Інвестування в ОВДП – вигідна альтернатива депозитам

13 липня 2018, 08:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Теза "Гроші мають працювати" добре знайома кожному. А от її успішна реалізація вимагає володіння мистецтвом грамотної диверсифікації портфеля фінансових активів для одержання максимального прибутку при мінімальному ризику.

Набір інструментів для інвестування змінюється слідом за змінами в законодавстві, економічній ситуації, бізнес-середовищі. Також змінюється і ландшафт відносин банків зі своїми клієнтами. Зокрема, преміум-банкінг, орієнтований на заможних клієнтів, пропонує індивідуальний підхід у наданні розширеного спектру традиційних банківських і складніщих фінансових продуктів і послуг. Адже саме цей сегмент клієнтів зацікавлений не тільки зберегти, але і примножити свої фінансові активи.

Відео дня

Не секрет, що останнім часом привабливість депозитів як найприбутковішого інструмента інвестування істотно знизилася: за останні 2,5 року вклади у гривні втратили майже половину прибутковості, а валютні і зовсім "просіли" в два-три рази – так, ставки за депозитами у валюті продовжують оновлювати історичні мінімуми, наблизившись у деяких банках впритул до нульової позначки.

Така динаміка мотивує задуматися про альтернативні інструменти примноження коштів. І тут заможні клієнти стикаються з певними труднощами. З одного боку, спектр пропозицій вельми обмежений у наших умовах практично нефункціонального фондового ринку. З іншого боку, інвестиції – це складніше, ніж класичний депозитний договір. Вони вимагають певних знань, досвіду, здатності розуміти і приймати рівень ризику. Україна перебуває лише на початку шляху розвитку повноцінного інвестиційного ринку стосовно як розширення його інструментарію, так і підвищення рівня фінансової грамотності інвесторів. Тому актуальним завданням банкірів і фінансових експертів є просвітницько-роз'яснювальна робота щодо особливостей і переваг альтернативних інструментів вкладення коштів.

Купівля облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) – один з таких інструментів внутрішнього інвестування. ОВДП – це цінні папери, випущені державою з метою фінансування загальнодержавних потреб. Мінфін України здійснює випуск трьох видів ОВДП: стандартні (номіновані у гривні), індексовані та номіновані в іноземній валюті, за якими випуск, погашення купона і номіналу здійснюються в іноземній валюті. Хранителем ОВДП виступає НБУ.

ОВДП є на сьогодні найліквіднішими цінними паперами в Україні. А фінансово вигідними облігації внутрішньої державної позики роблять висока відсоткова ставка як у гривні, так і у валюті. Судіть самі: Мінфін на аукціоні з продажу ОВДП у травні залучав гривню під 16-17% річних, долар і євро – під 5,5% і 4,07% річних відповідно. При цьому середня прибутковість річного депозиту становить приблизно 14% річних у гривні, 3,3% у доларах США і 2% в євро. Ще одна важлива перевага: дохід від операцій з ОВДП звільняється від сплати податку на доходи фізичних осіб на відміну від строкових депозитів, де клієнт втрачає 18% отриманого доходу.

Клієнт може підібрати зручний для себе термін інвестиції в ОВДП: від 3 місяців до 5 років. Якщо інвестору з огляду на різні причини знадобиться достроковий доступ до грошей, ОВДП завжди можна продати через брокера на вторинному ринку за актуальною вартістю, яка визначається поточною ринковою кон'юнктурою. Тоді як дострокове розірвання депозитних договорів у більшості випадків не передбачено взагалі або передбачає втрату нарахованих відсотків.

Окрім прибутковості інвестиції, клієнтів, безумовно, цікавить рівень її надійності. Держава гарантує повернення коштів, вкладених в ОВДП, у повному обсязі; для депозитів же гарантована сума на сьогодні становить 200 тисяч гривень (або еквівалент). Якщо говорити про заможних клієнтів, то тут зазвичай мова йде про набагато більші суми, а тому гарантоване погашення інвестицій у повному обсязі їм особливо важливе.

