Як проходять переговори з МВФ

18 вересня 2018, 18:00

Переговори між МВФ і Кабінетом міністрів України йдуть повним ходом. Правда, проходять вони в не зовсім простий обстановці – простору для маневру в українського уряду небагато.

Дефіцит держбюджету за перше півріччя склав 13 млрд грн, тоді як минулого року за цей же період він був взагалі профіцитним. Тобто ми спрацювали в плюс, у нас були "зайві" гроші.

Відео дня

Крім того, у нас фактично на $1 млрд знизилися валютні резерви, і в кінці серпня країна змушена була допозичати ще $720 млн на зовнішніх ринках. При цьому гроші Україні позичили під 9% річних. Тоді як раніше ми залучали подібні позики під 7%, оскільки з нами працював МВФ.

Ситуація з кожним днем ​​все гірше і гірше. Наступний рік – це рік Х, умовно кажучи, адже нам належить повернути дуже багато боргів. Чому так сталося? Є ціла низка факторів.

Перший – це несприятлива кон'юнктура на зовнішніх ринках, а також розрив між великим імпортом і меншим експортом. За останні місяці наш експорт знизився на 20%, в тому числі, і з незалежних від нас причин.

Наприклад, ми втратили досить великий обсяг поставок металопродукції з нашої країни за кордон через те, що Росією фактично був перекритий прохід суден через Азовське море. Нахабно і беззаконно на підставі того, що РФ будує міст в окупований нею ж Крим.

Ще одна причина – саме в цього року в Україну завезли значну кількість імпортних автомобілів на так званих "єврономерах". За ними не сплачено всі необхідні мита, збори і т.д. Тобто ця ситуація також вплинула на доходи бюджету.

Крім того, виникли досить серйозні проблеми, пов'язані з відтоком робочої сили. Багато людей поїхали працювати в Польщу, Угорщину, країни Східної Європи. Як наслідок, держава отримує набагато менший обсяг податків. Тобто ці люди всередині країни податки як такі просто не платять. Тому у нас проблеми з бюджетом.

І при цьому у нас немає запланованого нами ж кредиту МВФ. Він необхідний для поповнення валютних резервів, які знизилися на тлі зростаючого попиту населення на долари. Наприклад, в липні українцями був куплений рекордний обсяг готівкової валюти.

Всі ці фактори не залишають уряду простору для маневрів.

У МВФ є кілька вимог. Частина з них – абсолютно зрозумілі вимоги щодо антикорупційного суду. Але що стосується вартості газу – для населення такі вимоги малоприємні, хоча загалом справедливі. Дійсно, повинен бути паритет, – ціна газу для громадян повинна бути такою ж, як і для промисловості. Газ для внутрішніх споживачів повинен коштувати стільки ж, скільки й імпортний, для того, щоб його було вигідно видобувати всередині країни.

Є у МВФ і вимоги іншого роду. Такі як скорочення бюджету, його витрат, небажане підвищення зарплат держслужбовцям, мінімальної зарплати, пенсій і т.д.

Уряду, наімовірніше, доведеться піти на всі ці умови, якщо вони хочуть нарешті отримати цей кредит. Тому що якщо Україна його не отримає, то в будь-якому випадку у нас буде велика "дірка" в бюджеті, найімовірніше, почнеться затяжна економічна криза, і українська економіка просто складеться, як картковий будиночок.

Отже, ми півроку жили на широку ногу, хоча при цьому у нас були досить серйозні проблеми в економіці.

Щоб вирішити цю досить негативну для України ситуацію, доведеться діяти, йти на поступки МВФ. Далі тягнути вже нікуди – нам ці гроші дійсно потрібні. Та й, відступати Кабміну особливо нікуди. Мабуть, це найскладніші і найнеприємніші для України переговори з кредитором за останні кілька років.

Показати ще новини
Радіо НВ
X