Як медреформа здешевить лікування

26 лютого 2018, 15:00

В Україні пропонується ввести стандарт лікування як частину реформування медичної галузі. Давайте розберемося, що це таке і навіщо він потрібен.

Стандарт лікування – це алгоритм лікування захворювання у пацієнта, і це результат роботи кращих фахівців в певній терапевтичній галузі. Медичні фахівці всього світу регулярно збираються на конгреси де і відбувається обговорення найбільш ефективних сучасних методів лікування захворювань. Стандарти можуть бути національні та міжнародні.

Відео дня

Стандарт – це метод лікування пацієнта з доведеною ефективністю, перевірений часом і помірною вартістю.

У стандарті лікування прописуються не торговельні назви препаратів (назви торгових марок), а назви непатентованих молекул (INN – хімічні назви лікарських засобів) або терапевтичні класи препаратів (наприклад – діуретики).

Стандартизація методів лікування дозволяє лікарю і всій системі охорони здоров'я країни мати чіткий орієнтир, які групи препаратів або молекули мають доведену клінічну ефективність в лікуванні даного захворювання на сучасному етапі розвитку медичної науки.

Цей акумульований досвід застосування препаратів провідні фахівці отримують в результаті багаторічних міжнародних клінічних випробувань на тисячах і десятках тисяч пацієнтів. При такому підході до лікування пацієнт точно не буде платити гроші за "фуфломіцин".

На сьогодні український МОЗ дозволив лікарям використовувати будь-які міжнародні стандарти лікування.

Деякі галузеві стандарти в українській медицині існують і зараз, але до них не має доступу пацієнт. Це ще одна проблема існуючої системи охорони здоров'я. Тобто, система намагається тримати пацієнта в невіданні, вважаючи, що він не зможе адекватно зрозуміти спеціалізовану інформацію. Пацієнт відповідає системі взаємністю – він починає займатися самолікуванням або лікуванням через інтернет. Це дві сторони однієї медалі.

Виправити таку ситуацію можна тільки впроваджуючи стандарти лікування в практику і, паралельно, роблячи їх доступними для пацієнта. Тоді, дізнавшись свій діагноз, людина самостійно зможе зрозуміти, як і чим його лікуватимуть. У сучасному розвиненому світі пацієнт розглядається лікарем не як покірливий виконавець всіх його призначень, а як партнер в боротьбі з хворобою, і всім сторонам вигідно зробити лікувальний процес зрозумілим і прозорим.

Ну і, нарешті, питання фінансування. Запровадження електронного документообігу в медицині призведе до поліпшення якості медичної статистики. Наявність достовірних даних і стандарту лікування дозволить державі розуміти скільки потрібно грошей для закупівлі препаратів і лікування кожного конкретного захворювання.

При такому підрахунку витрат фінансування буде відбуватися не за залишковим принципом, а від розуміння того, скільки потрібно грошей для лікування тієї чи іншої патології. Далі держава вибирає і планує, яке конкретно захворювання потрібно лікувати у населення, що дасть максимальний ефект для збереження здоров'я нації і призведе до збільшення тривалості життя і т.д. Тобто, який сьогодні пріоритет для фінансування – чи хочемо ми фінансувати лікування депресії або потрібно терміново вакцинувати населення від дифтерії?

Розмова повинна вестися не просто про гроші, а про конкретні патології, які можуть бути обрані, в тому числі і нашими громадянами. В якій ситуації пацієнт міг би обійтися і без допомоги держави і самостійно купити ліки, а в яких випадках людина була б украй зацікавлена отримувати певні препарати безкоштовно в межах держпрограми.

Такий підхід до лікування захворювань дозволить припинити призначення непотрібних препаратів, що в свою чергу зменшить витрати на лікування для платника, хто б він не був – або пацієнт, який платить зі своєї кишені, або фонд страхування, або Національна служба здоров'я.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X