Механіка інвестування в ОВДП така: для проведення операцій потрібно пройти процедуру ідентифікації, відкрити рахунок у цінних паперах, підписати брокерський договір з торговцем. Це можна зробити в банку або фінансовій установі, що має відповідні ліцензії та дозволи. У банку буде зручніше, оскільки наступні розрахунки під час купівлі або продажу ОВДП треба буде робити з банківського розрахункового рахунку, таким чином, всю процедуру можна зробити в "одному вікні". Всі операції з ОВДП проводяться за разовими заявками клієнта брокеру, який бере на себе всі організаційні і технічні питання, підбір і пошук відповідних ОВДП, забезпечує всебічну експертну підтримку. Хранитель своєю чергою забезпечує зарахування ОВДП на рахунок клієнта, зберігання, списання, а також регулярну звітність для власника рахунку.

Під час вибору валюти цінних паперів слід враховувати, що різниця в дохідності гривневих і доларових ОВДП становить приблизно 10 відсоткових пунктів. Курсові тренди поки що свідчать на користь гривні. Але якщо інвестор має валютні ресурси і очікує річну девальвацію гривні більш ніж на 10%, то є сенс інвестувати у валютні папери.

Банки пропонують клієнтам пакети, що стартують від 50 тис. грн і $10 тис. Найбільший попит спостерігається на великі портфелі ОВДП від 1 млн грн і від $500 тис., що має своє економічне обґрунтування. Передусім на вторинному ринку обсяг угоди впливає на ціну купівлі ОВДП: великі партії цінуються дорожче. Мінімальні ліквідні лоти стартують від 500 тис. грн і $10 тис., стандартні – становлять 10-25 млн грн і $500 тис. Крім того, на невеликих сумах інвестування зростає питома вага супутніх витрат на відкриття та супровід інвестиційного рахунку, що знижує загальну прибутковість інвестиції. Тому ОВДП є оптимальним інструментом внутрішнього інвестування для клієнтів private- і преміум-банкінгу, які мають вільними активами понад 200 тис. грн, які прагнуть диверсифікувати портфель та одержати вищу прибутковість, гнучкість і надійність порівняно з класичним банківським депозитом.

Всі організаційні і технічні питання бере на себе банк, гарантуючи всебічну експертну підтримку, сервіс високої якості та комплексний підхід з надання послуги: консультування щодо купівлі та продажу ОВДП, можливість відкриття і обслуговування рахунків у цінних паперах, брокерське обслуговування власників ОВДП. Клієнт оплачує послуги зберігача цінних паперів і брокерські послуги, це може бути фіксована сума або відсоток від обсягу. Наприклад, у відкриття рахунку в цінних паперах коштує 500 грн, абонплата за облік цінних паперів – 0,005% (min – 100 грн, max – 2 тис. грн), виплата доходів за цінними паперами – 0,1% від суми, брокерські послуги – 0,1% (min – тисяча грн).

Зростання популярності інвестування в ОВДП переконливо ілюструє статистика Нацбанку: у 2017 році вкладення приватних інвесторів у державні цінні папери зросли з 105 млн грн до 1,5 млрд грн, а за 6 місяців поточного року подвоїлися, перевищивши 3,2 млрд грн. Цей інструмент високо оцінили і нерезиденти: їхній портфель вкладень в ОВДП продемонстрував з початку року майже двократне зростання і на сьогодні перевищує 10 млрд грн. Загалом же в обігу перебувають державні цінні папери на суму 746 млрд грн.

Спостерігаючи високий інтерес до інвестування в цінні папери, Нацбанк з 2 липня удосконалив механізм розміщення ОВДП, розширивши можливості первинних дилерів як брокерів для своїх клієнтів. Це, безсумнівно, сприятиме подальшому активному розвитку ринку.

Зараз вдалий момент для інвестування: ринок ОВДП з високими ставками і порівняно невеликими ризиками є одним з найефективніших варіантів збереження та примноження коштів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X