Як отримати податкові переваги по-новому

17 жовтня 2018, 15:00

Ні для кого не є таємницею, що зловживання податковими перевагами, передбаченими конвенціями про уникнення подвійного оподаткування, є досить популярною практикою як за кордоном, так і в Україні.

Гучні кейси щодо уникнення оподаткування такими корпоративними гігантами, як Google, Apple, Amazon, Starbucks та іншими відомими компаніями привернули увагу всього міжнародного співтовариства до проблеми розмивання податкової бази та виведення прибутків з-під оподаткування.

Відео дня

Зловживанням платниками податків за рахунок неправомірного використання податкових переваг називають умисні дії, вчинені хоча і в межах законодавства, але єдиною або переважною метою яких є уникнення від сплати податків або зменшення розміру податкових зобов’язань внаслідок cпотворення економічної сутності господарської операції.

З метою запобігання зловживанню податковими перевагами, передбаченими міжнародними конвенціями, 23 липня 2018 року Україна підписала Протокол про приєднання до Багатосторонньої конвенції про виконання заходів з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування ("MLI").

У MLI встановлено правило основної мети principal purpose test ("PPT"), відповідно до якого особа не може скористатися податковими перевагами, які передбачені міжнародними конвенціями, якщо отримання таких переваг було основною або однією з основних цілей укладеної такою особою угоди або будь-яких інших дій платника податків, які прямо чи непрямо призвели до отримання цієї переваги (якщо тільки не було встановлено, що надання цієї переваги в цих обставинах буде відповідати цілям і задачам відповідних положень конвенцій).

PPT передбачає виконання платниками податків трьох тестів для того, щоб визначити правомірність отриманої податкової переваги:

  • Субєктивний тест;
  • Об’єктивний тест;
  • Тест звичайної економічної діяльності.

Для того, щоб виконати суб’єктивний тест, необхідно визначити, чи є отримання податкової переваги "основною або однією з основних цілей" угоди, укладеної платником податків. На практиці це спричиняє проблеми. Наприклад, якщо при здійсненні транзакції платник переслідував декілька цілей, - першу, пов’язану з отриманням податкової переваги, і другу, комерційну, не пов’язану з оподаткуванням, платник ризикує втратити право на використання податкової переваги, оскільки її отримання було однією з основних цілей транзакції.

Виконання об’єктивного тесту передбачає, що надання податкової переваги платнику має здійснюватися "відповідно до цілей і задач конвенції". Це означає, що має виконуватися як перша основна ціль конвенції про уникнення подвійного оподаткування - запобігання подвійного оподаткування, так і друга ціль – попередження уникнення та ухилення від оподаткування.

Тест звичайної економічної діяльності передбачає, що угоди або інші дії платника податків мають бути здійснені в рамках його звичайної економічної діяльності. Під формулюванням "угоди або інші дії платника податків" маються на увазі будь-які угоди, домовленості, схеми, транзакції або серії транзакцій, незалежно від того, чи вони мають правові наслідки. Важливе значення має те, чи є такі угоди або дії платників податків "штучними" за своїм характером, тобто чи відповідають угоди економічним реаліям. Про це, зокрема, зазначав Суд Правосуддя Європейського Союзу у справі Cadbury Schweppes.

При цьому, важливо, щоб такі угоди або інші дії платників податків "прямо чи непрямо призводили до отримання податкової переваги". Це формулювання є досить широким і може включати ситуації, в яких особа уклала угоду, маючи на меті суто комерційні причини, але в майбутньому така угода може призвести до отримання податкової переваги. У цьому разі така особа ризикує втратити податкову перевагу, передбачену конвенцією.

У MLI передбачається також можливість державам висловити певні застереження щодо застосування PPT. Відтак, під час підписання Протоколу до приєднання до MLI, Україна висловила одне з застережень, щодо PPT, яке передбачає, що резиденти України матимуть право на переваги, передбачені конвенціями, якщо компетентний орган держави-джерела виплати доходу встановить, що така перевага була б надана навіть за відсутності вчиненої такою особою угоди, яка не відповідає PPT. Дане застереження передбачає також попередні консультації між компетентними органами держав-членів щодо надання податкових переваг платникам, навіть якщо така операція не відповідає PPT. Відповідно, за результатами таких консультацій платнику може бути надана податкова перевага, передбачена міжнародною конвенцією. Разом з тим, механізм отримання такого висновку компетентного органу і проведення консультацій з компетентними органами інших держав наразі не визначений в українському законодавстві.

Зауважимо, що відповідні застереження, висловлені Україною, будуть застосовуватися до міжнародних конвенцій з іншими державами, якщо такі держави також погодилися на застосування одних і тих самих застережень, передбачених MLI.

Підбиваючи підсумки, приєднання до MLI і застосування правила PPT, в першу чергу, може вплинути на іноземні холдингові та фінансові структури українського бізнесу. Більше того, при визначенні того, чи відповідає та чи інша операція правилу PPT, можуть виникати складнощі через відсутність відповідної судової практики та роз’яснень податкових органів. Тому українським та іноземним компаніям слід переглянути свої бізнес-моделі на предмет дотримання PPT, зробивши наступні кроки для зменшення ризиків донарахувань податкових зобов’язань з боку податківців:

1) виокремити комерційні причини розташування у тій чи іншій юрисдикції;

2) впевнитися, що керівні органи компанії складаються з резидентів країни, де така компанія розташована, і такі резиденти достатньо кваліфіковані для виконання своїх функцій;

3) забезпечити компанію засобами, необхідними для виконання своїх функцій;

4) впевнитися, що компанія має право на отримання доходу і визначає його подальшу економічну долю;

5) ретельно проаналізувати здійснені транзакції на предмет того, що отримання податкової переваги не є однією з основних цілей таких транзакцій.

Текст написаний при співавторстві Ігора Масякіна, юриста KPMG в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X