Як розпродати банки-банкрути без ринку

19 жовтня 2017, 16:00
Голландський аукціон – єдина можливість продати залишки майна банків-банкрутів

Старт голландських аукціонів запланований на другу половину жовтня. Але вже зараз можна стверджувати, що сама схема повинна поліпшити ситуацію з продажем боргів. Коли йде зниження ціни, вона обов'язково дійде до адекватного рівня і торги гарантовано відбудуться.

Відео дня

За правилами аукціону, ціна буде стартувати зі 100% ціни активу і знижуватися до 20%. Цього достатньо, щоб між першим і другим етапом проаналізувати і зробити кроки для підвищення привабливості активів.

Якщо під час перших торгів активів не запропонували адекватну ціну, тобто можливість об'єднати кілька однорідних боргів в один портфель. Така сек'юритизація підвищує кількість потенційних покупців.

Адже якщо продається один конкретний виробничий комплекс або земельна ділянка з низькою ліквідністю, то якусь ціну за актив може запропонувати або безпосередній кредитор, або пов'язана з ним юрособа. А якщо такої не знайшлося, то попиту не буде взагалі. Але якщо сотню боргів об'єднати в один пул, то якась серйозна юридична або фінансова компанія може включитися в торги і придбати портфель.

Природно, що якась частина боргів може бути визнана безнадійною до стягнення з різних причин. Але обов'язково в цьому портфелі знайдуться борги, за якими покупці зможуть вживати заходи зі стягнення. Таким чином, ризики знижуються, а кількість потенційних покупців збільшується. Тому, чим більші пакети боргів збиратимуть, тим більше шансів залучити інвесторів.

Коли потенційна вартість портфеля $10 млн і в ньому 250 або навіть 1000 боргів, то це стає цікавим для компаній. Вони можуть залучити до стягнення професіоналів, створити дочірню структуру, відкрити офіс, виділити фінансування, додати нові інструменти. А для стягнення за одним-двома-трьома боргами це робити нераціонально.

В умовах не сформованого ринку боргів, голландські аукціони – це єдиний варіант. Якби ринку було вже років 10, то можна було б рухатися аукціонами будь-якого типу. Всі б розуміли, що борги і так продаються справедливо, що ціна продажу дійсно ринкова.

Але поки не накопичено досвід, переконати суспільство, що продаж портфеля за 1% від початкової вартості вже є успіхом – практично неможливо. Всі тут таки почнуть писати, що "це корупція", "все розбазарили" і "продали за копійки". В цих умовах голландський аукціон – страховка для всіх учасників і єдина можливість швидко продати досить серйозні пули боргів, щоб повернути державі кошти.

Зараз на українському ринку працюють в основному локальні покупці. Але якщо ідея з голландськими аукціонами і укрупненням портфеля буде реалізована, то ми можемо побачити і професіоналів з інвестицій в проблемні портфелі від європейських, а можливо, і світових інститутів.

Інтерес до подібних активів є, але поки що обмежений тим, що не зрозумілий потенціал ринку. Іноземні компанії поки не дуже розуміють, як вони можуть зайти в Україну, як завести великі суми грошей. А значить, про ці плани навіть не говорять.

Якщо говорити про стягнення боргів з юридичних осіб, то на сьогодні для цього недостатньо умов. Права кредиторів на законодавчому рівні захищені вкрай слабо, можливість застосування кредитором інструментарію вкрай обмежена. Плюс до цього, неефективна судова система і важке податкове законодавство, яке створює бар'єри для стягнення заборгованості компаніями, для яких це є основним видом діяльності.

Тому на сьогодні створення професійної компанії зі стягнення заборгованості з юридичних осіб недоцільне ні з фінансової точки зору, ні з якої іншої.

В умовах недосконалості законодавства у Фонду гарантування, швидше за все, найбільш вдало вийде продавати права вимоги і майно банків-банкрутів. І тут на сьогодні склалася ситуація, коли шляхи погашення боргів найактивніше шукає малий і середній бізнес. Адже цей бізнес, як правило, єдиний дохід його власника. Ці боржники будуть готові врегулювати ситуацію, і з ними легше буде знайти конструктив.

А ось бізнес, наближений або належний можновладцям, за боргами нічого не платить. І борги з сильних світу цього стягнути буде складніше, якщо, звичайно, це буде не боротьба двох адмінресурсів. Тоді переможе той, хто ближче до влади і у кого більше адміністративного ресурсу.

Тому не виключаю, що хтось із нинішніх олігархів або наближених до них людей може бути зацікавлений в покупці активів виключно в розрахунку на те, що за допомогою адмінресурсу в судовому порядку він зможе продавити потрібне рішення.

У голландських аукціонах братимуть участь і ті, у кого є гроші, але вони поки що не знають, куди їх вкласти. Вони будуть діяти за принципом "купуй внизу, продавай вгорі". На аналогічних ринках в аналогічних ситуаціях в інших країнах, які переживали серйозну кризу, такі інвестори були, і вони створювали певний попит.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X