Інвестори не довіряють українському страховому ринку

23 жовтня 2018, 19:00

Сьогодні стало відомо про велику угоду на страховому ринку України.

Французька АХА Group оголосила про продаж канадській Fairfax страхових компаній АХА Страхування і АХА Страхування Життя.

Це вже далеко не перший випадок, коли великий іноземний інвестор йде з країни. Наприклад, у 2016 році ринок залишила нідерландська страхова компанія Aegon. Її купила група ТАС бізнесмена Сергія Тігіпка. У тому ж році американський страховик AIG звернув свій бізнес в Україні. До цього німецька донька Allianz згорнула ритейловий бізнес. А в цілому за останні чотири роки з цього ринку в Україні пішло п'ять іноземних інвесторів.

Відео дня

Звичайно, це погані сигнали для глобальних інвесторів. Тут існує питання довіри. Як кажуть, якщо МВФ нам дасть кредит – інвестори будуть більше вірити країні. У середовищі акціонерів існує така думка, що якщо цей акціонер йде в країну, то ця країна хороша.

Незважаючи на те, що стратегія компанії про вихід з ринків Східної Європи, зокрема й з України було прийнято ще два роки тому, це рішення буде мати серйозні наслідки для країни.

АХА – найбільша страхова група в Європі. Вихід такого інвестора говорить про погані умови роботи на цьому ринку. АХА належить до компаній, які дуже пильно вивчають історію, юридичні канони, fair play і nonfair play – справедливі та несправедливі ринкові умови гри на тому чи іншому ринку. І якщо така компанія присутня на ринку, то і якість цього ринку відповідна. Якщо ні – то він зовсім інший. На ньому можна більше ризикувати, давати хабарі та інше. Але АХА за такими правилами грати не хоче – це суперечить її корпоративній культурі. Тому високоякісні інвестори, які дивляться один на одного, отримують негативний сигнал.

АХА вклала колосальний капітал в технології і в людей, а не у виробництво, яке можна легко продати. Догляд компанії говорить і про низькомаржинальний страховий бізнес в Україні. У нас маржа від "мінуса" до плюс чотирьох відсотків. Звичайно, є компанії, які працюють з маржею 10-12%, але вони дуже жорстко побудовані технологічно зсередини. Тому компанії часто вибирають території, де прибуток і результати роботи отримує набагато більше. І АХА не стала винятком. Навіть при тому, що в Україні вона закінчує цей рік з колосальним прибутком.
Для ринку в цілому це означає втрату технологій і великих інвестицій, які вкладалися в людський капітал. Незрозуміло, як новий менеджмент вирішить питання з персоналом. Колектив компанії – майже дві тисячі осіб. Швидше за все, хтось втратить робочі місця.

АХА – стабільний консервативний інвестор, який не допускає різких коливань. Її вихід означає, що Україна належить до більш ризикової території, і тут можна умовно кажучи "зірвати куш". Тепер сюди захочуть вкладати гроші хіба що ті інвестори, які бажають швидко заробити.

Тепер ми повинні зрозуміти, що перебуваємо на цьому рівні. Ми – країна, де краще працювати спекулянту, ніж консервативному інвестору. І самі дали такий сигнал. Це рівнозначно в страховому секторі тому, як ніби на країновому МВФ відмовилася б від співпраці з Україною.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X