Як блокчейн допоміг продати на 2 млрд грн
Ставка на високі технології та інвестиції в довіру працює. Доказом цього є підвищення дохідності продажу найбільшим державним аукціоном.
Ідеологія блокчейн
Рівень довіри до державних інституцій, на жаль, залишає бажати кращого. Проте це не скасовує задач: наповнювати бюджет, зберігати інформацію.
Дієвим виходом з цього протиріччя є децентралізація. Зокрема, децентралізація збереження інформації.
Адже, блокчейн – це децентралізований реєстр інформації. Кожна його зміна залишається в базі назавжди. А змінити щось "заднім числом" неможливо. Бо для цього доведеться одночасно поміняти всі наступні записи у всіх учасників системи.
Важливо те, що у блокчейн-моделі у кожного члена системи є набір "аркушів" (блоків, "block"), на яких в хронологічному порядку ведеться запис угод. Й щоб зареєструвати операцію, учасники публічно про неї заявляють. Й у всіх залишаються записи відомостей, кожен в своєму власному "аркуші".
Ці "аркуші" пронумеровані. А на початку кожного є дані про останню операцію попереднього. Й цим синхронізується момент початку ведення нового документа. Саме так блоки зв'язуються в ланцюжок ("chain").
При виникненні проблеми (наприклад, у когось пошкодилися або загубилися блоки, з’явилися сумніви в достовірності інформації) можна порівняти свої блоки із записами інших суб'єктів. Або просто скопіювати їх блоки.
Система тим достовірніша, чим більше в неї учасників. Бо тоді більше примірників одного блоку.
Тож, у цій системі стає взагалі не потрібен центральний контрагент. А значить, ступінь довіри до нього більш не є важливим фактором. Адже довіра до самої системи вкрай висока.
Блокчейн в Україні
Приємно відзначити, що в авангарді застосування блокчейну в Україні саме державні інституції. Ніде правди діти, держпідприємства часто не полюбляють нові технології через бюрократизм, небажання публічності, консерватизм.
Та все ж таки навесні 2017-го СЕТАМ Міністерства юстиції України стало на шлях впровадження блокчейну. За допомогою наших партнерів, світового лідера галузі Bitfury у вересні минулого року розпочалися торги на блокчейні.
Й тепер учасник торгів може перевірити хеш-код на сайті, який адмініструє Фонд Східна Європа. Саме цей фонд вирішив виступити в ролі модератора і розмістив у себе ноду-аудитор, яка містить повну копію транзакцій в блокчейні.
Й тепер можна підбивати підсумки: За рік пройшло 11 310 успішних торгів на 2 091 861 083,5 грн.
До того ж за цей час середнє підвищення ціни від стартової по проданим лотам збільшилося з 12% до 18%.
Перспективи технології
Ми збираємося розширити потенціал використання технології.
Плануємо додати можливість запису в блокчейн і подальшої перевірки користувачем статусів його заявки на участь в торгах.

Також ми нещодавно відкрили разом з Держгеокадастром сервіс з продажу прав оренди на землю OpenMarketLand. Це перший аукціон з продажу землі на блокчейні у світі.
А в цілому, перспективи застосування блокчейна жодним чином не обмежуються фінансовими операціями.
Адже розподілений захищений реєстр буде до речі в документообігу для підтвердження будь-яких угод без нотаріуса, виставлення і оплати рахунків, реєстрації активів компаній, ведення і здачі податкової звітності і так далі.
Звісно, для цього законодавцям доведеться "підтягнути" відповідну нормативну базу.
Тож, в галузі блокчейну Україна знаходиться на передньому краї інноваційного розвитку. Але роботи зі збільшення відкритості та ефективності державної машини попереду ще дуже багато.