Як не потрапити у пастку на китайських інвестиціях

25 жовтня 2017, 10:30
Перш за все, треба розуміти, як китайці підходять до економічної політики.

Вони дуже організовані i добре знають, чого хочуть. Зазвичай ми бажаємо отримати якомога більше інвестицій. А китайці у цей час думають про власні національні інтереси.

Відео дня

Як відрізнити їхній стиль ведення бізнесу від європейського? Дуже просто.

У Китай інвестують, головним чином, державні китайські корпорації. Це великі судохідні, енергетичні та індустріальні об’єднання. Коммуністична партія керує цими компаніями. Адже вони відіграють важливу роль у китайській економіці. Кількість приватних компаній також постійно зростає. Стиль роботи їх мало відрізняється від европейського. З ними легко вести справи. Їм зазвичай бракує досвіду, та вони дуже швидко вчаться.

А ще є третя категорія – приватні компанії, які фінансує держава. Наприклад, Хуавей, це великий телеком-оператор. Якщо говорити суто юридчино – це приватний бізнес. Але він сидить на мільярдах державних коштів і відіграє важливу роль у державній політиці.

Що стосується інвестування в Україні. Зараз вони постійно ведуть перемовини, щоб щось запропонувати. Тут немає великої таємниці. Достатньо почитати їх пресу, і те що говорить їх Міністерство фінансів. І ви зрозумієте, що їм потрібно від України. Китай цікавиться сільським господарством. Хоче імпортувати аграрну сировину: кукурудзу, пшеницю тощо. Їм також цікаві українські технології.

Але Китай не прагне будувати в Україні промислові об'єкти. Вони хочуть експортувати свої товари в Україну, тому їм потрібні порти та інфраструктура.

Китай сидить на купі доларів, і їх потрібно кудись інвестувати, не тільки ж купувати американські державні облігації. Тому, насправді, це не зовсім інвестиції. Ви отримуєте кредит на один, два, три мільярди. Китайці за ці гроші задіюють свої будівельні компанії, а вам потім повертати кредит.

Я досліджував китайські інвестиці по всьому світі. Практика фінансування проектів в Африці та Азії дозволяє говорити про їх підхід. Китай зазвичай інвестує, тобто позичає кошти, для розвитку транспортної інфраструктури. Китайські компанії здійснюють ці проекти. А справжні інвестиції направляють лише у добувні галузі та сільське господарство – щоб добувати сировину.

Свого часу Канада дуже правильно зробила. Китайці хотіли добувати у Канаді мінеральні ресурси та деревину. Їм сказали: добре, ви можете інвестувати у ці галузі, але ви повинні розвивати інші напрямки: надавати послуги, будувати якісь промислові об’єкти

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але ж були й приклади не дуже. Колись Камбоджійський уряд залучив десятки мільярдів китайських грошів. Вони позичали так, ніби завтра ніколи не настане. За умовами цих позик, у разі дефолту позичальник міг вимагати землю, копальні, риболовні території. І ось раптом країна перетворилися на нову колонію. Або боргову колонію Китаю. Якоюсь мірою вони втратили свій суверенітет.

Китайці дуже добре розуміються на економічних аспектах. Вони дуже серьйозно до цього ставляться. Не варто цього недооцінювати.

Показати ще новини
Радіо NV
X