Як отримати ефективні держпідприємства

1 серпня 2016, 18:43
Чи можуть державні підприємства в принципі бути ефективними? Я б відповідь на це питання розбив на дві частини

Перш за все відповідь саме на це питання – так, можуть бути ефективними. І нижче я скажу, що для цього потрібно.

Але більш важливе питання – це коли держава взагалі має володіти підприємством? Відповідь на це питання звучить так – в окремих виняткових випадках. Тобто спочатку, перш ніж відповідати на питання про ефективність державних підприємств, необхідно сказати, що підприємство в державній власності має бути, радше винятком, ніж правилом.

Відео дня

Для України сьогодні стоїть завдання приватизувати більшість державних підприємств. І тільки ті стратегічно важливі, які залишаться у державній власності, на насправді потрібно робити ефективними.

Що ж потрібно зробити для того, щоб держпідприємства стали ефективними?

Підприємство повинно бути прозорим. Оскільки державна власність є, по суті, власністю громадян країни, вони повинні розуміти, яким чином уряд, який, по суті, представляє інтереси громадян в керуванні підприємством, поводиться з державною власністю.

Необхідно виключити вплив політиків на керування підприємствами. Для цього в ідеалі в країнах з успішними прикладами керування державною власністю є централізовані органи власності, які працюють на професійних засадах. Вони працюють приблизно так само, як інвестиційні фонди. Тобто ті підприємства, які перебувають у власності держави, керуються через ці органи. А не через міністерства, як переважно відбувається в Україні.

І нарешті, дуже важливий елемент в керуванні державними підприємствами – це незалежні наглядові ради, які, по-перше, дійсно повинні бути незалежними; по-друге, наділені необхідними повноваженнями та володіти професійними навичками.

Показати ще новини
Радіо NV
X