Як революції відроджують підприємництво

27 листопада 2017, 09:00
Майдан не тільки дав українцям можливість збудувати нову ідентифікацію, а й розкрив підприємницький та мистецький потенціал нації

Історія цивілізації містить безліч прикладів того, як революції, бунти й перевороти ставали причиною нової хвилі процвітання країн. Чого лише вартий приклад розгортання Європою Науково-технічної революції у 19 ст.

Відео дня

Соціально-економічні потрясіння змушують людей, які самі є ініціаторами руху, брати більшу відповідальність на себе, йти на ризик і не боятись втратити все.

Так і в Україні, після Майдану, відбувся бум підприємництва. І мова не лише про ІТ — як в столиці, так і в інших містах країни щоденно відкриваються нові компанії, заклади та види бізнесу, які створюються на перетині creative economies — сучасні бренди одягу та аксесуарів, тематичні ресторани й кав’ярні, креативні хаби, коворкінги і т.д. Зростає кількість нових незалежних медіа, які прагнуть розповідати про всі сторони розвитку суспільства й економіки оновленої країни.

Разом з тим, ми всі є свідками появи неймовірної кількості прогресивних виконавців, які створюють цілі ніші у музикальному світі. ДахаБраха, Dakh Daughters, Mari Cheba, Onuka, Panivalkova, Brunettes Shoot Blondes, Jamala та інші вже гучно прославляють нашу країну на міжнародній арені. Важливо зазначити, що велика кількість цих груп почала виконувати пісні англійською, тому їх широко визнає європейська й американська публіка.

Отже відбувся певний shift у сприйнятті себе як народу. Ми нарешті зрозуміли, що можемо робити конкурентноздатний продукт і готові виходити на міжнародні ринки. Думаю, що тут також зіграла роль політичного вектору — ми почали повністю вливатися в глобальні тренди розвитку економіки.

Якщо ж повернутися до ІТ, то поки що серед українців немає ні “єдинорогів” (приватних компаній, ринкова вартість яких дорівнює або перевищує $1 млрд), ні продуктових компаній, які б вийшли на ІРО (ринок цінних паперів). Однак у 2017 р. іноземні та місцеві інвестори вклали вже більше $80 млн в українські стартапи. Тобто, не дивлячись на ситуацію на сході та півдні країни та нестабільну економіку, розробки українців у сферах науки й технологій приваблюють та викликають довіру збоку венчурних капіталістів.

Наприклад, travel-сервіс TripMyDream було визнано кращим travel-стартапом у світі. Минулого року вони стали переможцями глобального стартап-змагання у Лозанні, Швейцарія — Seedstars Summit 2016 і отримали інвестиції в сумі $500 тис.

Ecois.me (смарт-система домашнього енергоуправління) в 2015 р. стали всеукраїнським переможцем Seedstars World і вже в 2016 р. отримали 80 тис. євро інвестицій від польського інкубатора Hubraum.

Також у 2017 р. українські проекти зібрали вже $2 млн на краудфандингових платформах (таких як Kickstarter чи IndieGoGo) — не лише на інноваційні гаджети, а й на нові рішення для повсякденного застосування. При цьому часто стартапи отримують більше грошей, ніж було заявлено, і всього за кілька днів, що свідчить про довіру світової спільноти до української продукції.

Важливою складовою розвитку українського підприємництва є переймання досвіду у міжнародних компаній та молодих надуспішних стартапів. Але тепер для цього не потрібно їхати за кордон. На запрошення локальних tech-активістів до наших міст майже щотижня приїздять відомі підприємці й бізнес-експерти, які проводять лекції, семінари, буткемпи, чи беруть участь в панелі журі на хакатонах. По суті, іноземні інноватори тепер самі шукають можливості для інвестування в Україні.

На мою думку, українці вже зарекомендували себе як висококваліфіковані спеціалісти, які можуть створювати будь-які технології, лишилося навчитись на основі цих інновацій будувати глобальні компанії.

Отже, Майдан надихнув багатьох обрати підприємництво, зокрема IT, тому що вони зрозуміли, що в даній ситуації лише в їхніх руках лежить можливість створити щось дійсно вагоме й глобальне. З’являється все більше креативних економістів, вони ризикують, впроваджують інноваційні технології й методи управління, запускають власне виробництво і починають, в тому числі, експортувати новий український продукт за кордон.

Показати ще новини
Радіо НВ
X