Як побудувати відносини з Канадою

13 липня 2016, 16:03
Україна і Канада в понеділок, 11 липня, підписали угоду про створення зони вільної торгівлі. І ось що це дасть

Церемонія відбулася в рамках візиту до Києва прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо. На думку експертів, найбільш перспективними для українського експорту в Канаду стануть 3 напрямки: сільське господарство, авіабудування та ІТ-сектор.

Відео дня

Під час свого офіційного виступу Джастін Трюдо відзначив важливість інвестиційної підтримки українського бізнесу з боку Канади. Тісний зв'язок між двома нашими країнами підкреслив виступ Міністра міжнародної торгівлі Канади - Христі Фріланд. Вона виступала українською мовою, так як є етнічною українкою. Однією з цілей підписання Угоди вона назвала створення оплачуваних робочих місць, зміцнення малого і середнього бізнесу.

Очевидно, що співпраця українського та канадського бізнесу почалося не цього тижня. У червні представники Української асоціації міжнародних інвесторів (UVCA) здійснили поїздку в Канаду, в рамках якої провели ряд зустрічей з підприємцями, інвесторами та українцями, які розвивають свої стартапи в Канаді. І ось що цікавого ми дізналися про те, які відносини існують між бізнесом двох країн, і що ще ми можемо організувати.

Успішні українсько-канадські угоди. Що цікавить канадських інвесторів сьогодні

Напередодні підписання Угоди, 20 червня в Торонто відбувся Канадсько-Український бізнес-форум - перший подібний захід за час Незалежності. Численні українські політики і міністри, а також підприємці приїхали з чітким меседжем — Україна готова до інвестицій. Урядові делегації двох країн також взяли участь у цьому форумі, який відбувся напередодні підписання Угоди про зону вільної торгівлі. На форумі були представлені українські стартапи eFarmer (мобільна система управління фермерським господарством та Kodisoft (розробники інтерактивних ресторанів). Проекти мали великий успіх на заході, який відвідало близько 500 гостей, в тому числі члени уряду, а також Прем'єр-Міністр Канади Джастін Трюдо і Міністр міжнародної торгівлі Христя Фріланд. Можливо, в тому числі і представлені проекти стали каталізатором зміцнення українсько-канадських відносин на рівні Угоди про ЗВТ.

Кажучи про інші історії успіху, наприкінці минулого року український сервіс мобільного маркетингу Jeapie був куплений канадською компанією Mobify. Сума угоди не розкривається, але імовірно йдеться про семизначні цифри. Цікаво, що восени 2014 року стартап був близький до закриття, але йому все ж вдалося залучити інвестиції - була укладена угода з Digital Future (до речі, член нашої Асоціації).

Ще один з успішних прикладів успіху українців в Канаді - стартап ReplyApp, який займається рішеннями для email розсилок. Засновник стартапу - український підприємець Олег Білозор. Не дивлячись на те, що офіси продажів знаходяться в США і Канаді, фаундер і команда розробників продовжують працювати в Україні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ми зустрічалися з колегами з канадського венчурного фонду Information Venture Partners і, випадково виявилося, що частина команди - українці. Було несподівано приємно побачити кілька українських прапорів в офісі колег, перелетівши океан.

Канадська Силіконова Долина

Канадці все частіше говорять про формування місцевої "Кремнієвої Долини" - Технологічний трикутник або, так званий "Цифровий Коридор" . Географічно - це Ватерлоо-Великий Торонто-Гамільтон. У цифрах це близько 390 тис. доларів доходу на людину (проти 560 тис. дол. у Кремнієвій Долині).

Але чи варто їхати туди українцям? Не можна забувати, що чужа країна - це завжди чужі правила і традиції. Тим не менш, якщо проводити порівняння з Кремнієвою Долиною, Канада все ж є таким собі "проміжним" етапом, перед виходом на глобальний ринок. Адже канадські стартапи також хочуть підкорити США, а значить, і підкорити світ.

Особливості інвестиційної і стартап екосистеми Канади: який досвід варто перейняти Україні

Головна відмінність - у Канаді венчурний бізнес має велику підтримку з боку держави. Наприклад, в країні функціонує близько 10 державних венчурних фондів. Не далі як у березні цього року уряд Канади в черговий раз виділив близько 900 млн. канадських доларів на створення так званого фонду фондів (fund of funds). Тобто держава не інвестує напряму, вона виділяє гроші та передає їх під управління венчурним фондам на конкурсній основі. Фонди зі своєї сторони здійснюють інвестиційну діяльність на основі цих, а також власних грошей. Тобто держава наймає професіоналів, що в результаті сприяє розвитку всього інвестиційного ринку. Реалізація такої моделі має ряд переваг і на макроекономічному рівні. По-перше, це дозволяє створити більшу кількість робочих місць. По-друге, що логічно, стимулює зростання ВВП. Чим більше фондів отримує підтримку, тим більше інвесторів мають можливість отримати досвід і підвищити кваліфікацію. Створюється конкуренція, яка рухає прогресом.

Якщо погуглити, вже років 5 тому канадські ЗМІ писали про необхідність впровадження ізраїльської моделі, а зараз активно її реалізують. Приклад Канади та інших країн має наслідувати і Україна.

Одна з 6 пропозицій на зустрічі ІТ-сектору з президентом України Петром Порошенком, яка відбулася 6 липня - підтримка державою впровадження моделі «Фонд фондів» для інвестування в існуючі на ринку і нові венчурні форди. Як я вже говорила, це дозволить стимулювати розвиток венчурної та IT-індустрії, а також дасть можливість існуючим 2500 стартапам (з яких за даними UVCA тільки 66 залучили інвестиції в минулому році) отримати фінансування в Україні. Президенту було запропоновано звернутися до Європейського інвестиційного фонду та інших міжнародних інституцій, що реалізують дану модель.

Результатом цього стане зменшення відтоку українських висококваліфікованих фахівців і підприємців за кордон, які виїжджають у пошуках інвестицій для створення та розвитку компаній.

Ми повинні по максимуму використовувати зміцнення відносин між Канадою та Україною. Тепер у Канадських інвесторів є доступ до українських компаній, в які можна інвестувати. А в українських підприємців з'являється відмінна можливість створювати спільний бізнес, отримувати і використовувати безцінний досвід наших міжнародних колег, і будувати глобальні компанії з України.

Показати ще новини
Радіо NV
X