвинених країнах. Наприклад, у Швеції, Німеччині, Данії та Нідерландах персональний номер з 9 цифр вшивається в ID-карту на моменті її виготовлення, таким чином громадян не відправляють збирати додаткові папери.

Маршрут молодого українця для отримання паспорта

Досягнувши 14 років, кожен неповнолітній зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

  1. Спершу йому потрібно відвідати Державну фіскальну службу України (ДФС) і подати заяву.
  2. Через 3 робочих дні він отримує звідти довідку з номером платника податків.
  3. Потім потрібно звернутися в Центр надання адмінпослуг або підрозділ Державної міграційної служби (ДМС) і подати заяву на оформлення паспорта, прикріпивши довідку з номером платника податків.

ДМС зі свого боку бере інформацію з довідки і звертається за перевіркою знову до ДФС, який повинен надати підтвердження.

Таким чином, людина стає сполучною ланкою двох реєстрів, фізично передаючи папери з одного в інший орган. Такий процес взаємодії держорганів неефективний, а витрата сил і часу громадян безглузда.

Як це може працювати завтра

Цей складний і архаїчний процес можна спростити рівно вдвічі, дозволивши видачу довідки з номером платника податків під час оформленні паспорта в підрозділі ДМС. Так заява, яка подається для отримання паспорта, одночасно виступає заявою для реєстрації особи платником податків. Тобто, необхідність відвідувати два державні органи з двома однаковими пакетами документів повністю відпадає.

Для держорганів зміна відбудеться в такий спосіб. Міграційна служба через систему електронної взаємодії надає інформацію Фіскальній службі, яка вносить громадянина до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків. Після чого Фіскальна служба надає номер платника податків Міграційній службі, яка вносить цей номер відразу ж у паспорт громадянина України.

Що зміниться

Відсутність необхідності відвідувати ДФС заощадить кожному українцю як мінімум 3 робочих дні при оформленні паспорта. Більш того, вся персональна інформація буде знаходитися в одному документі, без потреби зберігати роками паперову довідку про присвоєння ідентифікаційного коду.

Для згаданих вище державних органів також є ряд переваг. Крім того, що електронна взаємодія оптимізує і підвищить їх ефективність роботи, істотно зміниться кількість громадян, які відвідують органи ДФС для отримання номера платника податків.

Щоб впровадити ці зміни Офіс реформи адміністративних послуг підготував відповідний проект нормативного акта з оформлення паспорта громадянина України з моменту досягнення 14-річного віку одночасно з присвоєнням номера платника податків. Така модернізація процесу цілком реальна і вже підтримується Міністерством фінансів України та Державною фіскальною службою України. Вирішує питання інша політична воля.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X