Як аграрії посягнули на священний "договірняк"

2 квітня 2018, 17:56

З початку року ситуація на аграрному ринку нагадує справжній бойовик або кримінальний трилер.

Почалось все з того, що під Новий рік у Верховній Раді була здійснена спецоперація – із порушенням регламенту в парламент була внесена і проголосована поправка про скасування відшкодування експортного ПДВ для олійних. Зроблено це було настільки витончено, що ряд депутатів просто не зрозуміли, за що голосували.

Відео дня

Це очікувано обурило малих та середніх аграріїв, адже в такому разі вони мали з власних кишень профінансувати олігархічні переробні заводи, як це вже відбувалось у 2011-2015 роках. Для відновлення справедливості і повернення відшкодування ПДВ був розроблений законопроект №7403-2.

Проте винести його на розгляд парламенту і тим більше податкового комітету виявилось вкрай складним завданням. Голова податкового комітету Ніна Южаніна як на погоджувальній раді фракцій, так і на засіданні податкового комітету прямо заявила, що вважає неприпустимим прийняття законопроекту №7403-2 і відновлення відшкодування ПДВ при експорті олійних, оскільки це суперечить домовленостям, що були досягнуті між виробниками і переробниками сої у стінах парламенту.

Підкреслю, мова йде саме про непублічні домовленості, які фактично є корупційними "договірняками", оскільки жодна з асоціацій, що об’єднує агровиробників, а також народні депутати – члени аграрного комітету не приймали участі в їх досягненні, граючи роль розмінної монети.

Щиро вдячні Ніні Петрівні за її відвертість, ніхто більше не наважився визнати, що вони мали місце. Тепер же завдяки Ніні Петрівні ми можемо отримати чітке розуміння проблеми.

Податковий штурм

На знак протесту проти скасування відшкодування експортного ПДВ для олійних аграрії влаштували справжній бунт – вони тричі блокували основні автомагістралі країни, влаштовували акції протесту під податковим комітетом та власне будівлею парламенту. Піти на такий радикальний крок сільгоспвиробників змусило тотальне ігнорування з боку влади. І це принесло свої плоди. Законопроект №7403-2 нарешті був включений до порядку денного парламенту та міг бути розглянутий профільним комітетом.

До слова, проти невідшкодування експортного ПДВ на олійні і в підтримку нашого законопроекту виступили 15 обласних рад та провідні експерти ринку, а також також агентство США по міжнародному розвитку (USAID), Американська Торгівельна Палата, Європейська бізнес асоціація, ВАР, Аграрний союз, УКАБ, Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад, а також частина самих же переробників, у тому числі лідер з переробки сої в Україні – агрохолдинг Астарта. Однак парламент впродовж кількох місяців блокував його розгляд.

Коли законопроект №7403-2 все ж потрапив на погодження до податкового комітету, розпочалось найцікавіше. Як видно з відеозапису засідання, депутати постійно комусь телефонували та буквально намагались втекти, залишаючи залу. Тим самим вони хотіли зірвати кворум. Стримували народних обранців лише аграрії, які, будучи готовими до такого перебігу подій, зібрались під будівлею комітету.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Найбільш активну переписку з невідомими вів Мар’ян Заблоцький, який поєднує одночасно дві посади: голови Громадської ради при податковому комітеті і заступника голови Української аграрної асоціації (УАА). Членами УАА є підприємства агрохолдингу Kernel, співвласником якого за чистою випадковістю є народний депутат - член податкового комітету Віталій Хомутинник, який за часів екс-президента Януковича цей комітет очолював. Варто зауважити, що Kernel є найбільшим експортером соняшникової олії в Україні. Сам же Хомутинник на згаданому засіданні податкового комітету був відсутнім.

Хоча з самого початку засідання більшість з присутніх членів комітету заявили, що підтримують прийняття законопроекту №7403-2 в першому читанні, знадобилось більше двох годин для того, щоб включити його до порядку денного та рекомендувати ВРУ прийняти цей документ за основу.

Вже наступного дня стало відомо, що прибічники переробників висловили протест проти прийнятого рішення, домоглись екстрених зборів комітету, на яких спробували скасувати рішення на підтримку законопроекту №7403-2, яке було ухвалене напередодні. Проте цього зробити їм вже не вдалось.

Висловлюємо щиру подяку депутатам аграрного та податкового комітету, які підтримали наш законопроект, а також аграріям, які проявили активну позицію, яка сприяла включенню документа до порядку денного парламенту.

Підриваючи основи

Зі сказаного вище, а також з результатів голосування про включення законопроекту №7403-2 до порядку денного ВРУ стає очевидно, що в парламенті працює потужне лобі, яке спочатку домовилось про прийняття "соєвих правок", а тепер всіляко протидіє скасуванню цієї норми, яка дискримінує українських фермерів та збагачує за їх рахунок переробників. Це лобі не тільки веде перемовини та укладає кулуарні угоди, але також розвернуло проти аграріїв і народних депутатів, які їх підтримують, чорну піар-кампанію у ЗМІ, побудовану на брехні і перекручуванні фактів.

Так, я і мої колеги за останній місяць з подивом дізналися, що є агентами Кремля, які діють в інтересах великих міжнародних, в основному американських компаній. Що ми, виявляється, "розводимо" наших членів, збираючи з них гроші на організацію і медійне висвітлення акцій протесту, і тут же платимо їм же за вихід на ті ж акції протесту грошима, що були отримані від народного депутата Івана Мірошниченка. Тепер ми очікуємо, коли проплачені експерти заявлять, що ми п'ємо кров християнських немовлят та працюємо на Моссад, адже головний офіс ВАР знаходиться в Умані - місці щорічного паломництва правовірних євреїв хасидського напрямку.

У чому ж причини розв'язання такої безпрецедентної "чорнушної" кампанії? Відповідь дуже проста – ми підриваємо основу основ благополуччя українських олігархів і куплених ними політиків, саму конструкцію здійснення ними влади в Україні, яка дозволяє їм збагачуватися за рахунок решти країни, заганяючи її у непроглядну бідність і позбавляючи майбутнього. Ми оскаржуємо святеє святих – недоторканність і непорушність "договрняків": розмін голосів за ті чи інші рішення, в тому числі і на голосування за необхідні уряду законопроекти, наприклад, державний бюджет. Адже, як ми тепер знаємо завдяки Ніні Южаніній, домовленість про невідшкодування експортного ПДВ на сою вже була досягнута людьми, які вочевидь відчувають себе у праві укладати такі рішення за спиною всього суспільства. А тут приходимо ми і говоримо про те, що ця домовленість нічого не варта, і що ми вважаємо її злочинною.

Очевидно, що з точки зору тих, хто цю домовленість уклав, злочинці ми. Тому нас не дивує, що правоохоронні органи по всій країні почали відкривати проти нас "фактові" кримінальні справи. А також, і те, що експерти-політологи, які раніше нічого не розуміли в сільському господарстві, стали хором зараховувати нас у зрадники. Так, для них ми зрадники – ми зраджуємо з такою любов'ю збудований ними неофеодальний лад, де політики купують голоси виборців, а потім продають свої голоси олігархам, а найняті експерти з усіх питань за гроші політиків і олігархів "відмолюють" їх гріхи у ЗМІ, вправляючись у схоластиці, словоблудстві й умінні називати чорне білим. І все це тримається на непорушності і святості "договірняка". Сподіваюся, що нам вдасться завершити справу і чи не вперше зламати політичний "договірняк", адже з чогось потрібно починати.

Показати ще новини
Радіо NV
X