Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Як держава може допомогти креативному класу

28 березня 2017, 17:07
1446
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Українці-інтелектуали - це той прошарок суспільства, який найбільш за все впливає на розвиток країни, платить великі податки і є нашим "обличчям" в світі

Нова економіка - тема, яка сьогодні піднімається досить часто. Як ці дві тези пов'язані між собою? У контексті теми про нову економіку має прозвучати наступне: люди - це капітал, а не ресурс. Але як зробити так, щоб перетворення людей з ресурсів (як це було прийнято в колишньому союзі) в капітал відбулося не тільки швидко, але і з тим же ефектом, як це працює в усьому світі?

Позитивна новина - в Україні активно розвивається одна з галузей, яка лежить в основі нової економіки - галузь інформаційних технологій. ІТ як бізнес повністю заснований на знаннях і таланті людей. Порівняємо - за рівнем економічних свобод Україна посіла 162 місце з 178. А за даними Світового банку World Development Indicators, за рівнем розвитку ІТ і освіти наша країна входить в ТОП-50 з експорту ІТ-сервісів і ТОП-10 із проникнення вищої освіти, а щодо хай-тек експорту, який включає не тільки ІТ, ми займаємо 65 місце з більш ніж 200.

Але на скільки Україна використовує потенціал своєї ІТ-галузі? Відповідь - слабко. Я працюю в ІТ-індустрії 20 років. У сумарному експорті послуг за 10 років Україна залишилася приблизно на тому ж рівні: у 2005 р загальний обсяг експорту сервісів був близько 10 млрд дол., у 2015 році - 12 млрд. Україна по експорту послуг зросла на 20%, а США - удвічі (з 300 до 700 млрд дол), Індія втричі (з 50 до 150 млрд дол). Сьогодні Україна недовикористовує реально наявний потенціал. Показники інших країн говорять, що світовий ринок готовий спожити колосальні обсяги ІТ-послуг. І цим обов'язково потрібно скористатись. Простий рецепт - продовжуй робити те, що добре вмієш, і вчися новому. А добре в Україні поки що за трьома напрямками - агро, металургія та ІТ. Наші ІТ-послуги цінуються нарівні з розвиненими країнами - Італією, Польщею, Німеччиною.

ІТ-індустрія може органічно зростати в умовах "як є" в середньому на 20% за рік. Для швидкого зростання ІТ-індустрію необхідно ростити. Але ІТ - це тільки частина креативної економіки. Креативний клас в Україні загалом налічує до мільйона осіб, які надають висококваліфіковані інтелектуальні послуги (інженери, медійники, дизайнери та ін.). І тактика "плекання" креативних індустрій проста:

  1. Ідентифікувати "працівників креативної індустрії". Для цього необхідно не тільки спиратися на вид діяльності, а й враховувати багато інших факторів, серед яких - орієнтованість праці на експорт. Поки такої бази немає, і ніхто достеменно не знає, скільки приносить креативний клас країні.
  2. Креативний підхід до управління простором креативних людей. Основа нової економіки - креативні люди технічної спеціалізації (так званий STEM: science, technology, engineering and mathematics). Таких фахівців вже неефективно вганяти в рамки КЗпП. Вони працюють в різних часових рамках (клієнти знаходяться по всьому світу), з різним колом завдань, в розподілених командах. КЗпП для них - це прокрустове ложе, адже їх результат визначається ефективністю, а не знаходженням в офісі з 9 до 18.
  3. Створити "працівникам креативної індустрії" конкурентні умови для життя і роботи в порівнянні з сусідніми країнами. Іншими словами - зробити так, щоб затребувані фахівці вибирали залишитися працювати в Україні. Поки що нерідко слідом за результатами праці на Захід йдуть і їх автори. Як тільки фахівець досягає рівня конкурентоспроможності на закордонному ринку, він отримує пропозиції про еміграцію. Попит на висококваліфікованих фахівців є по всьому світу. Як правило, такі експерти дуже мобільні, знають іноземні мови, не прив'язані до стаціонарного робочого місця. І саме їх мобільність стала дуже серйозною загрозою для економіки нашої країни. Поляки їдуть до Німеччини і Великої Британії, українці їдуть до Польщі, а хто приїде сюди?
  4. Запрошувати в Україну таланти з усього світу. Щорічно в Україні виші випускають близько 16 тисяч молодих ІТ-фахівців і близько 130 тисяч фахівців технічних професій. Але навіть ця цифра не здатна задовольнити зростання попиту на експорт українських ІТ-послуг. Тільки за рахунок українців нам не вдасться використати всі можливості і задовольнити цей попит. Дуже скоро ми впремось в демографічну стелю. Багато українців відправляє своїх дітей вчитися за кордон, де вони користуються пільгами і вчаться безкоштовно. Шанси, що вони сюди повернуться працювати - мізерні. За кілька років ці молоді люди освояться в новому середовищі, заведуть знайомства, отримають освіту і там же знайдуть роботу. Якби вони поверталися, навчання за кордоном можна тільки вітати - Україна таким чином економила б кошти на навчання нового покоління. Але більшість залишається там. Тому нам треба підвищувати рівень життя в країні, і залучати креативних людей з інших країн - з Китаю, Індії, тоді вони будуть приносити користь економіці України.
  5. Удосконалення системи ІТ-освіти. Ми ще користуємося високими стандартами радянської системи. Але старі викладачі йдуть, стандарти губляться. Держава повинна взяти під контроль ситуацію в галузі навчання технічних спеціальностей. Щоб з'являлися нові покоління креативних людей, потрібні великі інвестиції у виші.

Ми мільйон разів можемо говорити про значний потенціал ІТ-галузі та що ми пишаємося рівнем наших фахівців. Але якщо фахівець навчався в українському виші та потім поїхав, і якщо український стартап відкрився в іншій країні і там працює, то який в цьому сенс для України? Точно так само можна пишатися українською співачкою, яка співає в Ла Скала, або українським гравцем НХЛ. Нам дуже подобаються ці люди. Але де економіка?

Якщо держава в ролі парламенту, адміністрації президента, уряду націлена на розвиток креативної економіки, поповнення державної скарбниці податками (згідно досліджень PwC - в два рази до 2020 року) та підвищення рівня життя громадян, то рішення вищеописаних п'яти завдань потрібно поставити в пріоритет вже зараз.

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

kolonka@nv.ua