Як олігархи скуплять всю землю України

11 квітня 2017, 08:05
Існує надзвичайно сильний страх, міф про те, що після відкриття ринку або надання права українцям вільно купувати і продавати землю, всю землю скуплять олігархи та іноземний капітал

Насправді ситуація прямо протилежна. Є як мінімум три причини так вважати.

1До запровадження мораторію великих агрохолдингів не було. А за 16 років обмеження вони виросли, як гриби після дощу. Було б дивно, якби великі латифундисти боролися з тим, що їх породило. Саме тому наразі немає жодного агрохолдингу, який би відкрито підтримав запровадження ринку землі.

Відео дня

2Наразі вигідніше орендувати землю, ніж її викуповувати. З однієї простої причини – в 2016 році середня плата за 1 Га склала 1057 грн або $40. Українська земля після відкриття ринку буде коштувати приблизно $2 тис. за гектар. Вартість залучення капіталу 10% річних або $200. Таким чином тільки сплата за відсотками буде на $160 більше ніж щорічна орендна плата. Економічного сенсу скупки землі при такій дешевій оренді нема.

3Великі агрохолдинги перекредитовані та не мають ресурсів для земельної експансії. Давайте подивимось топ-3 латифундистів України. Перший – UkrLandFarming, основний бенефіціар – Олег Бахматюк. Заборгованість $1,6 млрд. Другий – Юрій Косюк, Миронівський хлібопродукт, заборгованість - $1,236 млрд. Третій – Кернел, бенефіціар Андрій Веревський. Заборгованість – $1,054 млрд. Для вищеперерахованих компаній мегазадачею та проблемою буде зберегти свій земельний фонд після відкриття ринку. Вже не кажучи про подальшу експансію.

З вищеперерахованими аргументами можна погоджуватися або ні. Але постійне продовження мораторію свідчить про економічну зацікавленість в ньому. Основними вигодонабувачами є наразі великий бізнес. По факту, українське аграрне чудо є прямим наслідком дешевої оренди земельних паїв 7 млн. українців. І це надзвичайно несправедливо. Саме тому 55 народних депутатів України зробили конституційне подання з вимогою відмінити мораторій, як такий що обмежує права та свободи громадян нашої держави.

Показати ще новини
Радіо НВ
X