Як боротися з крадіжками технологій

18 жовтня 2017, 16:00
З 2014 року триває судовий процес, ініційованим архітектором Елі Аттія проти Google

Він звинувачує компанію в крадіжці його унікальної технології будівництва висотних будівель – модульний підхід – і в здирництві.

Відомо також про судовий процес між Waymo – структурою компанії Google – і Uber. Причина – крадіжка колишнім співробітником Waymo інформації, яка становить комерційну таємницю. А саме, лазерної технології LiDAR.

Відео дня

На сьогодні крадіжки технологій, як і будь-якої цінної інформації, – нерідкісне явище. Протистояти цьому досить складно через стрімкого розвитку інформаційних технологій. І, тим не менш, протистояти будь-якій комерційній інформації можна і дуже важливо.

Великі світові компанії, що займаються розробкою сучасних технологій, вкладають чималі гроші в технічні системи захисту своїх розробок. Технічні системи захисту є, в свою чергу, першочерговими способами захисту інформації. Серед яких кодування певної інформації, неприпустимість копіювання, обмеження доступу до неї співробітників, заборона передачі інформації будь-якими засобами зв'язку тощо

Воістину колосальних масштабів набули випадки крадіжки інформації в результаті кібератак і подальше вимагання грошей за вкрадену інформацію. Найчастіше крадіжка інформації здійснюється шляхом запуску шкідливих програм на комп'ютери самих компаній. Часто компанія може і не знати, що у неї вкрали інформацію.

Щоб запобігти крадіжці конфіденційної інформації внаслідок кібератаки необхідно враховувати, що немає конфіденційності в інтернеті. А, запускаючи в мережу дані, в тому числі персональні, вже створюється загроза їх крадіжки. Тому важливо, щоб комп'ютери і сервери, на яких зберігається цінна інформація, не стикалися з інтернетом взагалі.

Також необхідно встановлювати на всіх пристроях спеціальні антивірусні програми. І в жодному разі не відкривати листи, не запускати додатки, оновлення, програми, попередньо не перевіривши лист на наявність вірусів.

Один із способів профілактики крадіжки технологій – підписання з працівниками угод про нерозголошення комерційної таємниці (NDA Agreements). Це – не запорука збереження інформації, але буде підставою для притягнення працівника до відповідальності.

В Україні цей спосіб не можна назвати дуже ефективним, оскільки механізм притягнення до відповідальності за розголошення комерційної таємниці не так розвинений, як в інших країнах. Виходячи із судової практики, суми, які присуджують за відшкодування збитків, завданих розголошенням комерційної таємниці, дуже невеликі.

Одним з видів угод у сфері нерозголошення комерційної таємниці є також угода про уникнення конкуренції. Вона поширена в США, Німеччині та Франції. Ними закріплюють обов'язок працівника компанії не працювати у її конкурентів на ідентичній посаді протягом певної кількості років. А також не організовувати аналогічний бізнес. При цьому працівник отримує певну грошову компенсацію за дотримання зобов'язань. Українське законодавство укладання угод про уникнення конкуренції не передбачає. Це буде порушувати право особи на вільний вибір праці.

Про захист своїх розробок і технологій слід дбати заздалегідь. А саме, необхідно прораховувати і опрацьовувати всі можливі ризики витоку конфіденційної інформації. Для цього, як правило, складають список інформації. Розуміючи, яка інформація може становити найбільшу цінність, можна визначити, для яких цілей і кому вона може знадобитися. А це дасть розуміння способів можливої її крадіжки шляхом хакінгу, підкупу співробітників і т.п.

Природно, важливим аспектом при розробці будь-яких технологій є також їх належний захист як об'єктів інтелектуальної власності. Своєчасна подача заявок на винаходи, корисні моделі та промислові зразки на ім'я компанії дає можливість закріпити права на технології за компанією. А також отримати пріоритет перед поданими пізніше заявками інших осіб.

При цьому важливо, щоб усі майнові права на кінцеві розробки належали компанії. Для цього необхідно не забувати включати до трудових договорів, спеціальні положення. При розробці технологій особами, які не перебувають у трудових відносинах з компаніями, необхідно підписувати відповідні договори про передачу майнових прав на ім'я компаній.

Якщо ж крадіжка будь-якої інформації вже сталася, то кожна компанія сама вирішує, чи варто їй платити здирникам гроші за її повернення чи ні. У випадку з кібератаками, багато компаній платили позначені вимагачами суми за відновлення вкрадених або зашифрованих даних, щоб уникнути втрати цінної інформації і не допустити втрат своєї репутації.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X