Хто врятував вітчизняний туризм

13 березня 2018, 12:00

Заступник міністра економіки на звіті перед депутатським комітетом Верховної Ради сухо зачитав з листочку, що "кількість іноземних туристів до України за 2017 рік зросла на 6%".

Мабуть сподівався, що його сухий та нецікавий, без візуальної презентації, звіт у кінці робочого дня особливо ніхто не буде слухати.

Ага, тільки мене не проведеш!

Хочу розвіяти деякі міфи.

Відео дня

По-перше, в країні нема адекватної статистики по туризму. Не зважаючи, на гучні декларації та присутність аналітичного підрозділу в штаті - Департамент туристичного розвитку та курортів при Мінекономіки так і не спромігся на бодай якісь кроки щодо вивчення в’їзних (іноземних) туристів.
По-друге, Мінекономрозвитку примітивно бере дані прикордонників про в‘їзди в країну, які ніяким чином не відображають кількість осіб, які перетнули кордон.

Мені постійно доводиться проводити власні дослідження, і я скажу так, майже 10 мільйонів в’їздів до України (а це біля 70%) здійснюється не з першочерговою метою туризму та подорожей країною, а як перебування в трансферній зоні або задля відвідання родичів/близьких.

Наприклад, лише з Молдови за минулий рік до нас відбулося понад 4 млн в’їздів. А чиновники з Департаменту туризму їх порахували, як туристів. Ви же не думаєте, що аж чотири мільйони молдаван приїхало подивитися наші собори та поплескатися в одеському морі? Якби такий феномен був - усі би вивіски на наших курортах винахідливі підприємці вже давно зробили молдавською.

Те саме й росіяни, за кількістю в’їздів, вони досі посідають третє місце (!!!). А це 1,5 млн в’їздів до України, що в 10 разів більше, ніж громадян США.

По-третє, хвалитися навіть 6% зростанням вітчизняного туризму - принаймні дивно. Адже цей показник нижче загальносвітового тренду (7%). Але навряд заступник міністра, що відповідає за туризм, про це знає.

Адже на моє конкретне запитання, за рахунок в’їздів з якої країни і відбувся ось цей "грандіозний 6%-вий стрибок" - не спромоглися відповісти ані Михайло Титарчук (заступник міністра), ані Оксана Сердюк (директор Департаменту туризму).

А стався цей ріст за рахунок білорусів. В’їздів з цієї країни до нас побільшало майже на мільйон (на 48%)!!! Тобто завдяки лише білорусам відбулося збільшення загальної річної статистики в’їздів - якраз на 6%.

По тих же європейських країнах, з яких зазвичай до нас відбувалися саме туристичні поїздки - відбулося, навпаки, зменшення. Наприклад, вражає небувале падіння в’їздів з Угорщини та Польщі - на 212 тисяч та на 52 тисячі відповідно.

Що стосується основних причин подорожей до України

Якщо брати суто в’їзди з туристичною метою, то основна з причин - це справді доступність цін. За версією британської компанії Норра, Київ - найдешевше місто в світі для проведення уїк-енду. А найдорожче - Нью-Йорк. Також мотивує приїхати іноземців до нас розвинений гастрономічний сервіс з дуже колоритними ресторанами та красиві і жіночні, ще не емансиповані дівчата.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але навіть ресторани та дівчата - всеодно в більшості зводяться до пункту номер один. Як зізнаються самі іноземці в своїх блогах: "Українські жінки дуже красиві та економні. Коли ти з українською жінкою - відчуваєш себе мачо. Це пов’язано з тим, що в Україні жінок більше, ніж чоловіків".

Щодо зацікавлення діаспори, то це поки що - мінімум відвідувань. Тут, навпаки, держава знову недопрацьовує. Наприклад з 1,2 млн представників канадійської діаспори - до України приїхало минулого року не більше 20 тис. туристів з Канади.

Також останнім часом найбільші обсяги зростання іноземних відвідувачів в царині "темного туризму". Зокрема ідеться про туризм в Чорнобильську зону. Лише за останній рік її відвідало 50 тис. чоловік. З них - більше 65% іноземці. Проте держчиновники мають терміново зробити кроки щодо сталого та безпечного туризму в зону відчуження, отримання від іноземних туристів максимум вигід для економіки. Бо зараз цей процес скорше стихійний та неконтрольований. Кілометрові черги на пункті пропуску та відсутність досліджень туристів - яскраве тому підтвердження.

Ну і трохи про ситуацію з оздоровчим туризмом. Громадянам Азербайджану, Казахстану та Узбекистану дуже цікаві наші курорти Трускавець та Моршин. Але вирішальну роль тут також має низька ціна, в порівнянні з європейськими курортами.

Ну а поки білоруси та українські дівчата рятували вітчизняну "туристичну статистику" - Мінекономрозвитку та Департамент туризму "освоювали" понад 30 млн грн на промоцію України в світі. Але на що справді пішли ці гроші – у моєму наступному матеріалі.

Показати ще новини
Радіо НВ
X