Як перемогти на "голландському" аукціоні

5 лютого 2018, 19:33

З першого лютого права вимоги за кредитами фізичних осіб у всіх неплатоспроможних банках виставляються на індивідуальний продаж на голландські аукціони.

Немало про нову процедуру говорили, презентували та аналізували, але для багатьох так і залишається великою загадкою – як саме функціонує "голландець"? У чому ж його особливості та переваги у порівнянні з класичною (англійською) моделлю аукціону? Переваги очевидні, і ми їх зараз розберемо.

Відео дня

Етапи голландського аукціону

Почнемо з того, що розберемо процедуру голландського аукціону, який складається з трьох етапів:

  1. Голландський етап.
  2. Етап подання закритих цінових пропозицій.
  3. Подання цінової пропозиції учасником, котрий став переможцем першого етапу - голландського.

Ніби три простих етапи, але є певні особливості на кожному з них, які можуть стати вирішальними для учасника аукціону. Аукціон, як правило, починається приблизно о 9:30 та закінчується близько 17:00 години. За цей час відбуваються усі три етапи та автоматично визначається переможець торгів.

Перший етап – передбачає покрокове зниження ціни – кожні 5 хвилин на 1 % від початкової ціни реалізації активу. Тобто зі старту аукціону одразу можна побачити о котрій годині на яку суму "падатиме" ціна лоту. Це дуже зручно для учасника, адже він вже зранку може визначити для себе актуальну ціну та розуміти о котрій годині має зробити ставку через особистий кабінет на електронному майданчику.

Ілюстрація падіння ціни за актив на голландському етапі аукціону.

Ось таким чином виглядає "розклад" падіння ціни за актив на голландському етапі аукціону. Цей етап є визначальним для учасника, адже зупинити його може лише один учасник, і, звісно, що чим нижче падає ціна тим більше стає ризиків, що зробити ставку може й інший учасник.

Важливо, що на даному етапі не відображається кількість зареєстрованих учасників, або кількість учасників, що переглядають аукціон. Таким чином, забезпечуються принципи рівності та добросовісної конкуренції.

Стати переможцем голландського етапу – це стратегічний хід, який надає важливу перевагу для подальшої участі, а саме – учасник, що зупинив голландський етап матиме можливість побачити всі ставки інших учасників та зробити власну, тобто зробити останній, завершальний хід аукціону.

Другий етап – подання закритих цінових пропозицій. Учасниками цього етапу є усі зареєстровані, окрім переможця голландського етапу, який перебуває у статусі очікування. Під час цього етапу учасники протягом 10-ти хвилин реєструють свої ставки, що не можуть бути нижчими від ціни на якій було зупинено голландський етап.

Важливо, що ставки та назви/імена учасників закриті. Як користувачі, так і учасники бачать лише ціну на якій було зупинено голландський етап, адже вони мають право зробити свою ставку не менше від такої ціни з урахуванням одного кроку аукціону.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Третій етап триває 5 хвилин, переможець голландського етапу має право зробити свою вирішальну ставку. З початком останнього етапу відкриваються ставки учасників, що зробили їх на попередньому етапі, але назви та імена учасників все ще залишаються закритими. Саме на цьому раунді й відкривається та перевага першого переможця, адже він отримує право зробити свій останній крок. Але звертаємо увагу, що саме має право, а не зобов’язаний.

Після закінчення останнього етапу автоматично системою визначається переможець торгів – учасник, що надав найвищу цінову пропозицію за результатами голландського аукціону. Ніби й проста процедура, але має свої тонкощі та особливості, які можуть стати вирішальними при участі, а тому мають бути визначені до початку аукціону для виключення форс-мажорних обставин, де навіть найпростіша помилка в ході аукціону зі сторони учасника може коштувати втраченої угоди.

Переваги та особливості голландського та класичного аукціонів

Голландська модель аукціону дає змогу реалізувати майно за один день, в той час як класична модель передбачає покрокове зниження ціни на кожних окремих торгах, яких могло б бути до 8. Тобто, або за один день на голландці, або за 8 окремих торгів протягом трьох місяців. Звісно, що така можливість голландцю актуальна для реалізації майна банків, адже останні мають обмежений період ліквідації, а тобто й час реалізації активів. До того ж, банки мають сотні та тисячі активів та обмежений ресурс працівників, а тому оголосити один раз на продаж актив чи на 8 окремих – значна різниця для оптимізації процесу продажу.

Цікаво й те, що голландець дозволяє учаснику зареєструвати свою заяву на участь в день проведення аукціону. Протягом класичного аукціону – учасник має обмеження щодо реєстрації своєї цінової пропозиції до 20:00 останнього дня прийому таких пропозицій.

Мабуть, найактуальнішою характеристикою голландського аукціону є те, що процедура передбачає визначення переможця торгів, навіть, якщо на аукціон прийшов один учасник. Адже класична модель потребує виключно двох учасників для дотримання змагальності та технічної можливості визначення переможця. Тобто, якщо лише один учасник зупинив голландський етап аукціону та більше не було зареєстрованих учасників – вже після закінчення етапу подання закритих цінових пропозицій він буде автоматично визначений системою переможцем торгів. Дуже просто та зручно для оперативної реалізації активів.

Порівняльна таблиця класичного та голландського аукціонів.

Показати ще новини
Радіо NV
X