Інвестклімат Донбасу: очікування та реальність

26 травня 2016, 15:55
Навесні цього року увага до Східного регіону країни значно збільшилася. Починаючи з призначення віце-прем’єр-міністра і міністра з питань тимчасово окупованої території та ВПО, активного проведення форумів і конференцій, та закінчуючи активними дискусіями на тему можливостей для бізнесу на Сході. Зокрема, найбільш популярними наразі темами є вихід на європейський ринок та залучення інвестицій до регіону

Хотілося б детальніше зупинитися саме на залученні інвестицій.

Перш за все, хочеться сказати, що вести бізнес у прифронтовій зоні дуже некомфортно, зважаючи на усі існуючі ризики: територіальні зміни лінії розмежування, систематичні обстріли, можливі захоплення підприємств та інші подібні перешкоди. Тож, на практиці мало хто в принципі наважується інвестувати в регіон, де присутні стільки вагомих бар’єрів.

Відео дня

По-друге, окрім військових ризиків, інвестиціний клімат в Україні все ще лишається на достатньо низькому рівні. Зокрема компанії продовжують скаржитися на важкі умови ведення бізнесу, високий рівень корупції, несвоєчасне повернення ПДВ тощо. Тож ми маємо загальні проблеми залучення іноземних інвестицій в країну, а тим більше до Східного регіону.

На додачу, хотілося б зазначити, що наразі так і не відбулося тих необхідних змін, котрі якимось чином полегшили б умови ведення бізнесу в регіоні. Навіть найнеобхідніші реформи, на жаль, так і не втілено в життя. Таким прикладом може бути звільнення сплати податку за нерухоме майно приватної власності. Комунальне та державне майно було звільнено від сплати податку на території проведення АТО, проте не приватну власність. Такі очевидні речі досі не були врегульовані, тому у бізнесу відсутнє бажання вкладати кошти та розгортати нові проекти на Сході країни.

Звичайно, регіон потребує допомоги, відновлення, розбудови, проте необхідно тверезо оцінювати ситуацію. Хочеться вірити в економічний розквіт Донбасу, і саме економічне зростання зможе стимулювати реінтеграцію непідконтрольних територій. Однак тут має бути побудований логічний ланцюжок: полегшення ведення бізнесу в регіоні (а бажано в країні в цілому) від держави – залучення інвестицій – економічне зміцнення регіону – повернення та повноцінна реінтеграція всіх непідконтрольних територій. Це найбільш успішна послідовність для відновлення Донбасу, а як це буде відбуватися - покаже час.

Показати ще новини
Радіо НВ
X