Як припинити підприємницьку діяльність в Україні

9 серпня 2018, 09:00

Згідно з даними Державної служби статистики за 2017 рік, в Україні приблизно 2 мільйони фізичних осіб-підприємців.

Власна справа дає змогу фінансово та матеріально забезпечити власне життя і життя своєї родини, а в багатьох випадках це також зайнятість та джерело доходу найманих працівників.

Відео дня

У статті 42 Конституції України йдеться про те, що кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Проте, якщо бажаного прибутку бізнес не приніс, багато хто вирішує припинити діяльність підприємства.

Куди звернутися для припинення діяльності ФОП?

Реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП уповноважені здійснювати:

  • виконавчі органи місцевих рад, а також міські, районні державні адміністрації (у разі ухвалення відповідною радою рішення про наділення такими повноваженнями), Центри надання адміністративних послуг;
  • нотаріуси;
  • акредитовані суб'єкти.

Реєстрацію припинення підприємницької діяльності для осіб, які переселилися з території проведення антитерористичної операції в період її проведення, здійснює державний реєстратор за адресою їх тимчасового проживання.

Під час одного з особистих прийомів до мене звернувся чоловік із проблемою ліквідації ФОП. Ще з 2010 року він займався роздрібною торгівлею алкогольних виробів. Проте, коли у столиці заборонили торгувати алкоголем у кіосках, чоловік закинув бізнес і пішов працювати у велику будівельну корпорацію. Тому вирішив припинити діяльність як фізична-особа підприємець, щоб уникнути додаткових витрат.

Тож зауважу кілька пунктів для того, щоб просто, швидко та зручно досягти результату. Процедуру припинення підприємницької діяльності фізичної особи умовно можна розділити на чотири кроки:

  • виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР);
  • зняття з обліку в Держкомстаті, Державній фіскальній службі та Пенсійному фонді;
  • надання звітності та розрахунків по податках, зборах і єдиному соціальному внеску;
  • закриття підприємницького рахунку в банку.

Ще один із способів припинити підприємницьку діяльність – зробити це онлайн за допомогою офіційного сайту "Он-лайн будинок юстиції" та послугою "Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця".

На відміну від фізичної подачі документів контакт із чиновником не потрібен, а також послугами сайту можна скористатись у будь який час доби 7 днів на тиждень із будь-якого куточку світу.

Той, хто хоче закрити ФОП, може зайти на сайт і зареєструватися для входження в особистий кабінет. На це не доведеться витрачати багато часу, адже достатньо вказати електронну пошту та пароль.

У розділі "Послуги" обрати "Подати заявку" – "Державна реєстрація бізнесу" – "Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця". Далі система автоматично переключає на бланк онлайн-заяви. Портал підкаже, які поля потрібно заповнити. Після цього заявка підписується електронним цифровим підписом. Раніше потрібно було оббивати пороги установ по кілька разів, зараз достатньо бути онлайн.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Електронний підпис можна отримати в районній податковій, у відділенні вашого банку чи за допомогою цього ж порталу.

Після підпису заява потрапляє державному реєстратору. Якщо заява правильно заповнена, запис протягом доби вноситься до державного реєстру. Після факту ліквідації ФОП уся інформація потрапляє до Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування.

Задля зручності на порталі сервісу розміщено інструкцію з отримання кожної запропонованої послуги, а також є опція "Залишити відгук".

Тільки протягом останнього місяця "Он-лайн будинком юстиції" скористалося 43,4 тис. користувачів.

Що робити після реєстрації?

Наступний крок – здійснити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності та в установлені строки подати до органу Державної фіскальної служби податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Крім того, контролюючий орган може призначити та провести документальну перевірку такої фізичної особи – платника податків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених Податковим кодексом України.

Величезні корпорації відмовилися від паперових носіїв ще 10 років тому. Нині у світі прослідковується тенденція відходу від паперових носіїв. Це – швидкість і зручність для громадян, бізнесу та всього суспільства.

Будьте онлайн. Йдіть у ногу з часом!

Показати ще новини
Радіо NV
X