Як хочуть знищити ринок легальної трудової міграції

25 квітня 2017, 21:08
На початку квітня ініціативна група депутатів, до складу якої увійшли Ірина Луценко та Ірина Геращенко, зареєструвала у Верховній Раді законопроект №6275

Документ нібито спрямований на захист прав трудових мігрантів та протидію торгівлі людьми.

Розробники документа наводять невтішну статистику: за даними Міжнародної організації з міграції тільки в 2012-2014 роках при виїзді за кордон на роботу або з метою шлюбу від торгівлі людьми постраждали понад 40 тис українців. А протягом 2015-2016 років кількість випадків торгівлі людьми зросла порівняно з 2014 роком майже втричі.

Відео дня

В цих даних важко засумніватися, так як на прикладі ринку міжнародного працевлаштування ми бачимо реальні масштаби нелегальної міграції. Наприклад, за інформацією нашого Мзс, за кордоном знаходиться близько 5 млн українських трудових мігрантів. За весь 2016 рік через компанії, що мають ліцензії на посередницьку діяльність щодо працевлаштування за кордоном, поїхали на роботу 79,2 тис осіб. Нехитрі підрахунки показують, що «білий» ринок міжнародного працевлаштування займає всього лише 1,5%, у той час як 98,5% виїжджають за межі нашої країни співгромадян користуються послугами компаній із сумнівною репутацією, які не мають ліцензій.

Тим не менш, зареєстрований законопроект навряд чи дасть можливість навести порядок у сфері міжнародного працевлаштування. Більш того, він уб'є легальний ринок. По-перше, законодавці пропонують встановити необґрунтовано високі штрафи для компаній, які надають послуги трудовим мігрантам. При виявленні навіть незначних порушень або у разі недопуску представників Мінсоцполітики до перевірки, до посередників буде застосовуватись стягнення у розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Очевидно, що для більшості агентів такі штрафи будуть непідйомними. Плюс до всього, законопроект передбачає додаткові підстави для позапланових перевірок компаній-посередників. І виникає цілком резонне питання: з чим пов'язаний підвищений інтерес держави до учасників цього ринку?

По-друге, агентів будуть позбавляти ліцензій, якщо мігрант потрапить до непорядочному роботодавцю. Іншими словами, на посередників хочуть покласти зобов'язання контролювати благонадійність приймаючої сторони і наявність у неї належної реєстрації. Але це абсурд, оскільки компанія-роботодавець є резидентом іншої держави і несе відповідальність у рамках місцевого, а не українського законодавства.

По-третє, зміни в законопроект ускладнює вхід на ринок міжнародного працевлаштування нових гравців. При цьому вони не забезпечують лібералізацію для вже працюючих компаній. Більш того, більшість прописаних у законопроекті пропозицій вже присутній в Ліцензійних умовах ведення діяльності з міжнародного працевлаштування. Навіщо дублювати діючі норми – незрозуміло.

Крім цього, ускладнюється процедура оплати послуг посередника. За задумом розробників законопроекту агент зможе отримувати гроші тільки після підписання трудового контракту з роботодавцем. Але як бути, якщо сам мігрант відмовляється в силу яких-небудь причин укладати договір з роботодавцем? Або якщо переселенець не зміг скласти іспит на профпридатність, і не отримав за цю роботу? Адже в подібних ситуаціях посередник не зможе претендувати на оплату своїх послуг. Причому, не зі своєї вини.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Тому висновок однозначний: законопроект №6275 не тільки не допоможе в боротьбі з компаніями-нелегалами, які фактично контролюють ринок міжнародного працевлаштування. У разі його прийняття держава отримає дієві важелі тиску на тих гравців, які працюють прозоро і з торгівлею людьми жодним чином не пов'язані, в той час як шахраї продовжать обманювати мігрантів і не несуть за це ніякої відповідальності.

І все це виглядає особливо дивно на тлі заяви першого віце-прем'єр-міністра Степана Кубіва про те, що уряд обізнане про проблеми у сфері трудової міграції, тримає ситуацію на контролі і вважає необхідним ще більше спростити умови ведення бізнесу в Україні з тим, щоб не допустити неконтрольований відтік людських ресурсів. Тобто, виконавча влада начебто розуміє, що для зростання економіки потрібна підтримка мігрантів і створення цивілізованих умов їх працевлаштування за кордоном, а законодавча влада генерує ініціативи, які абсолютно відірвані від реальності.

До того ж, якщо і говорити про протидію утисків прав і свобод людини, то всіма повноваженнями для цього має Міністерство внутрішніх справ. Більш того, МВС оголосило 2017-й роком боротьби з торгівлею людьми і заявило про посилення співпраці з міжнародними організаціями і відомствами. Це куди більш конструктивний підхід, ніж безглузді законопроекти, які призведуть до відкликання ліцензій, штрафів і закінчаться показовим звітом про те, як держава «карає» винних і «ефективно» бореться з торгівлею людьми.

Показати ще новини
Радіо НВ
X