Як продаватимуть активи банків-банкрутів

19 липня 2018, 15:00

Фонд гарантування вкладів фізосіб починає нову главу: днями на продаж були виставлені перші пули активів юросіб, які перебувають на балансі неплатоспроможних банків.

Мова, перш за все, йде про права вимоги за корпоративними кредитами, загальна заборгованість за якими сьогодні перевищує 300 млрд грн.

Ця, без перебільшення, колосальна сума записана в бухгалтерській документації банків, а значить завдання Фонду – повернути якомога більше цих, раніше виданих позичальникам, коштів. І хоч спочатку ця "місія" була нездійсненна, адже, вже після першого аналізу стану активів неплатоспроможних банків було очевидно, що більшість кредитів бланкові, тобто практично без застав, схемні або ж простіше кажучи – безповоротні. Фонд доклав чимало зусиль, щоб вичавити максимум з того, що було передано нам в управління.

Відео дня

Ми ініціювали створення прозорої і транспарентної системи торгів ProZorro.Продажі. Максимально, наскільки дозволило законодавство, розкрили інформацію про всі активи банків, створили реєстр, запустили віртуальну кімнату даних. Але при всьому нашому бажанні, вище за ринок ми не стрибнемо. Ціну, в результаті, визначає покупець.

Сьогодні через індивідуальні торги пройшло вже більше 80% кредитів юросіб всіх неплатоспроможних банків, на загальну суму 220,8 млрд грн. Активи, за якими були більш-менш варті застави, – куплені, гроші – спрямовані на розрахунок з кредиторами банків. Це, правда, всього 34,9 млрд грн за балансовою вартістю або 15% від загального обсягу.

Решта активів торгувалися в більшості своїй десятки разів – спочатку на англійському, потім – на голландському аукціоні. Але бажаючих купити їх просто не виявилося. Адже інвестору неважливо, скажімо, чим керувався Брокбізнесбанк, видаючи кредити на 12 млрд грн компаніям-інсайдерам, близьким до власника. Інвестор дивиться на заставу. А там – стара іржава порожня бочка, пес і охоронець у селі в Одеській області. Такий кредит з такою заставою йому просто не потрібен.

Торгувати нескінченно на індивідуальних аукціонах такі "активи", витрачати час і ресурси в надії на "авось" – безглуздо. Тому нами ще на початку року було прийнято вольове рішення – всі кредити юросіб ще раз виставити на індивідуальний продаж на голландський аукціон. І якщо і ці торги не відбудуться – формувати пули.

Ми довго думали над тим, який принцип закласти в основу формування таких "збірних" лотів. Зупинилися на так званому календарному підході, при якому формуватися пул буде автоматично з нереалізованих на індивідуальних торгах активів. Працювати це буде приблизно так: не відбувся один аукціон – лот "відлітає" в пул, не відбувся наступний – теж в пул, і так, в порядку черговості. Доти, доки балансова вартість активів, які потрапили в пул, не досягне 1 млрд грн. Як тільки ця сума набрана – формуватися за тим же принципом починає наступний пул. Єдиний нюанс: один актив не може перевищувати 50% вартості цілого пулу. А значить, якщо сьогодні, скажімо, не вдалося продати кредит, балансовою вартістю 900 млн грн – пул, до якого він потрапить, буде "важити" мінімум 1,8 млрд грн за балансом. Наші підрахунки показують, що це – оптимальний розмір пулів, які здатні купити локальні інвестори. Найголовніше, такий підхід унеможливлює навіть теоретично формування та викуп пулу в інтересах якихось позичальників. Всі подібні обіцянки з боку "консультантів" і "радників" – чистий блеф!

Чому ми вибрали саме такий, здавалося б, не надто інтелектуальний підхід? У нинішніх умовах нам, перш за все, важливо було забезпечити максимальну антикорупційність процесу. При календарному підході ні на одному етапі в процес формування пулів не включається суб'єктивний людський фактор. За всіма ключовими процесами – проведенням аукціонів, оголошенням їх результатів, а, отже, і формуванням пулів – кожен, хто бажає, зможе стежити в системі ProZorro.Продажі, відомій своїм принципом "всі бачать все".

Цей підхід до формування пулів буде застосований до всіх активів юросіб, які не перебувають в заставі забезпечених кредиторів, наприклад – того ж НБУ.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Усі сформовані пули будуть продаватися в системі ProZorro.Продажі. Стартова ціна – 20% балансової вартості – рівень, на якому не відбулися індивідуальні торги. Перші пули вже в цьому місяці будуть виставлені на продаж. Всього на сьогодні сформовано 9 таких пулів.

Якщо ж і ці торги не відбудуться – далі шукати покупця на ці активи ми будемо вже в складі більших пулів – балансовою вартістю по 10 млрд грн. І знайти покупців на такі "укрупнені" лоти, нам повинні допомогти міжнародні консультанти – світові лідери з продажу NPL. Сьогодні у Фонді акредитовано 5 таких компаній – це як американські, так і європейські гравці. Ми сподіваємося, що їх досвід і їх ім'я допоможе залучити в країну іноземних інвесторів. Сьогодні у нас розпочато "пілотний проект", в межах якого ці компанії повинні запропонувати і реалізувати найкращу стратегію продажу пулу, балансовою вартістю 8 млрд грн.

Очевидно, жодна, навіть утопічно ідеальна стратегія і система продажу не зможе змусити інвестора дорого купити бланковий кредит. Активи, з якими нам доводиться працювати і зараз пропонувати ринку – дуже м'яко кажучи, не найкращої якості. Позичальники часом в змові з колишніми власниками банків зробили все, щоб їх кредити стали непривабливими для нових кредиторів – пішли в банкрутство, вивели свої застави, почали численні судові процеси.

Але тим не менше – за багатьма з них, стоять чимало відомих і далеко не бідних осіб – парламентарії, бізнесмени, просто "важливі люди". І приватний інвестор, що купить такі активи, який має ширший арсенал інструментарію для роботи з недобросовісними позичальниками, насправді зможе заробити на цій війні з боржниками у тривалій перспективі. У будь-якому випадку, заплатити за рахунками позичальникам доведеться!

Показати ще новини
Радіо NV
X