Як працюватиме прозора оренда землі

13 липня 2018, 09:00

Серед типових порушень в цій сфері – користування земельними ділянками без офіційного оформлення оренди і без сплати жодної копійки до бюджету. Або з оформленням, але за мінімальними ставками.

ProZorro.Продажі давно вийшла за межі продажу активів банків. Ми вже налагодили продаж активів держкомпаній, комунального майна, прав на проведення ярмарків і розміщення реклами. І навіть почали здавати нерухомість в оренду. І хоча обсяги таких аукціонів поки що невеликі, вони заклали основу для створення нового величезного ринку – ринку оренди землі.

Відео дня

Земельне питання для України завжди було непростим. Довгі роки в державі діє мораторій на продаж землі. Аргументи противників земельної реформи відомі: вони побоюються безконтрольного тотального розпродажу, який призведе до втрати народного багатства. Але втратити його можна насправді лише у випадку, якщо ми не будемо робити з землею геть нічого. На закритому ринку процвітає корупція, адже завжди знайдуться ті, хто любить ловити рибу в темній воді, вони і вичавлять всю землю собі на користь.

Серед типових порушень в цій сфері – користування земельними ділянками без офіційного оформлення оренди і без сплати жодної копійки до бюджету. Або з оформленням, але за мінімальними ставками. Ви здивуєтесь, але на папері орендні аукціони є, але фактично, вони проходять в дуже закритому режимі.

Виправити ситуацію можна лише завдяки повній прозорості. Електронний формат аукціонів, рівні і справедливі умови оренди дозволять відкрити цей ринок і встановити над ним суспільний контроль. Адже жоден аукціон чи контракт не можна буде приховати. І порушення, якщо вони матимуть місце, будуть одразу ж помітні. Крім того, прозорість стимулює чесну конкуренцію, а отже держава і громади зможуть отримати кращу ціну за оренду земельних ділянок. І звісно ж, переведення процедури в електронний формат значно пришвидшить і спростить участь і оформлення документів.

Рік тому Уряд розпочав пілотний проект, спрямований на відкриття ринку оренди, затвердивши Постанову №668 від 21 червня 2017 року Деякі питання реалізації пілотного проекту із впровадження електронних земельних торгів і забезпечення зберігання та захисту даних під час їх проведення. За цей час Мінагро зробило дуже важливий крок в цьому напрямку - переведення в електронну форму Державного геокадастру. Відтепер будь-хто охочий має доступ до відомостей про земельні ділянки. Це забезпечує основу для наступного етапу пілотного проекту – запуску електронних аукціонів. Земельний кодекс містить опис процедури “офлайнових” аукціонів. Завдання Уряду полягає в тому, щоб перевести цю процедуру в “цифру”.

Сьогодні відсутня єдина прозора платформа для передачі земельних ділянок державної та комунальної власності в оренду. Після довгих обговорень було вирішено обрати для цього систему ProZorro.Продажі. Саме це рішення і було затверджено минулого тижня через зміни до постанови №668 щодо пілотного проекту з оренди землі.

Чому саме ProZorro.Продажі? Бо система вже забезпечила прозорий продаж активів на 9 мільярдів гривень. І часто це дуже непрості активи, такі як кредити банків-банкрутів. А вже скоро розпочнеться продаж через неї об’єктів малої приватизації. Ну і кожен аукціон з оренди майна в ProZorro.Продажі, на якому є хоча б два учасники, завершується ростом ціни більше ніж в два рази!

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Яка логіка процесу? Дуже подібна до звичайного аукціону в системі. Виконавець-землевпорядник буде оголошувати аукціон через один з десятків авторизованих майданчиків. Після цього всі документи, які стосуються цього аукціону, будуть доступні онлайн на всіх інших майданчиках. Також в оголошенні буде вказаний кадастровий номер, який веде в реєстр Держгеокадастру, де можна побачити всю історію та інформацію стосовно цієї земельної ділянки. Всі бажаючи прийняти участь в аукціоні будуть подавати документи - знов таки, через будь-який майданчик, який їм до вподоби, виключно в електронному вигляді, завірені ЕЦП. Виконавець перевірить їх повноту та видасть учаснику електронний квиток про допуск на аукціон. Як ви розумієте, головна умова всього процесу - прозорість, тому і всі подані заявки будуть видимі всім. І якщо когось раптом не допустять до аукціону, то це також буде помітно.

У побудові процедури аукціону ми знаходимось в жорстких межах, встановлених Земельним кодексом. Аукціон буде тривати протягом робочого дня, з 09:00 до 18:00. Закріплена кодексом процедура суттєво відрізняється від аукціонів, які наразі проводяться в ProZorro.Продажі. Тому для команди проекту головним завданням стане технічна розробка нової процедури.

В день проведення аукціону учасники отримають посилання на аукціон і зможуть торгуватися протягом дня. За підсумками аукціону система визначатиме переможця і направлятиме ці дані до представників кадастру. Після підписання всіх необхідних документів відповідні зміни вносяться до кадастру.

Ми вже почали технічні роботи зі створення нового типу аукціону для оренди землі. Хоча це геть новий тип процедур, ми будемо рухатись максимально швидко і плануємо запустити перші аукціони вже восени.

Впевнений, що відкриті електронні аукціони з оренди покажуть реальний попит і ринкову ціну, дозволять поповнити державний і місцеві бюджети. А також переконають у необхідності створення відкритого ринку землі і зняття мораторію на продаж. Від цього ми всі тільки виграємо.

Показати ще новини
Радіо NV
X