Як не стати жертвою житлової афери

30 червня 2016, 12:27
Зростаючі обсяги недобудови стають суттєвим викликом для ринку нерухомості України. Кількість об'єктів незавершеного будівництва в Україні станом на 1 січня 2015 року склала 14,915 тис. од. У Києві, за даними КМДА, на кінець червня 2016 року нарахували близько 45 ЖК зі статусом самобуду

Купівля житла – це інвестиція, а отже, й властиві їй ризики. Ідеального рецепту, як убезпечити себе від житлової афери, немає.

Криза, як не дивно, - найкращий порадник при виборі забудовника. Коли штормить, на плаву утримуються найкращі і, зрозуміло, найхитріші. Від найнахабніших вже позбулися.

Відео дня

Тепер, щоб відсіяти неякісних і мінімізувати ризики бути обдуреним, потрібно звернути увагу на кілька ключових моментів.

Труби, крани і сміття

Зовнішній вид будівництва може розповісти багато про що. Якщо перша черга обіцяного ЖК не здана в експлуатацію, а забудовник вже взявся за 3,5,7 – я б почекала і подивилася, як ідуть роботи. До речі, візит на майданчик під чуйним керівництвом менеджера відділу продажів припав би до речі. Можна, звичайно, помоніторити ситуацію на форумах – тільки звертайте увагу не на іміджеві фотографії забудовника, а на реальны знімки нелінивих майбутніх сусідів, які все ж побували на місці будівництва будинку.

Але я б воліла самостійно поглянути на майбутнє житло. Зверніть увагу на якість оздоблювальних робіт, утеплення фасаду та підведення комунікації. Якщо забудовник зводить свічку і хоче продати пустушку, зовні коробку нічого не видасть, а от всередині будівлі легко можна зрозуміти, чи буде коли-небудь тут хто-небудь жити.

Документи і найбільш часті питання

Вибір квартири – той момент, коли не соромно перепитувати тричі одне і те ж питання. У відділі продажів сумлінного забудовника вам точно повинні відповісти, як мінімум на 5 ключових питань і надати пакет необхідних дозволів:

- Хто власник землі? Чи є інвестиційний договір або договір оренди на земельну ділянку? Коли закінчується термін оренди? Зрозуміло, якщо термін оренди закінчується через рік, а будинок ще не добудований, виникає купа питань.

- А точно тут буде 12-поверхівка, на яку ДАБІ дала добро? Всі розмови про те, що дозвіл на наступні 4 поверхи ми отримаємо і ось-ось переробимо документи, - порожнє бла-бла. Цілком можливо, що будинок таки добудують, але провести комунікації і отримати права власності не вдасться.

- А хто проектував будинок – непогано було б перевірити кваліфікаційні атестати у конструкторів, архітекторів і інженерів. З особистого досвіду: якість виконаних робіт залежить від рівня кваліфікації та команди забудовника і команди підрядника.

- Попросіть повний пакет документів – цікавить насамперед зареєстрована декларація на початок будівельних робіт, дозвіл на виконання будівельних робіт, а також експертизи для IV або V категорій складності, дозвіл на підключення до комунікацій, так як будинок без підключених комунікацій не буде прийнятий, навіть якщо повністю побудований.

Знижки та реклама

Нещодавно знайома, яка поспішала швидше обзавестися квартирою, повелася на яскраву зовнішню рекламу, розвішану по всьому Києву з кричущими 30% знижками на готову квартиру – ледве вмовила почекати. Довга розповідь з історією Укогруп і знайомство з парою ошуканих покупців, що чекають близько трьох років свої ключі - після цього вона стала радитися щодо кожного окремого ЖК зі знайомим юристом.

Як правило, на зовнішній рекламі будь-якого РК повинен бути логотип компанії-девелопера, номери телефонів та адреса відділу продажів. Ім'я має говорити саме за себе, а дешева "замануха" цифрами - спритний трюк для занадто довірливих.

При виборі забудовника звертайте увагу на вже знайомі ринку імена. Необов'язково це мають бути відомі будівельні гіганти з дорогими київськими метрами, головне, щоб у компанії була пара-трійка успішно зданих проектів. Поспілкуйтеся з мешканцями, порозпитуйте про якість житла, інфраструктурні об'єкти на території транспортної розв'язки – вони точно розкажуть всю правду.

Договір із забудовником

Інвестуючи в квартиру з нуля, ви економите близько 30%. Але для цього потрібно бути максимально впевненим у забудовнику. Краще наслідувати приклад тих, хто вже купив у цього девелопера житло, заселився і задоволений п'є чай на кухні. В іншому випадку ваші гроші можуть так і залишитися зариті в "котлован".

Перед підписанням договору проконсультуйтеся у юриста. Зверніть увагу на можливість поетапної оплати обраної квартири, поцікавтеся, хто є керівником фонду фінансування будівництва та контролює цільове витрачання коштів на будівництво. Було б добре знайти в договорі пункт про відшкодування, в якому забудовник бере на себе зобов'язання виплачувати клієнту штрафи або пеню у разі зриву термінів виконання робіт чи їх неналежної якості. Природно, далеко не кожна будівельна фірма на це погоджується.

Насправді, як і будь-який інший документ, договір із забудовником краще підписувати під чуйним керівництвом свого юриста – той підкаже і порадить у разі явної махінації. А зробити вибір можна й трохи пізніше - заощадивши на квартиру, почекати ще тиждень-два зможете.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X