Як продаж АХА позначиться на страховому ринку

24 жовтня 2018, 11:00

Вихід великих іноземних гравців з українського страхового ринку, і лайфового, і нон-лайфу, – це вже, так би мовити, сумнозвісна традиція. Щороку, надто останнім часом, на нашому ринку стає дедалі менше на декілька іноземних компаній.

Підсилює негативне забарвлення ситуації те, що нові іноземні страховики на наш ринок давно не приходять. У канадського Fairfax, який купив українську "дочку" найбільшої страхової компанії Європи – французької АХА, вже є активи в Україні – Колоннейд, що займається переважно обслуговуванням корпоративних клієнтів, придбана в 2015 році в австралійської QBE (до слова, однією з перших, хто прийшов на український страховий ринок ще в далекому 1998 року). Тож для Fairfax придбання ще однієї компанії – досить логічний крок щодо зміцнення на ринку. Можна вважати, що корпоративний портфель АХА передаватиметься Колоннейду, а нова компанія сконцентрується на роздрібному бізнесі.

Відео дня

Варто проаналізувати цифри, щоб усвідомити причини, чому серед іноземних страховиків дедалі менше охочих залишатися, а вже тим більше приходити зараз на український ринок. У порівняльних цінах обсяг страхового ринку в 2007 року (коли АХА з'явилась на українському ринку) становив по преміях 56,9 млрд грн, а за підсумками 2017 року показники премій сягнули 37,6 млрд грн. Страховий ринок не просто не розширюється, він скоротився з премій в 1,5 разу за останні 11 років, в доларах це падіння виглядає ще більш вражаючим – більш як у 2,2 разу, на що особливо зважають іноземні акціонери.

Страхування чітко відображає стан економіки країни і купівельної спроможності населення – на жаль, економіка і є головною перешкодою для розвитку ринку і приходу великих іноземних компаній. Нещодавно ми чули заяви про те, що, мовляв, основною причиною того, що "іноземці" не приходять на наш ринок, є недостатньо сильний регулятор, тобто Нацкомфінпослуг, передамо регулювання небанківського ринку до НБУ – й одразу вирішимо проблему інвестицій в страховий ринок України. Це відверта неправда і спроба спотворити ситуацію. Іноземні страховики тікають з українського ринку, тому що не задоволені поточною маржинальністю бізнесу, і не мають жодних серйозних перспектив для зростання. Проблема не регуляторна, а суто економічна.

При цьому Fairfax в 2017 році купив значну частину акцій (28%) агропромислового холдингу Астарта, що свідчить про прагнення робити інвестиційні придбання, коли вартість активів невелика і має потенціал до зростання.

У колі страховиків зараз триває активне обговорення, як продаж АХА позначиться на нашому страховому ринку. З одного боку, вихід такого сильного бренда – нехороший сигнал про те, що ринок країни низькомаржинальний і нецікавий серйозним гравцям. Що наразі повністю відповідає реаліям. Великий іноземний бізнес від національних ринків чекає окупності інвестицій, якщо не суттєвою прибутковістю в поточній роботі, то бодай зростанням вартості інвестиції, можливістю наростити капіталізацію. Тому зараз Україна не є привабливаю для більшості великих страхових концернів – за останні роки залишили Україну компанії з капіталізацією в десятки мільярдів євро кожна: італійська Generali, американська AIG, голландська Aegon, австралійсько-британська QBE, німецькі Talanx (HDI) і ERV. Тепер залишає французька АХА.

На відміну від іноземних невеликі національні компанії, які за останні 15-25 років пережили кілька криз, роками готові працювати з невисокою прибутковістю, і працюють – адже їм нікуди тікати з корабля за назвою "Український ринок". Саме про це я часто-густо нагадую – що буквально фінансова безпека держави може залежати саме від того, що на ринку будуть представлені всі компанії – й іноземні, і національні, і великі гравці, і невеликі бізнеси.

З іншого боку – потрясінь для власників полісів в "АХА Страхування" чекати не варто, і це добре. У нових власників компанії може бути інше бачення стратегії розвитку бізнесу, а й АХА, і Fairfax цілком заслуговують довіри, і, безумовно, всі зобов'язання перед партнерами і клієнтами будуть виконані. Клієнтам АХА точно не варто нічого остерігатися, хоча вони мають право на якесь невдоволення: довірили свій страховий захист конкретного бренда, а в результаті компанія залишила ринок, "передовіривши" це іншому гравцеві, про якого їм нічого невідомо. Більшість приватних клієнтів навряд чи стане з'ясовувати тонкощі продажу-купівлі АХА, тому вихід яскравого, сильного і добре знайомого українцям бренда загалом не зміцнить довіру до страхування.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У найбільш ризикованій ситуації, на мою думку, перебуває власне українська "АХА Страхування". Зміна бренда, можливі зміни продуктової, тарифної політики, зниження комісійних (особливо цього слід очікувати в разі, коли Fairfax поставить за стратегічну мету зниження операційних і аквізиційних витрат для отримання прибутку від страхової діяльності) можуть вартувати компанії частини лояльних клієнтів, страхових агентів та інших посередників, причому достатньо значної.

Можуть бути переглянуті окремі домовленості про партнерство, хоча ключового партнера, Укрсиббанк, компанія збереже, але, ймовірно, вже не з тими обсягами бізнесу. Завжди є ризики, пов'язані зі зміною бізнес-моделі, менеджменту компанії тощо. Не здивуюся, коли багато великих українських страховиків уже планують розширення своєї частки ринку за рахунок клієнтської бази АХА, і розглядають це як шанс наростити свій бізнес. Тому, наскільки зможе нова компанія зберегти позиції або зміцнити їх, залежить від якості взаємодії під час зміни власника, від команди топ-менеджерів, яка керуватиме компанією, наслідування щодо клієнтоорієнтованої політики і цілої низки інших факторів.

Сподіваємося, новий гравець стане гідним наступником "АХА Страхування", яка тривалий час за багатьма позиціями була лідером ринку, що заслужив довіру українських страхувальників і повагу колег.

Показати ще новини
Радіо NV
X