Як бізнес зможе інвестувати за кордон

12 червня 2017, 16:42
З сьогоднішнього дня бізнес зможе інвестувати за кордон до $2 млн на основі однієї валютної ліцензії за один календарний рік. Такі правила ввів Національний банк України (НБУ)

Раніше ліміт загальної суми таких операцій становив $50 тис. за один календарний місяць. По суті, нова постанова НБУ має послабити антикризові обмеження для юридичних осіб, що інвестують за кордон.

Відео дня

По-друге, НБУ встановив різні вимоги для отримання ліцензій залежно від суми інвестиції за кордон. Якщо розмір інвестиції становить менше $50 тис., то діятимуть спрощені вимоги до переліку документів для отримання ліцензії.

Таким чином, заявнику, який збирається інвестувати до $50 тис., більше не треба буде надавати масу паперів, серед яких документи про реєстрацію нерезидента за кордоном, в статутний капітал якого інвестуються кошти; підтверджувати наявність у нерезидента-продавця права власності на об'єкт інвестиції або інформувати контролюючий орган про стан виконання обов'язків заявника як платника податків.

Разом з тим, для інвестицій на суму більше $50 тис. вводиться розгорнутий перелік документів, який допоможе НБУ запобігти використанню валютних ліцензій для схемного відтоку капіталу.

На практиці, вимоги про отримання індивідуальної ліцензії для здійснення інвестицій за кордон, засновані на уявній спробі запобігти непродуктивному відтоку капіталу з країни і є лише перешкодою для здійснення іноземних інвестицій. Цей бар'єр, як правило, або обходять штучними прийомами (дарування компанії), або ігнорують. Згідно з даними НБУ, в 2013 році було видано 213 ліцензій на інвестиції за кордон, у 2014 р. - 176 ліцензій, у 2015 р. - 107 ліцензій, у 2016 - 68 ліцензій. Безумовно, ці цифри не відображають реальну кількість інвестицій за кордон, що підтверджує неспроможність правила про отримання ліцензій. За фактом, воно залишається напівмертвою буквою, ослабленою пружиною в механізмі права, яка не працює, і яку можна вийняти, не викликаючи жодних змін.

У судовій практиці норма про індивідуальні ліцензії найчастіше зустрічається в справах щодо оскарження актів про відмову у видачі ліцензії. Окремі інвестиційні операції, проведені без ліцензій, іноді потрапляють у "тенета" податкових органів (в результаті податкових перевірок, повідомлень від банку в контексті контролю за отриманням ліцензій за різними операціями). Зі свого боку, судова практика рясніє рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій до операцій з інвестування за кордон, і в окремих випадках сума штрафних санкцій сягає 11 млн грн.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Таким чином, економічне життя впевнено йде вперед і вимагає свого. Тим більше, лібералізація умов інвестування за кордон назріла вже давно. Хоча, своєю чергою, норма про індивідуальні ліцензії скоріш нагадує закон, який потрохи перестає використовуватися (від лат. In desuetudinem abiit). НБУ запевняє, що від усіх інвестиційних труднощів планує позбавлятися покроково. І, можливо, саме ці нововведення стануть зрушенням на шляху до скасування індивідуальних ліцензій для здійснення інвестицій за кордон, що передбачено Угодою про асоціацію між Україною та ЄС щодо вільного руху капіталу.

Показати ще новини
Радіо NV
X