Як поліпшити енергетичну ефективність

15 травня 2018, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Система тарифікації бази активів успішно використовується у США, Канаді, Європі - Німеччині, Польщі, Франції, Угорщині, Румунії, Чехії та інших країнах.

Проблема

Активи українських енергетичних компаній вироблені на 70-85% до 15-30% від їх відновлювальної вартості. Відновлювальна вартість - це вартість будівництва такого ж активу з нуля.

Відео дня

Від масштабних поломок і відмов інфраструктури нас рятують два фактори:

 • чотириразовий запас міцності, закладений під час проектування обладнання в СРСР,
 • зниження споживання електрики, пов'язане з економічною кризою.

Сьогодні втрати в енергосистемах становлять приблизно 15% замість можливих 5%.

Помітне погіршення якості електрики - це провісник різкого виходу обладнання з ладу, що вимагатиме капітальної заміни активів замість поступового планового ремонту. За оцінками нашої Асоціації (Асоціації операторів розподільчих мереж), за збереження тенденції, технічна експлуатація мереж в Україні можлива ще 10-15 років при зростанні ймовірності відмови окремих енергостанцій.

Це означає, що енергетична інфраструктура ледь здатна підтримувати нинішню економіку і не в змозі дати стабільне електричне забезпечення для економічного зростання України, інфраструктура фізично не здатна забезпечити зростання споживання електроенергії.

Рішення

З метою модернізації обладнання було запропоновано RAB-тариф - ставка прибутковості на послуги, що надаються, яка визначається вартістю обладнання виробника і постачальника електроенергії. На стару базу активів (до введення тарифу) і на нову (створену після введення) пропонується тариф 12,5%.

RAB-тариф дає можливість збільшити грошовий потік, а тому і фінансову привабливість мережевої компанії. Збільшення грошового потоку дасть змогу знизити вартість кредиту на модернізацію обладнання для підвищення якості роботи мережі, зниження перебоїв з електроенергією і підвищення технічної ефективності компаній.

За нашими розрахунками, справедлива ставка RAB-тарифу уможливить відновлення матеріальної бази енергосистем України протягом 10 років шляхом залучення капітальних інвестицій у країну.

Як сьогодні нараховується тариф

Сьогодні тариф нараховується за системою cost plus - витрати плюс ставка доходу.

Тобто, незалежно від витрат оператор отримує дохід. Навіть більше, при "cost plus" інвестиції в підвищення економічної ефективності і зниження видатків не дають можливості компаніям збільшити прибутковість компанії, оскільки тариф і дохід оператора буде знижений пропорційно до скорочених затрат. Таким чином, оператор не зацікавлений вкладати його в енергетичну модернізацію, не зацікавлений у зниженні видаткової частини. Такий підхід до тарифного утворення багато в чому призвів до зносу систем.

Так само зростання витрат енергетичних компаній призводить і до зростання тарифів, оскільки протягом останніх 3 років тариф на електроенергію вже зростав 5 разів.

Звідки взявся RAB-тариф

Система тарифікації бази активів успішно використовується у США, Канаді, Європі - Німеччині, Польщі, Франції, Угорщині, Румунії, Чехії та інших країнах. Оскільки проблема зносу активів так само гостро стояла в Європі, як сьогодні вона відчувається в Україні, було прийнято рішення піти від тарифів "cost plus" на користь RAB-тарифу. У підсумку, наприклад, у Румунії вдалося підняти оціночну вартість активів з 20% до 70% від відновлювальної всього за 5 років.

В Україні підготовка до RAB-тарифу проходила 5 років, вперше пропозиція була прийнята у 2013 році і методологія була узгоджена з міжнародними фінансовими організаціями - ЄБРР, Світовим Банком, МФК, а також аудиторськими компаніями - E&Y і PwC.

Чому потрібно відновити енергосистеми саме за 10 років

Можна відновлювати повільніше, за основу взята цифра в 10 років, тому що поточний стан обленерго такий, що за 10 років активи будуть амортизовані до нуля. Або за цей самий час можна відновити їх повністю.

