Інвестиційні ейси фондового ринку

10 листопада 2017, 13:30
Кажуть, що немає у нас фондового ринку. Думка явно некорпораційна (uncooperative), затиснута, скукожена

Про це говорять багато: професіонали і студенти, експерти. Ось і глава НКЦПФР висловився, що ринку немає, маємо мовляв ринок-фантом за всі 26 років, тому що «... всі процеси на ринку у нас« сірі».

Відео дня

Не так невесело, як гнітюче. Згадалося тут, навіялась фраза, що «Ринок цінних паперів – дзеркало душі бізнесу...». Тобто ринок і бізнес-середовище це взаіємовідображення і взаємодоповнення ринку і його учасників. Емітентів та інвесторів. І інфраструктури звичайно, регуляторної в тому числі.

Відносно характеристик кольору ринку, то всі його учасники зі своїми барвами-мольбертами, і сірого кольору вистачає.

Але якщо серйозно, то в таких суперечках потрібно спочатку уточнювати – якого ринку немає тепер – первинного чи вторинного? Про структуру ринку взагалі майже не говорять. Разом з тим відбуваються реєстрації емісій різних ЦБ, і Комісія має річні та інші звіти. Інфраструктура депозитарно-облікова постійно дзвенить. Держпапери до погашення теж паперу як би «цінні» по букві закону і змісту.

Первинний фондовий ринок є, як і був весь час як точка відліку/старту. І в звітах НКЦПФР постійно актуалізується зіставлення обсягів зареєстрованих емісій і обсягів ВВП, які сприймаються як інформаційні ейси (як в тенісі – подача м'яча на виліт). Але після подачі-старту все ніяк не запускався розбіг. Спотикач-рестрикції різні давали і дають знати. Біржовий ринок не вийшов за межі frontier-market.

Основа фінансових інвестицій на фондовому ринку – вторинний сегмент ринку пайових цінних паперів – акцій в першу чергу. Тут мало не колапс – за результатами 2016 року, тільки 8,1% акцій допущені до біржових торгів. І тому дуже низький відсоток паперів у вільному обігу.
Головна проблема цього – непублічність компаній – емітентів цінних паперів і їх неготовність до цієї самої публічності. У нас як у Фауста Гете: «бути чесним – бути одним з 10 тисяч». Причини такого корпоративного «затиснення» різні, і вони здебільшого відомі.

І тому немає реально ринку цінних паперів як ринку інвестиційних продуктів. Як оцінити поріг доступу на ринок інвестицій? Де масовий некваліфікований інвестор з сектору домогосподарств? Різні витрати допуску до ринку інвесторів часто надмірні, штучні і приносять вигоду тим, хто їх формує і підтримує. Неформальні (договірні) правила інвестування часто «зашкалюють» формальні легальні норми бізнес-поведінки.

Представлення та обговорення законопроекту №5592-д щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів обнадіює як маяк реальної, а не формальної публічності компаній. Як і новий меседж від глави фондового регулятора на Ukrainian Investment Forum на початку цього місяця – «для того, щоб інвестувати, потрібно в це вірити. Без публічної довіри і потужного публічного попиту, ми не побудуємо ринки капіталу».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Поки що склався у нас ринок інвестицій в частині ринку фондового – це ринок корпоративного та іншого контролю. І приватизація дала «вихлоп» ринку контролю, а не ринку інвестицій. Приватизація та інші держпрограми не запустили ринок інвестицій.

В рамках економіки як макросистеми відображаються і співіснують різні ринки, і фондовий в тому числі. Неможливо вирішити важливі, але сегментарні проблеми розвитку при ступорі макрорівня (фактично сьогодні економіки боргів, а не інвестицій). Тому питання фінансової стабільності первинні для розвитку всіх ринків.

Фондовий ринок відображає завжди потреби тієї економіки, частиною якої він є (внутрішньої або транскордонної). І фондовий ринок сьогодні дзеркально відображає всю муть-непрозорість макро-пристроїв господарювання. Показники Doing Business красномовні.

Є навчальна ретро-історія, що у багатьох в сейфі зберігається перев'язана пачка цінних паперів, в якій найцінніше – шнурок (мотузка), якою папери перев'язані (це, мабуть, коли було все документарним). Мабуть, «душа бізнесу» виснажилась в обіймах мотузки. Як конкурентної, так і державної.

Потрібно припинити спекуляції, що немає ринку фондового. А хіба ринкова економіка є? Який ринок є таким, яким хочемо його бачити? Не варто, як відомо, нарікати на дзеркало. Ринок фондовий є. Але як триколісний велосипед на гонках Tour de France або Giro d'Italia.

Педалей тут (читай – інвесторів) поки менше, ніж коліс (інвестпропозицій). Не продавлюються як слід інвестможливості.

Рахунок «інвестори-інвестпропозиції» сьогодні 2:3 з інвест-ейсом на перспективу.

Головне – їдемо!

Показати ще новини
Радіо NV
X