Як подолати бар’єри розвитку ІТ в Україні

25 вересня 2018, 16:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нещодавно велика частина ІТ ком’юніті України долучилася до Національних консультацій з розробки експортний стратегій. Проаналізувавши два дні роботи, хочу поділитися своїми думками "зі сторони".

Цікаво, що тема була задана достатньо вузька, а саме, секторальна експортна стратегія для ІТ індустрії, однак проблеми виявились дуже загальними. Як на мене, причин цьому є декілька:

  • Незарегульованість ІТ сфери. І це велика перевага для ІТ індустрії у порівнянні з іншими секторами економіки.
  • Багато систематичних проблем для бізнесу в Україні загалом, що, звичайно, не додає оптимізму.

Глобальна мета національних консультацій – детально проаналізувати той чи інший сектор, визначити перелік перешкод його розвитку та розробити рішення для їх усунення, а також відповідні Плани дій. Хоча обговорення вже проходить на стадії розробки дій та рішень, про якийсь конкретний action plan говорити ще не доводиться. Натомість, проблемні моменти вже відомі та проаналізовані. То що ж саме стримує розвиток ІТ галузі сьогодні та якими можуть бути рішення?

Перша складність, яка, власне, притаманна усім напрямкам – це важкість прогнозування бізнес клімату. Податкова політика та кодекс змінюються, бізнес не знає, чого чекати від держави завтра. Очевидно, ця проблема типова не тільки для ІТ, її часто озвучують на зустрічах Асоціації, оскільки непередбачуваність бізнес клімату шкодить компаніям, стримує потенційних інвесторів і, зрештою, шкодить економіці країни.

Освіта. Питання освіти постійно в тренді, але досі так і не було розроблено ефективних освітніх рішень. А поки не відбулося освітньої реформи, ми продовжуємо втрачати наших студентів, котрі їдуть вчитися закордон і там залишаються. Або ж нашим компаніям доводиться навчати спеціалістів за власний кошт.

Одна з озвучених пропозицій – розділити ВУЗи на університети та університети прикладних наук. В університетах будуть викладати "фундаментальні" науки і фокусуватися на теорії: історія, математика, право, тощо. А в університетах прикладних наук будуть викладатися більш практичні дисципліни: інформаційні технології, бухгалтерія, міжнародний бізнес, тощо. Завдяки такому розподілу студенти зможуть обирати, що вивчати, і уникнути дисциплін, котрі не потрібні для їх професійного розвитку.

Ще одне питання – робота торгово-економічних місій (ТЕМ) за кордоном. Враховуючи, що ІТ ніша достатньо нестандартна і нова, наші ТЕМи не завжди знають, що їм треба продавати. Але це можна досить легко вирішити, розпочавши діалог дипломатів з індустрією, що ми й плануємо на цю осінь.

Захист інтелектуальної власності. І тут скоріш вже питання не до законодавства, а до створення прецедентів, коли притягають до відповідальності, тих хто порушує інтелектуальну власність. Бо зараз маємо ситуацію, коли наші стартапи при першій же нагоді намагаються вивести свою ідею, наприклад, до США, де вона буде захищена. І це одна з причин, чому компанії не реєструються в Україні.

Усі перелічені проблеми є дещо типовими для України. Маємо дуже багато роботи, щоб навести лад у галузі. Проте завдяки International Trade Center у нас є можливість в робочих групах напрацювати наші пропозиції і передати Уряду. Сподіваємося, що Уряд візьме до уваги думку та напрацювання бізнесу, підхопить нашу справу і разом ми почнемо втілювати необхідні зміни в реальність.

Журнал НВ (№ 21)

Парламентскі списки

Завдяки двом новим політичним силам на парламент чекає безпрецедентне в історії України оновлення

Читати журнал

Головне

Компанії/Ринки

Сьогодні, 10:00

img
Польща стала найперспективнішим ринком для української горілки
Економіка

Вчора, 19:30

img
Спостерігайте за Німеччиною. Як вплине на Україну торгова війна США і Китаю — оцінка головного економіста ЄБРР
Країни

Сьогодні, 02:42

img
У соборі Нотр-Дам пройшло перше богослужіння з часів пожежі

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 12:32

img
Парламентська революція, депутати, які худнуть, і харчування Зеленського. Найкращі матеріали тижня за версією головного редактора NV.ua
Політика

Сьогодні, 07:03

img
Філарет не знав змісту томосу, а NASA не повинно говорити про польоти на Місяць. Топ-5 цитат тижня
Футбол

Сьогодні, 01:05

img
Таким має бути майбутнє. Реакція соцмереж на перемогу молодіжної збірної України на чемпіонаті світу

Стань автором

Якщо Ви хочете публікувати свої колонки на НВ Бізнес, напишіть листа на адресу:

kolonka@nv.ua