Як не піти на дно українському експорту

4 квітня 2017, 12:50
У нашому експортному човні діра, судна, що пропливають повз нього, особливої допомоги не пропонують, навпаки, готові сприяти логічному завершенню процесу, а екіпаж замість латання дірок вправляється у красномовстві

Картина гнітюча, але шанс вижити є.

Візьмемо, скажімо, державу Ізраїль. Сьогодні це одна з найбільших експортоорієнтованих економік світу (згідно з Economic Complexity Index, у 2015 році Ізраїль посів 42 місце у світовому рейтингу з позитивним торговим сальдо в розмірі $65,4 млрд.) Ця країна продає світові продукцію з високим рівнем обробки та доданою вартістю.

Відео дня

До такого результату потрібно було прийти, точніше захотіти. Ми ж розраховуємо поки виключно на попутний вітер. Європа, начебто, і простягнула нам руку – угоду про асоціацію, але за два роки такі необхідні для нас показники зростання так і не намітилися. Україна експортує до ЄС товар з низькою доданою вартістю і практично не направляє туди інші товари, крім сировини та аграрних продуктів.

Зате не по днях, а по годинах зростає негативне торгове сальдо України. Наприклад, за десять місяців 2016-го воно збільшилося на $2,4 млрд порівняно з аналогічним періодом не найбільш штильового для нашої країни 2015-го року. Зрозуміло, що сприяє такому регресу практичне закриття для українських експортерів російського ринку. У 2016 році його частка в загальних продажах України становила лише 10%. Але РФ пішла далі і закрила транзит наших товарів через свою територію, що практично зупинило рух нашого експорту в азійському напрямку. Результат усіх цих дій РФ і бездіяльності України призвів до 30-ти відсоткового падіння представленості наших товарів на азіатських ринках.

Щоб обійти всі ці підводні рифи і постаратися повернути свій експортний човен у позитивні води світової торгівлі, потрібен детальний маршрут, так званий план успіху. Зокрема, він має містити такі кроки:

● Проведення Мінекономрозвитку, Міністерством закордонних справ, Національним інститутом стратегічних досліджень та Торгово-промисловою палатою спільного аналізу розвитку української промисловості і зовнішніх ринків, пріоритетних для нас в найближчі 10 років. При цьому необхідно чітко визначити наші можливості: що ми зможемо запропонувати закордонним цільовим ринкам, враховуючи прогнозовані наслідки воєнних дій і транспортної блокади Донбасу для металургійного та енергетичного секторів.

У зв'язку з цим розумно розглядати не стільки перенасичені товарами внутрішнього виробництва європейські, скільки альтернативні ринки країн Латинської Америки, Африки, Азії та Близького Сходу. Там нашого виробника зустрінуть привітно і ціну запропонують якомога вигіднішу.

● Відновлення роботи на базі посольств офісів щодо просування вітчизняного експорту. Спочатку достатньо охопити кілька напрямків: Азія, Близький Схід, Північна Африка та Латинська Америка. Ефективність цих офісів залежатиме від професіоналізму персоналу, а це означає, менеджери, мотивовані на конкретний результат. Також, обов'язково слід передбачити конкурсну основу призначень, прогресивну модель заробітної плати та бонусну систему мотивації від досягнутого результату. Ці офіси мають працювати в тісній зв'язці з нещодавно створеним при Мінекономрозвитку Офісом з просування експорту.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

● Реформа Торгово-промислової палати. Запобігти катастрофі нашого експортного судна і задати правильний курс можна лише з допомогою такого маяка, як сучасний менеджмент. Оновлена ТПП зможе створити позитивний імідж України, взятися за її промоушен на міжнародній арені з метою просування товарів і послуг для бізнесу та держави за принципом В2В, В2G, G2G.

● Корпоративна реформа держпідприємств, що передбачає підготовку топ-менеджерів сучасного типу, орієнтованих на розвиток міжнародної комунікації і просування наших товарів на світові ринки.

● Запуск роботи експортно-кредитного агентства. І найголовніше, не «для своїх», а виключно для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності. Таке агентство зможе займатися державним страхуванням, забезпеченням і кредитуванням бізнесу, який продає продукцію за кордон.

● Втілення «не на словах, а на ділі» проекту «шовковий шлях» завдяки максимальному зниженню портових зборів і тарифів на залізничні перевезення товару, який експортується в країни Азії, до портів. Застосування цього пункту дозволить не тільки повернути нам втрачені торік 30% частки експорту, але й отримати транзитну незалежність від РФ.

Звісно, цей перелік «заходів самопорятунку» не вичерпний, але обов'язковий для виконання, якщо говорити сучасною мовою, must do. Якщо взятися за їх реалізацію негайно, то спокійні води «блакитного океану» українському експорту гарантовані.

Показати ще новини
Радіо НВ
X