Як працюють шахраї з Держреєстром

14 серпня 2017, 19:30
Сьогоднішня ситуація з рейдерством в аграрному секторі суттєво не відрізняється від будь-якого іншого

Лише зараз період збору врожаю, тому захоплення підприємства в цей період дає рейдеру не лише контроль над активами самого підприємства, а ще і над врожаєм, який вже «викоханий» - лише збирай.

Відео дня

Причини і можливості для рейдерського захоплення в аграрному секторі, ті ж самі, що і в інших. Не останню роль в полегшенні отримання документів стала остання реформа щодо реєстраційних дій. Хоча сама ідея гарна і необхідна, часом нотаріуси та державні реєстратори недбало або умисно допомагають рейдерам. До нотаріуса звертається людина з підробленими рішеннями суду та/або зборів акціонерів компанії або відбувається несанкціоноване втручання в Держреєстр і внесення в нього змін. Чи був злом насправді, чи це сам нотаріус «випадково» залишив ключ доступу до свого комп'ютера - з'ясувати практично неможливо і нікому.

У зв'язку з тривалістю та вартістю подання адміністративного позову при Міністерстві юстиції була створена Комісія для розгляду скарг на дії державних реєстраторів, в тому числі нотаріусів, які виступають державними реєстраторами. Але все, що по суті загрожує нотаріусу - це позбавлення доступу до Реєстру на десять днів. Не дуже суттєве покарання, враховуючи скільки грошей він міг отримати за проведення «вірного» рішення або залишення ключа доступу до Реєстру на десять хвилин.

Більше того, останнім часом стали з'являтися і коментарі щодо покривання діяльності рейдерів та нотаріусів, що їм допомагають, з боку самої Комісії. І це, на жаль, не дивно, адже фактично між старими та новими власниками є спір, розібратись в якому швидко не завжди легко. От вам і привід для корупції.

Внаслідок наявності такого спору, не кажучи про загальний рівень правопорядку та корупції в правоохоронних органах країни на сьогоднішній день, доволі пасивними є і дії поліції у цих випадках.

Ситуацію могли б змінити факти реального притягнення до відповідальності рейдерів, зокрема замовників. Але не все так просто. Кваліфікувати дії кожного з учасників як захоплення часом проблематично - вони можуть і не містити складу злочину, або містити інший - менш тяжкий склад.

Так, наприклад, основними злочинами, за які намагаються притягувати рейдерів, передбачені ст.189 (Вимагання), ст.190 (Шахрайство) і тут треба довести умисел на заволодіння, що з'явився до початку злочинної діяльності. Погодьтеся, у бійця його немає.

У той же час, це ж виключає у бійця і кваліфікацію в цілому за злочини, пов'язані з власністю – якщо він нічого не забирав і не ламав, він лише блокував і не давав працювати. Саме тому, всупереч негативу працівників компаній і громадських активістів, за фактом появи на підприємстві компанії молодих людей в масках і можливо не з порожніми руками, реєструються відомості про хуліганство. Адже воно хоча б є в їх діяннях.

Аналогічна ситуація з державними реєстраторами та нотаріусами. З огляду на їхню позицію: втратив ключ, змусили, не знав. Максимум що можна угледіти в їх діяннях - це службову недбалість.

Так, чи є у нашої влади політична воля насправді вирішувати проблему з рейдерством?

Показати ще новини
Радіо NV
X