Як мігрує металургійне виробництво

7 червня 2017, 19:15
Упродовж останніх півтора років світові ринки нарешті принесли кращу погоду для української металургії

Україна увійшла в 2017 рік з рівнем цін, який був суттєво вищим за очікування більшості аналітиків. Особливо помітно зростали ціни на плаский прокат, тобто на лист, сляби.

Відео дня

Проте зараз ситуація в українській металургії досі далека від позитивної. Окрім ціни важливими є й фізичні обсяги виробництва. Зрозуміло, що динаміка обсягу валютної виручки – це результат множення динаміки цін і зміни фізичних обсягів.

У зв'язку з тим, що у лютому-березні зупинилось кілька великих виробництв на сході України, а також були порушені коопераційні зв’язки між різними виробництвами, випуск базової металургійної продукції скоротився в середньому на 20%. У найближчі місяці Україна, найімовірніше, трохи скоротить цей розрив завдяки тому, що буде реорганізовано виробництво на тих підприємствах, що досі працюють. Всі металургійні виробництва в Україні мають вільні потужності, тобто можна збільшити виробництво на тих комбінатах, які працюють в українській юрисдикції та можуть бути забезпечені сировиною. Але сукупний виробничий результат все одно буде помітно негативним.

Досі наслідки скорочення виробництва великою мірою вдавалося компенсувати завдяки сприятливій ціновій кон’юнктурі. Проте і тут динаміку втрачено. Якщо у І кварталі 2017 року на локальному піку цін і на високих обсягах виробництва виручка від експорту металопродукції зростала темпом 40% рік до року, то вже у квітні зростання перетворилося на спад 7% рік до року через втрати виробництва та вщухання динаміки зростання цін.

Наразі світові ціни на метал трохи скоригувалися вниз і, найімовірніше, вони ще трохи охолонуть у найближчі місяці. Зокрема влітку на світовому ринку очікується сезон нижчого попиту, особливо на таких важливих для України ринках, як Близький Схід.

Проте навіть в умовах очікуваного зниження цін завдяки накопиченим за останній рік результатам підсумок має бути позитивний. Ми очікуємо, що за підсумками 2017 року середньорічні ціни на українську металопродукцію будуть на 10% вищими за середні ціни 2016 року. Це фактично дасть змогу компенсувати негативний ефект від закриття виробництв на платіжний баланс України та на валютний ринок.

Також варто зазначити, що Україна нарощує виробництво не тільки металу як базового продукту, а й виробів із металу. Зокрема, відновлення внутрішнього попиту в Україні в будівництві, машинобудуванні, транспорті та інших галузях сприяє зростанню виробництва металургійної продукції з більшою доданою вартістю. Посилюється і експорт такої продукції. Ми очікуємо загальний виторг від експорту металургійної продукції цього року в обсязі близько $9 млрд, що є трохи вищим, ніж у 2016 році (але все одно менше за обсяги 2015 року, не кажучи вже про докризовий виторг $17-22 млрд).

Цікавим наслідком зупинки виробництв є перерозподіл виробництва не тільки в межах України, а і в межах Європи. Після сумнозвісних подій на підприємствах Центральної Європи, які зазвичай отримували напівфабрикати з України, збільшилося виробництво базових металургійних продуктів, таких як чавун. Ці європейські заводи заміщують недопоставки української продукції за рахунок збільшення власного виробництва.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X