Як форензік допоможе зберегти "здоров'я" бізнесу

15 листопада 2018, 09:00

Кожна компанія – в метафоричному розумінні – це цілісний організм з окремими органами, серцем, кровоносною, психічною та дихальною системами.

В реальній ситуації, органи – це департаменти компанії:

  • відділ закупівель;
  • бухгалтерія / фін. департамент;
  • виробництво;
  • юридичний департамент;
  • комерційний департамент;
  • департамент HR;
  • IT департамент та інші структурні підрозділи.

Для того, щоб організм прожив якомога захопливіше повне вражень життя, зберігши здоров'я всіх його органів, йому потрібно забезпечити правильне корисне харчування, інтелектуальний розвиток, регулярні фізичні вправи, забути про шкідливі звички.

Відео дня

Мозком, в цьому випадку можна назвати власника – власника бізнесу, який насамперед вирішує, що добре для його організму, а що погано, які дії насамперед змусять його організм розвиватися, а які, навпаки, будуть згубними. Кровоносною системою я б назвав фінансові потоки (cash flow), без яких компанія не змогла б функціонувати, адже брак фінансових потоків веде до загибелі організму. Опорно-руховим апаратом можна вважати активи, адже це основа виробничої діяльності компанії (якщо мова йде про підприємство, що створює певні матеріальні блага). У випадку ж з компанією, продуктом якої є об'єкти інтелектуальної власності, активом вважається інтелектуальний потенціал у вигляді співробітників.

Печінка і нирки – це департамент безпеки та юридичний департамент, які завжди стоять на сторожі захисту здоров'я організму, допомагаючи відфільтрувати йому ненадійних партнерів, контрагентів і «токсичні» угоди.

Будь-який організм має потребу в регулярній повірці і профілактиці з метою своєчасного виявлення та діагностування вірусів, хвороб і недуг. У разі виявлення будь-яких відхилень необхідно оперативне лікування.

У реальному житті під діагностикою я маю на увазі проведення річного аудиту фінансової звітності компанії, метою якого є підвищення довіри і визначення її достовірності, а також виявлення порушень і невідповідностей в обліку.

Форензіком я б назвав всебічну діагностику систем організму з метою визначення red flag factors, які могли б привести до збою в його роботі, й у разі виявлення потенційно проблемних точок – до їх моментального виправлення.

У бізнесі, як і при турботі про здоров'я, важливо не допускати патологій, а саме ситуацій, коли вже важко врятувати організм і завжди без винятку з оперативним втручанням.

Статистика шахрайства серед українських компаній говорить про кричущі цифри, виведені за периметр бізнесу повз очі власника. Дуже часто – це десятки мільйонів, а іноді навіть і сотні мільйонів. Ще частіше фактор часу грає не на руку власникам, ось чому своєчасне рішення про ініціювання процедури форензіку дуже часто в буквальному сенсі варто зекономлених мільйонів доларів.

Серед інструментів діагностики та контролю бізнесу в рамках процедури форензіку можна виділити:

forensic check (red flag report) – аналіз основних кластерів бізнесу в розрізі основних департаментів по засобом 3-х типів перевірок: легендованої/спонтанної/прямоїй;

whistle blowing system – система зворотного зв'язку оповіщення про випадки недобросовісних дій в компанії;

4 eye principle – принцип чотирьох очей (правило, що вимагає при укладанні важливих угод підписів не однієї, а мінімум чотирьох осіб, які є частиною керівництва компанії. Це необхідно для того, щоб забезпечити максимальну неупередженість угоди);

OSINT/HUMINT (corporate intelligence) – аналіз зовнішнього і внутрішнього інформаційного поля компанії.

Висновок

Своєчасна діагностика проблеми – запорука її успішного усунення, інструмент форензік в цьому випадку виконує роль антибіотика, який діє жорстко, ефективно допомагаючи не тільки усунути симптоми хвороби, але вилікувати і запобігти виникненню недуги в майбутньому.)

Будьте пильні…

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X