Як подолати бар’єри розвитку ІТ в Україні

25 вересня 2018, 16:00

Нещодавно велика частина ІТ ком’юніті України долучилася до Національних консультацій з розробки експортний стратегій. Проаналізувавши два дні роботи, хочу поділитися своїми думками "зі сторони".

Цікаво, що тема була задана достатньо вузька, а саме, секторальна експортна стратегія для ІТ індустрії, однак проблеми виявились дуже загальними. Як на мене, причин цьому є декілька:

Відео дня

  • Незарегульованість ІТ сфери. І це велика перевага для ІТ індустрії у порівнянні з іншими секторами економіки.
  • Багато систематичних проблем для бізнесу в Україні загалом, що, звичайно, не додає оптимізму.

Глобальна мета національних консультацій – детально проаналізувати той чи інший сектор, визначити перелік перешкод його розвитку та розробити рішення для їх усунення, а також відповідні Плани дій. Хоча обговорення вже проходить на стадії розробки дій та рішень, про якийсь конкретний action plan говорити ще не доводиться. Натомість, проблемні моменти вже відомі та проаналізовані. То що ж саме стримує розвиток ІТ галузі сьогодні та якими можуть бути рішення?

Перша складність, яка, власне, притаманна усім напрямкам – це важкість прогнозування бізнес клімату. Податкова політика та кодекс змінюються, бізнес не знає, чого чекати від держави завтра. Очевидно, ця проблема типова не тільки для ІТ, її часто озвучують на зустрічах Асоціації, оскільки непередбачуваність бізнес клімату шкодить компаніям, стримує потенційних інвесторів і, зрештою, шкодить економіці країни.

Освіта. Питання освіти постійно в тренді, але досі так і не було розроблено ефективних освітніх рішень. А поки не відбулося освітньої реформи, ми продовжуємо втрачати наших студентів, котрі їдуть вчитися закордон і там залишаються. Або ж нашим компаніям доводиться навчати спеціалістів за власний кошт.

Одна з озвучених пропозицій – розділити ВУЗи на університети та університети прикладних наук. В університетах будуть викладати "фундаментальні" науки і фокусуватися на теорії: історія, математика, право, тощо. А в університетах прикладних наук будуть викладатися більш практичні дисципліни: інформаційні технології, бухгалтерія, міжнародний бізнес, тощо. Завдяки такому розподілу студенти зможуть обирати, що вивчати, і уникнути дисциплін, котрі не потрібні для їх професійного розвитку.

Ще одне питання – робота торгово-економічних місій (ТЕМ) за кордоном. Враховуючи, що ІТ ніша достатньо нестандартна і нова, наші ТЕМи не завжди знають, що їм треба продавати. Але це можна досить легко вирішити, розпочавши діалог дипломатів з індустрією, що ми й плануємо на цю осінь.

Захист інтелектуальної власності. І тут скоріш вже питання не до законодавства, а до створення прецедентів, коли притягають до відповідальності, тих хто порушує інтелектуальну власність. Бо зараз маємо ситуацію, коли наші стартапи при першій же нагоді намагаються вивести свою ідею, наприклад, до США, де вона буде захищена. І це одна з причин, чому компанії не реєструються в Україні.

Усі перелічені проблеми є дещо типовими для України. Маємо дуже багато роботи, щоб навести лад у галузі. Проте завдяки International Trade Center у нас є можливість в робочих групах напрацювати наші пропозиції і передати Уряду. Сподіваємося, що Уряд візьме до уваги думку та напрацювання бізнесу, підхопить нашу справу і разом ми почнемо втілювати необхідні зміни в реальність.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X