Як наблизити промислову революцію 4.0 в Україні

26 серпня 2016, 11:25
Термін "Революція 4.0" або Четверта промислова революція, яка об'єднає промисловість та інформаційні технології, стали використовувати в 2011 році, після відомої щорічної Ганноверської ярмарки

З того часу про стратегію розвитку своєї промисловості розповіли не тільки Німеччина, але й інші країни.

У звіті останнього Всесвітнього економічного форуму в Давосі вказана відносна готовність економік різних країн до того, щоб приєднатися до четвертої промислової революції. З 45 країн у списку лідирують Швейцарія, Сінгапур та Фінляндія. Десь далеко внизу згадані Казахстан, Польща та Росія. України в списку, на жаль, немає.

Відео дня

Взагалі, більшість визначень поняття hi-tech у світі включають не тільки комп'ютери, електроніку, але і приладобудування, машинобудування та аерокосмічну промисловість, а в американській класифікації до hi-tech-індустрій відносять ще і фармацевтику, виробництво електрообладнання, інжиніринг і навіть видобуток нафти і газу.

Як завжди, українська реальність далека від красивої західної теорії. У поширеному розумінні, поняття високих технологій ніяк не перетинається з виробництвом. Не буду зараз міркувати, чому ситуація склалася саме так, а постараюся залишитися в рамках конкретики: що ми, ІТ-співтовариство, можемо зробити, щоб українські підприємства зробили якісний крок вперед, і ми не залишилися сировинною країною назавжди?

На мій погляд, одна з ключових проблем полягає в тому, що у нас немає діалогу між підприємцями та ІТ-спільнотою. Людина, яка була на ярмарку в Ганновері, не зустрічається з керівником українського заводу. А якщо вони зустрінуться, то діалог у них просто не складеться. Не те, щоб промисловцю не було б цікаво почути про прекрасне технологічне майбутнє. Але ті люди, чиїми руками ми збираємося це чудове майбутнє в Україні наближати, не цікавляться роботами на виробництві та розумними сенсорами, тим, як знизити собівартість виробництва, щоб накопичити на новий верстат, як уникнути крадіжки коштів на закупівлі і можна виробляти більше продукції, не вкладаючи додаткових коштів. Тому "айтішники" і "промисловці" і не чують один одного.

Давайте підведемо українських виробників до необхідності ставати більш технологічними, пояснюючи їм, що це для них означає. Продемонструйте бізнес-мислення. Говоріть про переваги, які дають сучасні системи. Покажіть ROI, дайте цифри і вкажіть терміни, за які ваша технологія окупиться.

Нещодавно на зустрічі учасників руху "Індустрія 4.0 в Україні", який очолює Асоціація підприємств промислової автоматизації України (АППАУ), я наводив приклади, як відомий фармацевтичний виробник "Фармак" збільшив обсяги випуску ампул на 60% за рахунок оптимізації поопераційного планування та впровадження системи IT-Enterprise. Завод отримав можливість випускати і продавати більше, використовуючи свої поточні потужності. А український концерн "Укроборонпром", який має в складі близько 60 виробничих підприємств, став витрачати на закупівлі на 37% менше, перейшовши на систему електронних закупівель SmartTender.biz і оптимізувавши процеси постачання в цілому (в той час використання системи ProZorro ще не було обов'язковим для державних підприємств). За перші 3 місяці роботи економія концерну склала 40 млн грн. Ось такі аргументи я вважаю ефективними.

Світ стоїть на порозі глобальних змін. Давайте не будемо жити в своєму абстрактному світі, а будемо говорити з підприємцями та керівниками компаній їх мовою і наближати технологічний прогрес в Україні разом.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X