Якщо залишкова вартість старої бази ще 20-30%, то це означає, що можна ще 10 років амортизувати обладнання?

На жаль, ні. Якщо бухгалтерська амортизація списується рівномірно, то фізичний знос має зовсім інший вигляд. Незалежно від матеріалів, спочатку надійність обладнання близька до абсолютної, а потім вона різко починає знижуватися.

Сьогоднішній стан активів енергетичних компаній у такому стані, що поломки можуть виникати несподівано і все частіше, а їх усунення буде дорожче від інвестицій у модернізацію і спричинить перебої електроенергії, які будуть призводити до непрямих витрат для населення і бізнесу в країні. Або ж самим споживачам електроенергії доводиться самостійно інвестувати у приватні рішення - балансуючі потужності, електрогенератори, джерела безперебійного живлення, мережеві фільтри, стабілізатори напруги.

Які загрози для економіки несуть перебої в постачанні електроенергії

Перебої з електрикою загрожують бізнесу безпосередньо і містять у собі:

 • збитки від зниження обсягів випуску продукції або надання послуг,
 • втрати через зупинку безперервних технологічних процесів,
 • виплату заробітної плати співробітникам за відсутності виконаної роботи,
 • поломки обладнання, яке не захищене від стрибків напруги.

Цифри індивідуальні для кожного підприємства чи домогосподарства, але можна навести приклад із втратами від перебоїв на національному рівні серед таких країн:

Які збитки від енерговитрат в Україні

Збитки можуть бути прямими і непрямими. Непрямі прораховує кожне підприємство і міжнародні організації. Але навіть на поверхні можна розрахувати прямі збитки від необов'язкових втрат електроенергії. Якщо втрати в мережі 15% замість запланованих 5%, то 1/10 всієї енергії втрачається тільки через застаріле обладнання.

Річне споживання електрики в Україні 133,4 мільярда кВт/год.

За прогнозами НКРЕКП середньорічна оптова ринкову ціна електроенергії у 2018 році становитиме 1,6 тис. грн за 1 МВт/год (без ПДВ).

Тобто, річна оптова вартість всієї електроенергії в Україні - 208,4 млрд грн, а отже, прямі економічні збитки від втрат в енергомережах становлять 20 мільярдів гривень на рік.

Показник можна сміливо множити в рази, оскільки обсяги втрат на макрорівні від зупинки обслуговування або техніки, що вийшла з ладу, ніхто в Україні навіть не підраховує.

Чому устаткування не відновлювалося раніше? Адже всі платили за електроенергію

Ні, старі тарифи не припускали модернізації, що не були стимулюючими і привели до сьогоднішнього зносу обладнання. Формально інвестиційна складова була включена у витрати, але вона була в 20 разів менше темпів амортизації.

Що таке стара база та нова база і хто її оцінює

Стара база - наявні сьогодні активи обленерго. Нова база - активи, які будуватимуть, відновлюючи підприємства (модернізуючи устаткування).

Всі показники розраховують аудиторські компанії великої четвірки, методологія відкрита для ознайомлення і затверджена Фондом Держмайна.

Чому тарифи на стару базу 12,5%? Зробімо 5%!

В енергетиці прийнята ставка амортизації - зносу обладнання, вона становить 3,3% (з розрахунку, що термін експлуатації підприємства 30 років).

Закон України дозволяє акціонеру виплачувати дивіденди власникам до 50% від ставки доходу. Таким чином ставка 5% означає поступову деградацію обладнання і прибутковість не дозволяє навіть підтримувати обладнання на нинішньому рівні.

Навіть ставка в 12,5% не дає змоги відновити обладнання, так з урахуванням продовження зносу старої бази по 3,3% на рік знадобиться 20 років виплат при ставці 12,5%, щоб відновити підприємство з 50% до 100% відновлювальної вартості. У випадку зі зносом більше ніж в 50%, стара база не дасть змоги модернізувати підприємство без додаткових інвестицій.

