Як позбутися зарплатної неволі

23 травня 2016, 14:52
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Вважається, що першою країною в світі, яка почала боротися за скасування рабства, була Великобританія

Рух за рівні права і свободи всіх людей розпочався в кінці ХVIII століття, а точка в цій боротьбі була поставлена аж наприкінці ХХ століття, коли рабство було остаточно заборонено в деяких африканських і арабських державах. Тобто всесвітня боротьба за свободу слова, свободу вибору, расову і гендерну рівність тривала понад два століття. Кожна нація пройшла свій окремий шлях по «звільненню від пут». Як це відбувалося і відбувається до сьогодні в нашій країні, думаю, відомо всім. Адже рабство однаковою мірою поняття як фізичне, так і ментальне.

Відео дня

На мій погляд, немає особливої різниці в тому, миримося ми, наприклад, з відсутністю свободи слова, права на власну думку, дискримінацією або ж не звертаємо уваги, як представники влади вказують, в якому банку обслуговуватися. Здавалося б, це дрібниця, але насправді саме з таких незначних наказів і рішень зверху ми замість того, щоб будувати, руйнуємо країну в самому центрі Європи. Країну, яка нещодавно на весь світ заявила про те, що збирається жити за законами демократії і цивілізації, яка в прямому сенсі слова проливає кров за те, щоб її люди були по-справжньому вільними.

№37

Напевно, асоціації з цією цифрою, у всіх, хто навіть поверхнево розбирається в історії, не найкращі. Не знаю, чи варто це сприймати як збіг або ж випадковість, але для багатьох представників українського банківського співтовариства ця цифра також стала досить символічною, і теж далеко не в найкращому сенсі.

20 січня цього року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №37 «Деякі питання виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ та державної соціальної допомоги», яку вже встигли охарактеризувати як постанову про зарплатне рабство. По суті, документ позбавляє державні і комунальні підприємства та українців, які працюють там, а також отримують соціальні виплати, вибору банку-партнера. При цьому абсолютна більшість українських фінустанов позбавляється права на чесну конкуренцію за клієнта.

Більше того, на відміну від усіх банків для фінустанов з державною участю в документі не вказані окремі вимоги. Для інших учасників фінансового ринку в умовах все ще нестабільної економіки багато з вимог взагалі є непідйомними. Наприклад, відразу ж можна виключити зі списку фінустанови, частка активів яких менше 1% банківської системи. Не можуть обслуговувати один з найбільших роздрібних клієнтських сегментів і молоді банки, яким менше трьох років. Тобто, якщо активи фінансово-кредитної організації менше 1% системи, але вона зберігає стійкі позиції, демонструє хороші результати, вона все одно позбавляється серйозного джерела доходу. Так вирішили в уряді.

У посткризовий період, коли ринок кредитування тільки почав робити перші кроки до відновлення, неактуальною для багатьох банків є ще одна вимога - щодо володіння банком ОВДП в розмірі від 20% регулятивного капіталу. Інвестиції в облігації внутрішньої державної позики носять довгостроковий характер, як правило, від 1 року, тому банки більшою міро. обирають депозитні сертифікати НБУ терміном від 1 дня до 1 місяця. У нинішніх економічних умовах це більш оптимальний варіант.

Можливо, 37-ма постанова і декларує високі цілі: посилення банківської системи країни, підвищення рівня довіри громадян до фінансових інститутів за рахунок посилення вимог до банків. Але на практиці - просто є лобістською для держбанків і обмежує коло уповноважених на соціальні та бюджетні виплати фінустанов до 6-7. Тобто в один момент система знову почне зазнавати збитків, бюджетні установи та співробітників поставлять перед фактом, що тепер у них інший фінансовий партнер. Але ж у багатьох існуючих клієнтів вже не уповноважених (за новими правилами) банків, крім зарплатних карт, відкриті, наприклад, овердрафти, заборгованість за якими погашається автоматично, списуючи з зарплатних нарахувань, і т. д.

Що далі

Зараз банкіри борються за перегляд існуючих вимог, в тому числі і в судах. Звичайно ж, певні умови для уповноважених на виплати банків повинні бути. Це головна умова для відновлення і створення сильного фінансового ринку. Але ці вимоги повинні бути адекватними відповідно до поточної економічної ситуації, а також давати можливість більшості фінансових структур брати участь в конкурсі Мінфіну. І до речі, дуже дивує, що серед вимог для уповноважених банків немає пунктів про прозорість структури власності і мінімальну суму статутного фонду.

Багато хто може сказати, що ситуацію із зарплатними клієнтами в банківському секторі ніколи не можна було назвати ринковою. Але і тут зміни цілком можливі при бажанні. Майже рік Верховна Рада не приймає закон (в різних інтерпретаціях та редакціях), який повністю скасовує зарплатне рабство. Проект закону був схвалений фінансовим комітетом, по ньому кожен громадянин України може самостійно вибирати банк для отримання заробітної плати. Останнього разу депутати повинні були розглянути ініціативу в кінці березня. Проект навіть не був винесений на розгляд. Не вистачило часу або це було в чиїхось інтересах - принципового значення не має. Українці знову не отримали очікуваного результату.

P. S.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X