Як перебудувати екосистему українського бізнесу

16 серпня 2017, 09:00
Більше 20 років сучасний український бізнес живе і грає за правилами, які сформувалися задовго до нього самого. Як починалася корупція?

Раніше у бізнесменів був попит на швидке вирішення того чи іншого питання. Відповідно, вони вмовляли чиновників піти на незначні порушення або так звані "поступки". Чиновник погоджувався питання вирішувалося. Поступово вимоги бізнесу стали переходити в розряд "хочу отримати це сьогодні", як наслідок "ставки" чиновників почали підвищуватися.

Відео дня

Через деякий час побудувати взаємини підприємця з владою без корупційної складової стало практично неможливим: бізнесу стали "виставляти прайси", а чиновницький апарат повністю перетворився на комерційну структуру, яка диктує бізнесмену, скільки він повинен заплатити і за що.

Найцікавіше бізнес платить. Така система відносин держави і бізнесу стала для України нормою. Те, що раніше починалося, як бажання підприємця віддячити чиновнику за гарну угоду, сьогодні "на верхах" сприймається як гарантований платіж.

Бізнесу, який поклав основу цих правил 20 років тому, зараз вже немає, але правила залишилися. І коли приходить новий бізнесмен або новий чиновник, він починає за цими усталеними правилам "грати". Дивовижний український парадокс тих, хто створив систему, вже немає, проте система продовжує працювати.

Дві картини одного світу

Якщо спробувати проаналізувати суть українського бізнесу, то перед нами постануть дві картини світу. Перша це звичні всім скарги на погану державу, корупцію, недосконалості законодавства і важкий діалог з владою. Компанії, які були засновані багато років тому за абсолютно інших обставин, коли Україна тільки починала своє становлення, продовжують жити у старій системі координат. Вони ведуть бізнес за "своїми" правилами у звичному корумпованому світі, де одна сторона продовжує давати хабарі, а інша за звичкою їх вимагає і бере, бо навіть не уявляє, що може бути по-іншому.

На щастя, поряд з цим існує інша картина світу, в якій все повільно, але вірно працює недосконале законодавство використовується в рамках його можливостей, корупція відсутня через те, що бізнес відмовляється грати за незаконними правилами. Це абсолютно інша екосистема цілком іншого ментального і поведінкового рівня бізнесменів, яких в Україні стає все більше: як серед локальних інвесторів, так і іноземних.

Інструменти однакові результати абсолютно різні

Наведу приклад. Іноземна компанія звернулася до нас із завданням розробити юридичну формулу із застосуванням механізмів чинного законодавства України щодо відшкодування понад 300 млн грн ПДВ в найкоротші терміни. За три тижні завдання було виконане, клієнт отримав на рахунок повну суму відшкодування.

Ми на практиці показали, що, діючи тільки в рамках правового поля і використовуючи ті механізми, які на сьогоднішній день надає українське законодавство, можна абсолютно в мінімальний період отримати максимальний результат. І все це, ще раз підкреслю, застосовуючи правову систему, яка, за запевненнями більшості, в нашій країні не працює. Питання хто пробував?

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Разом з нашими клієнтами ми допомагаємо сформувати в Україні нову "нетоксичну" суть українського бізнесу. Якщо у двох словах, то, використовуючи одні й ті ж інструменти, ми будуємо зовсім інший екологічний світ.

Важливо сказати, що це виключно питання вибору бізнес сам для себе визначає, в якій системі існувати. Необхідно мати сміливість прийняти рішення вийти зі звичного способу життя, перестати грати за усталеними правилами і створити запит на те, що компанія дійсно хоче перейти зі звичного всім корумпованого світу в нову екологічну систему.

У бурхливій гірській річці українського бізнесу

Це стосується українських компаній. Але є ще одна категорія компаній іноземні інвестори, для яких такий екологічний світ абсолютно звичний. Вони приходять в Україну, не підозрюючи, що існує якась система, в якій вони повинні "платити". І повірте, вони хочуть точно такий же екологічний світ побудувати для себе тут, в Україні. Ми, зі свого боку, показуємо на практиці, що в нашій країні така "нетоксична" екосистема також може існувати, як і в будь-якій країні.

У всі часи були першопрохідці, сміливці, які відкривали нові маршрути, першими кидалися в човен, брали весла, щоб, впоравшись з буйною стихією раніше за інших, сплавитися по бурхливій гірській річці. Уявляєте, який вони отримували кайф? У бізнесі так само.

Україна це величезна територія з великим потенціалом і можливостями. Іноземні компанії з числа першопрохідців приходять в Україну, навіть незважаючи на корупцію, недосконале законодавство і важкий діалог з владою. Крім того, що такі компанії вчасно передбачають попит і не бояться ризикувати, вони ще й отримують задоволення від того, що вони в нашій країні роблять. Порівняно з емоціями новачка, який опускається в гірський водний потік, отримуючи неймовірний кайф, хоча це і небезпечно.

Однак історія говорить, що більшість новачків без спеціальної "підготовки" і покладаючись тільки на удачу зазнавали краху. Я переконаний, що для того, аби цього уникнути, потрібен інструктор — провідник, який вкаже на ризики, застереже, направить, проконсультує.

Наприклад, як місцевий інструктор з рафтингу, який вчить новачка, вказуючи, як йому плисти, щоб залишитися цілим і отримати кайф від процесу спуску. Перекладаючи на мову бізнесу для того, щоб збільшити ймовірність успішного проходження цієї бурхливої гірської річки під назвою "бізнес в Україні", потрібно добре її знати.

Маючи уявлення про всі "локальні особливості", досвідченого провідника і сміливість, можна не тільки вийти на новий ринок, що розвивається, вкоренитися там і навіть мати зиск, але паралельно і змінювати екосистему країни своєї присутності. А це найкращий профіт.

Показати ще новини
Радіо NV
X