Створення нової бази активів зменшить частку старої бази і тоді ставка на стару RAB-базу не гратиме істотної ролі в тарифі, але ставка на стару базу важлива в перші роки, коли іншого способу створення грошового потоку у підприємства немає і обленерго будуть абсолютно нецікаві інвесторам.

Як зміниться методологія утворення тарифів

Як вже було сказано, сьогодні тарифи нараховуються на витрати компаній і до 90% тарифу йде на генерацію енергії, а 6-8% на передачу і дистрибуцію. У витрати на генерацію, наприклад, закладена вартість відомого Роттердам+, за який населення і бізнес вже платять. Зміна методології дасть можливість скерувати кошти на мережі.

Сьогодні навіть дворазове збільшення тарифу на розподіл електроенергії несуттєво збільшує загальний тариф. Сьогодні тариф для населення становить 1,68 грн. за кВт⋅год, а отже, за розподіл споживач платить менше 0,14 грн (8% від 1,68 грн), навіть дворазове збільшення тарифу на розподіл збільшить загальний тариф менше ніж на 10% - з 1,68 грн за кВт⋅год до 1,82 грн за кВт⋅год.

Скільки населення платитиме за стимулювальний тариф

По-перше, перехід на RAB-тариф не відбудеться відразу - навантаження розтягнута в часі, оскільки не всі енергетичні компанії готові до впровадження стимулювального тарифу і зміни будуть вводити поступово. Основне ж підвищення тарифів доведеться на підприємства. Тарифи для населення - індивідуальних споживачів, виростуть у середньому на 10%, для підприємств від 25% - точні цифри будуть залежати від стану потужностей обленерго та інвестиційних програм.

Досвід країн, які впровадили RAB-тариф показує, що спочатку тарифи підвищуються, потім, завдяки модернізації та поліпшенню якості електроенергії, зниження втрат мережі протягом 4-5 років вони знижуються до початкового рівня, а через 7-8 років опускаються до рівня нижче, ніж до введення RAB-тарифу.

А якщо гроші замість модернізації будуть виводити на офшори

Спочатку на стимулювальний тариф дозволено буде перейти тільки тим компаніям, які нададуть Міненерго і НКРЕКП інвестиційні програми - на що кошти будуть витрачатися. Далі витрата коштів, що надійшли від RAB-тарифу, контролює НКРЕКП.

Тариф на нову базу

RAB-тариф по суті є нормою прибутковості для інвестора. Ставка прибутковості 12,5%, запропонована регулятором, інвесторові не буде цікава. Спочатку цифра 12,5% ґрунтувалася на ставці рефінансування НБУ, але ставка з того моменту виросла, а ставку RAB-тарифу не підвищили.

Сьогодні при ставці рефінансування НБУ 17%, ставка тарифу в 12,5% не конкурентоспроможна. Крім того, залишкова заставна вартість бізнесу не дає змоги залучати кошти через велику різницю між обсягами застави і необхідних інвестицій.

Чому не взяти кредит на створення інфраструктури

Можна, але ставка кредиту буде занадто висока, якщо оплачувати її з тарифу в 12,5% ​​на нову базу. Наприклад, ми отримаємо кредит у гривні зі ставкою 20%, зрозуміло що навіть відсотки за кредитом будуть вищими, ніж дохід від тарифу і він весь піде кредиторам, а зростання тіла кредиту з'їдатиме дедалі більше грошей.

Припустімо, у нас є обленерго з такою оцінкою:

 • відновлювальна вартість - 40 млрд гривень,
 • залишкова вартість - 8 млрд гривень.

На наступній діаграмі ми можемо оцінити різницю накопиченого кредиту при різних ставках RAB-тарифу.

Якщо ж тариф буде прив'язаний до WACC, як це практикується в ЄС, то в українських реаліях він становитиме 20-25%, і зможе компенсувати високу ставку. На наступній діаграмі можна оцінити різницю в обсягах реінвестовані доходи при ставці 12,5% ​​і 25% на нову RAB-базу.

