Як подарувати мільйони магнату, урок від САП

21 вересня 2017, 09:00
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів відкрила дисциплінарне провадження щодо керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Назара Холодницького

Керівник САП елементарно прострочив подання адміністративного позову до Мінекології та Держгеонадр. Його бездіяльність, фактично, зіграла на користь газового магната Миколи Злочевського. Зберігши, таким чином, екс-міністру контроль над українськими родовищами, які він здобув, будучи приближеною до Януковича особою.

Відео дня

Злочевський – відома особистість, яку підозрювали у незаконному збагаченні та несплаті податків. Бенефіціарний власник приватної газовидобувної компанії Burisma Group. Міністр екології та природних ресурсів уряду Азарова, який встиг видати ліцензії на видобуток газу своїм фірмам, поки його люди працювали у відомстві. Мільйонер, чиї активи були арештовані у Великій Британії. А потім успішно звільнені з-під арешту завдяки старанням Генеральної прокуратури, яка закрила кримінальні розслідування проти нього та Burisma Group.

Тепер, завдяки "помилці" Холодницького, Злочевський і далі користуватиметься 35 українськими, тобто нашими з вами, газовими родовищами. П'ять із яких, щонайменше, можна було б повернути у власність держави.

Під час слідства у 2016 році САП вдалося з’ясувати, що дозволи на користування українськими надрами компанії Злочевського отримали із порушенням процедури. А саме без погодження з обласними радами. Таким чином, в антикорупційної прокуратури з’явився залізний аргумент повернути свердловини під контроль держави.

Але САП, маючи півроку на підготовку позову, звернувся до суду через 8 місяців, дозволивши "забетонувати" неправомірне користування українськими природними ресурсами компаніям з групи Burisma Group. Очевидно, що шанси повернути ці родовища державі найближчим часом дорівнюють нулю. Їх і надалі успішно будуть використовувати для збагачення екс-міністра.

САП пояснює запізнення з терміном подання позову… іншим підрахунком часового проміжку. Мовляв, вони писали в Міністерство екології та Держгеонадра лист з проханням подати до суду та повернути родовища. От тільки тут виникає парадокс, бо виходить, що до суду ці відомства мали подати самі на себе. Коли ж міністерство та Держгеонадра, що логічно, відмовилися подавати позови самі на себе – САП вирішив, що півроку можна рахувати від їхньої відмови, а не з січня 2016 року.

Такі, здавалося б, маленькі необачності прокурорів коштують державі, тобто нам з вами, великих грошей – сотень мільйонів гривень, втрачених на природних родовищах.

Нагадаю ще одну історію. У грудні минулого року facebook спеціалізованого прокурора погрожував оточенню Фірташа забрати його Запорізький титано-магнієвий комбінат (ЗТМК).

Утім, коли прокурори САП понесли до суду позов за підписом Холодницького, вони забули додати до нього обов’язковий документ – квитанцію про сплату судового збору. Це те саме, що прийти отримувати візу до візового центру – і забути принести паспорт.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Через це суд, звичайно ж, відмовив у розгляді позову. Пізніше прокурори повернулися з копією квитанції, ніби не знаючи, що приймають виключно оригінал. Тож знову суд повернув позов керівника САП через невиконання процесуальних вимог.

Поки прокурори САП доносили папірці, Господарський суд Києва встановив, що САП неправильно визначила підсудність. І справу мають насправді розглядати у Господарському суді Запорізької області – за місцем реєстрації відповідача, тобто ЗТМК. Потім вже Господарський суд Запорізької області повернув позовну заяву, бо САП неправильно визначили відповідача…

Важко уявити, що досвідчені прокурори САП не розуміли наслідків своїх дій. Бо поки спецпрокурори тягнули час, юристи Фірташа робили все, щоб максимально захиститися від спроб легітимно відібрати у нього комбінат.

І такі випадки непоодинокі. А "забудькуватість" тих, хто має захищати інтереси держави, надто дорого обходиться усім нам. Саме тому ми зосередили свою увагу на роботі антикорупційних прокурорів та стежимо за їхніми провалами у пам'яті, такими дорогими для держави, та вимагаємо відповідальності за них, передбаченої законом.

Показати ще новини
Радіо NV
X