Як пов'язана ІТ-освіта із успіхом економіки

17 березня 2017, 14:23
Україна - на 26 місці із 130 по показнику Human Capital Index в світі. Одними з найсильніших у світі визнають саме українських ІТ-розробників

Недаремно 13 IT-компаній з R&D офісами в Україні потрапили в рейтинг 100 кращих сервісних ІТ компаній в світі, а українські підрозділи глобальних компаній розробляють складні технологічні рішення для клієнтів зі списку ТОП-500. Як бачимо, ціна на послуги тут не є вирішальною. Вирішальним є талант наших ІТ-спеціалістів.

Відео дня

Разом із цим, те, чим ми пишаємось сьогодні, може кинути нам виклик вже в найближчому майбутньому. ІТ-індустрія - це не комп'ютери, не канали зв'язку і навіть не програмне забезпечення. ІТ-індустрія - це люди. І українці мають володіти знаннями і навичками на гідному рівні з європейцями і американцями.

Освіта - ось базовий фундамент, на якому побудовано індустрію, яка сьогодні знаходиться на 3-му місці серед індустрій за загальним обсягом українського експорту. ІТ-освіта в Україні дає гарну базу, але вона далека від ідеалу. Технології розвиваються швидше, ніж система освіти може їх освоїти і адаптувати до передачі студентам. Трохи фактів. Найбільш цінними для клієнтів є розробники рангу senior, а це ті, хто мають досвід роботи в ІТ не менше 5 років. Свою освіту вони почали отримувати 10 років тому. За цей час технології та мови програмування значно змінились. Як і змінились підходи до надання і отримання освіти. Разом із тим, “стара добра школа” дуже повільними темпами стає “новою доброю школою”.

Історично так склалось, що ми сьогодні користуємось регуляторними інструментами, які створювались у радянський час 20-30 років тому для фабричних та офісних робітників. Проте сьогодні люди можуть зовсім не працювати в офісі, або вони можуть виконувати роботу віддалено, а проект може закінчитися протягом 3-6 місяців з мінімальним обсягом документації – найкраща документація це програмний код. Виклик необхідності змін стоять не тільки перед Україною – це відбувається у всьому світі. Але світ поступово адаптується і система освіти - це перше, що наші закордонні колеги (читай - конкуренти) приводять у відповідність до вимог сучасного світу.

Розробники постійно навчаються новому, щоб залишатись актуальними. Проте якщо кардинальні зміни в системі ІТ-освіти не відбудуться, вже через 3-5 років ми зустрінемось із викликом “нема кому вчити” і “нема кому вчитись”.

Учорашні школярі (і, як не крути, їх батьки), зацікавлені в отриманні такої освіти, яка допоможе реалізувати свої таланти і почати заробляти одразу після закінчення ВНЗ. А для цього отримана освіта має бути актуальна і затребувана. Згідно останніх досліджень EY «Кращий роботодавець», в першій десятці загального рейтингу - більшість компаній з ІТ-галузі. Більш того, IT очолила рейтинг найпривабливіших галузей для роботи. А чи збережеться ця тенденція в найближчі 5-років - під питанням. Сьогодні ще можна отримати техспеціальність у ВНЗ і довчитись самостійно чи на курсах, щоб піти на роботу у невелику ІТ-компанію. Проте через кілька років вимоги клієнтів до якості сервісів ІТ-компаній виростуть ще більше, тому і рівень спеціалістів має бути відповідно високим. Якщо виші не зможуть дати достатню якість освіти, то, відповідно, компанії не отримають готових спеціалістів, а клієнти - високу якість сервісу. Менше клієнтів - менше проектів. Вихід один - викладачі у вузах мають володіти необхідними знаннями, використовувати новітні підходи в освіті, а студенти - не тільки отримувати знання, а й активно практикувати.

Стосовно цього нового підходу - дуальної освіти, ми і намагаємось зараз комунікувати із вузами. Через проекти асоціації “ІТ України” ми взаємодіємо з міністерством освіти та університетами з наміром перейняти міжнародний досвід, розробки та підходи. Також ми ведемо діалог із корпораціями про розвиток нових типів не державного навчання – приватні офлайн та онлайн курси самоосвіти. А в рамках тісної співпраці бізнесу та освіти, на початку весни ми провели велике установче засідання нашого освітнього комітету – 40 представників освіти та бізнесу з усієї країни визначили основні тези діяльності освітнього напрямку нашої Асоціації. Адже тільки побудувавши Синергію між бізнесом і освітою, ми зможемо зробити нашу освіту дійсно гнучкою та сучасною.

Одним із проектів Асоціації став прийом в Україні ради ІFІР, Міжнародної федерації з обробки інформації. Це всесвітнє об'єднання дослідників та спеціалістів галузі інформаційно-комунікаційних технологій, які консолідували свої зусилля заради стимулювання розвитку світової ІКТ-галузі. Вперше за 50-річну історії цієї організації рада експертів ІFІР відбулась в Києві. Важко переоцінити вагу цієї події - науковці, які задають стандарти освіти у світі, поділились своїми знаннями і досвідом з українськими освітянами, студентами і представниками великих ІТ-компаній. Науковці мали змогу особисто побачити офіси компаній Luxoft та Miratech, а на панельній дискусії «Цифрова трансформація суспільства - проблеми та перспективи» було чітко сформовано тезу про те, що освіті треба вміти екстремально швидко змінюватись і адаптовуватись до глобальних змін технологій. Динаміка оновлення знань виросла в кілька разів тільки за останнє десятиліття. “Стара школа” технічної освіти має стати “новою школою” і допомогти в цьому мають процеси і проекти, які мають відбуватись у екосистемі “держава-бізнес-суспільство”.

Інформаційні технології - це глобальна галузь, де немає розподілу географічного чи часового. Українська ІТ-індустрія вже давно стала частиною всесвітньої ІТ-індустрії, ми дотримуємось тих самих правил і показуємо високу якість сервісу. Можливо, саме перспективність України як провайдера якісних ІТ-послуг і стала приводом для візиту делегації ІFІР. І можливо саме бажання розвивати нашу ІТ-галузь мотивувала членів організації ініціювати проведення двох найбільших всесвітніх форумів саме в Україні. Перший - World Computer Congress (WCC) як найбільш важливу подію в світі із розвитку інформаційних технологій та World Information Technology Forum (WITFOR). Обидві події заплановано на 2020 рік. Питання до нас, представники ІТ-бізнесу, освітян і представників держави: а чи буде готова на той час наша система освіти і відповідно рівень ІТ-сервісів гідно прийняти події, які, по суті, задають всесвітні стандарти якості в галузі інформаційно-комунікаційних технологій?

І якщо ми зможемо ствердно відповісти на це питання, то за економіку країни можна бути спокійними. ІТ-індустрія може вирости в 2 рази вже до 2020 року (дані PWC), а експорт може скласти $5,1 млрд.. Разом із тим, для такого зростання потрібен фундамент - розвиток ІТ-освіти. А в цьому явно зацікавлені наші колеги ІFІР, за нами - тільки скористатись можливостями, що відкриваються.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X