Як же тоді залучити інвестора

Інвестор зажадає заставу під свої інвестиції. У випадку з енергетичними компаніями це стара RAB-база. В умовах, коли вартість застави 20% від відновлювальної вартості і необхідно створити 80% нової бази, тобто, необхідні інвестиції в 4 рази більше від застави, інвестор вимагає відобразити ризик у ставці доходу на капітал.

Вартість капіталу (RAB-тариф) * Аванс (Стара RAB-база) = Нова RAB-база (Інвестиції) * r (ставка на інвестиції)

Запропонований RAB-тариф = 12,5%, заставу - 20% від відновної вартості ставка на інвестиції - 25% (очікувані темпи зростання активів в Україні).

Відштовхуючись від такої пропорції, якщо ми пропонуємо інвестору дохідність удвічі нижче від ринкової, то інвестицій ми зможемо залучити вдвічі менше від нашої застави. Тобто, всього 10% від відновлювальної вартості, а значить відновити підприємство ми зможемо з 20% від оціночної вартості до 30%. Або ж інвестор буде виводити грошовий потік компанії, замість того, щоб реінвестувати його в розвиток.

Ми не можемо змінити заставу, ми не можемо вплинути на ставку на інвестиції, єдиний інструмент - це RAB-тариф.

Яким має бути RAB-тариф, щоб залучати необхідні інвестиції

Міжнародні консалтингові компанії рекомендує прив'язувати RAB-тариф до ставки на капітал у країні - WACC - середньозваженої вартості капіталу.

У випадку з українськими енергетичними компаніями середньозважена вартість капіталу буде в районі 20-25%. Так попередні розрахунки НКРЕКП становили 19,11%

Ринковий RAB-тариф дасть можливість згенерувати потік грошей у перший же рік модернізації і дасть змогу залучати інвестиції дешевше і в менших обсягах.

Крім того, реінвестований грошовий потік зажадає істотно менше інвестицій. За низької ставки RAB-тарифу умови кредитів будуть істотно гіршими і інвестицій будуть спрямовані на покриття заборгованостей. За ставки, яка відповідає WACC, вкладення інвесторів йтимуть виключно на відновлення активів. Можна простежити обсяги необхідних інвестицій за ставки 12,5% ​​і 25%.

Як такі інвестиції позначаться на економіці в цілому? Може краще спрямувати в інші галузі?

У середньостроковій перспективі відновлення енергетиці гарантує макроекономічну стабільність

Робота енергетичних компаній характеризується двома показниками:

 1. Стабільність роботи - відсутність відключень
 2. Якість електроенергії - стабільний рівень напруги в мережі

Споживання електроенергії тісно пов'язане з ростом ВВП у країні і вже сьогодні Україна не в змозі підтримувати наявний попит на електрику. Приватні підприємства змушені самостійно інвестувати в генератори, оскільки відмова енергосистем для бізнесу може мати катастрофічні результати.

Закладені темпи зростання ВВП України технічно неможливі за даної енергетичної інфраструктури.

На національному рівні кризова ситуація з енергосистемами тягне за собою:

 • неможливість економічного зростання - інфраструктура не в змозі прийняти додатковий продукт,
 • зниження кредитного рейтингу країни,
 • загрозу національній безпеці.

А що відбувається в світі? Які перспективи розвитку енергетики?

У світі відбувається стабільне зростання споживання енергії, причому електрична енергія зростає вдвічі швидше, ніж інші види.

Значно зросла частка споживання електрики індивідуальними користувачами. Поліпшення енергоефективності відбувається повільніше, ніж зростає попит на енергію.

Швидко розвивається зелена - відновлювана енергетика, замість одного центрального виробника енергії, як обленерго, до мережі підключаються масові джерела у вигляді вітрових турбін або малих гідроелектростанцій. Велика кількість джерел так само вимагає розвиненої енергетичної інфраструктури. Координація різних видів енергії та масового підключення вимагає принципово інших систем організації роботи мережі, впроваджуються так звані "розумні" мережі - Smart-grid. На жаль, в Україні зношена система з високими втратами робить безглуздим впровадження сучасних технологій.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X