Як і навіщо використовувати закордонний банківський рахунок

14 березня 2017, 13:55
З 25 лютого 2017 року НБУ змінив порядок отримання індивідуальних ліцензій НБУ для відкриття рахунків в іноземних банках і інвестування за кордон

У мережі вже з'явилося безліч публікацій, які так чи інакше трактували послаблення від НБУ. У тому числі можна було побачити гучні заяви що тепер ІТ-компанії зможуть виплачувати дохід ФОП безпосередньо на їх закордонні рахунки, без перерахування грошових коштів в Україну. Такі публікації викликали додаткові питання і суперечки.

Відео дня

На обслуговуванні компанії SBT Systems Ukraine знаходиться кілька тисяч ІТ-підприємців, з недавніх пір, питання на вищевказану тему стали найбільш популярними, тому ми підготували коротку консультацію. Отже, до яких висновків ми прийшли:

Відкриття рахунку в закордонному банку

Дійсно, для відкриття рахунку за кордоном необов'язково отримувати індивідуальну ліцензію НБУ.

Однак, легальне відкриття іноземного рахунку, як і раніше, можливо тільки під час перебування за межами України. Нововведення полягає в тому, що з положення вилучено норму про обов'язкове закриття рахунку в іноземному банку після повернення в Україну. Наприклад, громадянин України працював за кордоном і отримував заробітну плату на свій рахунок в іноземному банку, то при поверненні в Україну такий рахунок підлягав закриттю. Тепер громадян України звільнили від такого зобов'язання.

Помірна свобода у відкритті рахунків в іноземних банках не дає права на отримання кредитів, купівлю нерухомості: в даних випадках необхідність в отриманні індивідуальної ліцензії НБУ залишається.

Кого стосується

Дане поліпшення стосується виключно фізичних осіб;

Положення не поширюється на юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців.

Як впливає на оподаткування

Згідно п. П. 164.1.3 п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України (далі-ПКУ) до оподатковуваного доходу громадянина входить весь дохід, отриманий з усіх джерел, включно закордонні. Це означає, що за отримані за кордоном доходи теж потрібно платити податки. Однак в ПКУ існує загальне положення про виключення подвійного оподаткування: якщо ви оплатили податок на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО) в країні отримання доходів, то платити їх в Україні не потрібно. В кожній країні існують свої нюанси оподаткування. При розрахунку конкретної моделі роботи з кожною країною краще ознайомитися з конвенцією про уникнення подвійного оподаткування між Україною і країною виплати доходу.

Загальні ж правила такі:

Якщо фізична особа сплатила ПДФО (або його аналог) в країні отримання доходу понад 19,5%, то в Україні платити більше нічого не потрібно, в даному випадку спрацює принцип виключення подвійного оподаткування (ст.13 ПКУ). Розмір податку в 19,5% вийшов шляхом підсумовування розміру ПДФО 18% і військового збору 1,5%, при застосуванні вищевказаного принципу, ПДФО та Військовий збір підсумовується в один платіж.

Що стосується ЄСВ, то його платити не потрібно, в ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», що містить перелік осіб, які зобов'язані сплачувати ЄСВ, не згадуються фізичні особи, які отримують дохід у вигляді заробітної плати в інших державах. За принципами українського оподаткування саме роботодавець утримує всі податки і збори з працівника. Якщо діяти за законом, то немає необхідності платити ЄСВ з іноземних доходів в разі, якщо фізособа сама не захоче або вона за кордоном буде здійснювати незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність).

Для використання принципу виключення подвійного оподаткування громадянин України зобов'язаний подати річну декларацію, де необхідно вказати дохід, отриманий протягом попереднього року. До декларації він зобов'язаний додати документи, що підтверджують оплату ПДФО в країні отримання доходу (якщо податок був сплачений за кордоном відповідно до положень відповідної конвенції про уникнення подвійного оподаткування або іншого відповідного законодавства). Такий платіжний документ повинен бути легалізований, а також перекладений українською мовою, а переклад нотаріально завірений.

Правила інвестування

Громадяни України отримали право без ліцензії здійснювати інвестиції за кордоном за рахунок коштів, які знаходяться за межами України. Також кошти із закордонних рахунків можуть бути використані для реінвестування і торгівлі фінансовими інструментами на іноземних біржах.

Проте, в українців залишилася необхідність отримувати індивідуальну ліцензію НБУ для переказу грошових коштів з України в іншу країну з метою інвестування або розміщення коштів на рахунках іноземних банках.

Що не заборонено

Разом з цим, помітні прогресивні зміни для фізичних осіб (не підприємців). Держава Україна не забороняє своїм громадянам:

  • отримувати дохід в іншій країні (при дотриманні законодавства іншої країни);
  • відкрити рахунок в іноземному банку без ліцензії за умови знаходження за межами України і не закривати його після повернення;
  • розпоряджатися коштами, заробленими за межами України;

але залишає за фізичними особами обов'язок:

  • подавати річну декларацію до місцевого органу фіскальної служби за місцем своєї реєстрації, вказавши загальний річний дохід, приклавши докази оплати податків в іншій країні, щоб не платити їх ще раз в Україні.

При дотриманні вищевказаних вимог, фізична особа - резидент України має право легально отримувати іноземні доходи та розпоряджатися ними як на території України так і за її межами.

Схоже, нововведення стало початком більш відчутних змін в нашій системі валютного регулювання, які з часом істотно розширять можливості українських громадян.

А яке нововведення органів влади в напрямку валютного регулювання хотіли б бачити ви?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X