Як бізнесу не потонути в морі даних

21 грудня 2016, 09:43
Питання інформаційного голоду вже давно не хвилює прогресивні уми людства. Сьогодні ми щосекунди створюємо і споживаємо величезну кількість даних

За прогнозами вчених, до 2020 року обсяг «цифрового всесвіту» виросте до 44 зетабайт. Систематизація і аналіз цих даних – ось головний виклик ХХІ століття.

Завдяки хмарним сервісам компанії зберігають дані про фінансові ринки та кліматичні зміни, поведінку та вподобання людей в інтернеті. Але головна цінність для бізнесу – не стільки сам факт володіння даними, як можливість приймати ефективні рішення на основі їх аналізу. Тому Data Science, наука про роботу з даними, уже давно вийшла за межі кулуарів технічних вишів та жваво обговорюється у бізнес-колах. Її розвиток змінює сферу IT та підприємництво в цілому, визначає вектор їх подальшого розвитку.

Відео дня

Візьмемо до прикладу нейромережі – перспективний інструмент Data Science, що виник у суміжній сфері – машинному обчисленні. Вони копіюють деякі аспекти структури людського мозку, наслідуючи традиційні процеси мислення, а їх навчання відбувається на величезних масивах даних. Нікого більше не дивує, що Facebook та бренди знають майже все про наші інтереси та бажання, а рекомендації з перегляду фільмів і прослуховування музики часто співпадають з нашими смаками.

Нейромережі та штучний інтелект стають усе доступніше. Такі гіганти індустрії, як Google, Microsoft, Facebook та IBM відкрили свої інструменти (API) для інтелектуального аналізу даних і створення штучного інтелекту. Когнітивні сервіси Microsoft Azure, наприклад, дають змогу розпізнавати текст, голос, обличчя на відео, біометричні дані та багато інших параметрів. Здешевлення таких технологій відкриває нові можливості для бізнесу, який ще кілька років тому і не замислювався про використання Data Science.

Без використання «великих даних» та штучного інтелекту жоден стартап не витримає конкуренцію на глобальному ринку. Інтелектуальний аналіз численних параметрів допомагає краще дізнаватися про вподобання людини, створювати персоналізовані інтерфейси під конкретного користувача. Як доводить Tinder, навіть наші з вами особисті стосунки можуть стати предметом такого аналізу.

Можливості нейромереж широко використовуються у сфері розважальних додатків. Наприклад, у Prizma будь-яку фотографію можна зробити подібною до картини в стилі улюбленого художника. Український стартап Viewdle (куплений Google у 2013 році) розроблював технології з розпізнавання облич, Looksery (придбаний Snapchat, найбільша для українського стартапу угода) накладає фільтри на потокове відео у реальному часі.

Але сфера розваг – це лише початок. Використання нейромереж і штучного інтелекту глибинно змінить і такі сфери як транспорт, фінанси, агросектор, медицина, рітейл, юриспруденція. Завдяки аналізу даних компанії із різноманітних галузей зможуть суттєво скоротити витрати на логістику, зменшити роль людської помилки та інших ризиків.

Самокерований транспорт – один із ключових напрямів розробок у розвинених країнах. Передусім ці технології використовуються у сфері пасажирських та вантажних перевезень. Так, великі компанії зможуть скоротити свої витрати і ретельніше розраховувати терміни доставки.

Data Science успішно впроваджують і в агросекторі. Аналіз показників датчиків та секторів допомагає аграріям швидше реагувати на несприятливі погодні умови та ефективніше планувати майбутній урожай.

Штучний інтелект уже змінив медицину. Дослідивши велику кількість медичних карток, нейромережі здатні діагностувати хвороби пацієнтів навіть на ранніх стадіях. Завдяки «розумним» медичним гаджетам лікарі можуть віддалено стежити за станом пацієнтів, а пацієнти – отримувати щоденний звіт про своє здоров`я. Причому невдовзі рівень технологій дасть змогу отримувати найточніші клінічні дані.

В онлайн-торгівлі компанії зможуть не просто висилати корисні і потрібні вам пропозиції, а й, наприклад, враховувати погоду при надсиланні персоналізованих розсилок. Вважається, що люди більше цікавляться покупками в інтернеті у дощову погоду.

Схоже, що результативно працювати й зростати зможуть ті компанії, в яких бізнес-інтуїція буде покладатися на аналіз даних. Data Science, використання нейромереж і штучного інтелекту – запорука того, що бізнес лишатиметься на гребені інформаційної хвилі, а не потоне в ній.

Показати ще новини
Радіо НВ
X