Інвестиційним няням — рік. Чи є результат?
За рік роботи програми подано лише дві заявки із загальним обсягом інвестицій на скромні $96 млн. Визнати такий результат успіхом складно, але є підстави для оптимізму.
Час має значення
У грудні минув рік з дня прийняття Парламентом Закону України «Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями в Україні». За кілька днів до цього Прем'єр-Міністр Денис Шмигаль на спеціальній події анонсував подачу перших двох заявок на отримання державної підтримки за цим законом на загальну суму інвестицій приблизно в $96 мільйонів.
Давайте трохи зазирнемо в минуле. Січень 2020 року, президент Зеленський на щорічних зборах Всесвітнього економічного форуму в Давосі анонсує запуск проєкту «інвестиційних нянь». Вже того ж року Парламент приймає профільний закон. За два місяці, тобто одразу після набрання чинності законом, інвестори отримують можливість вступити в діалог із спеціально уповноваженою Кабміном установою UkraineInvest. Проте, з урахуванням шестимісячного строку на прийняття процедурних підзаконних актів, інвестори отримали технічну можливість подати заявки лише чотири місяці тому — в серпні цього року. Півтора року від озвучення голої ідеї до впровадження повного пакету законів та підзаконних актів і запуску професійної команди UkraineInvest — це добре.
Робота над помилками
Тим не менше, досить очікувано, що регулювання процедури подачі заявок та ряд вимог до інвесторів виявилися, м’яко кажучи, не ідеальними. Або мовою бізнесу таким, що «не злітають». Як приклад, вимоги до фінансових показників, взагалі не враховували модель здійснення великих інвестиційних проєктів із залученням так званих «special purpose vehicle» та із залученням кредитів. В певний момент загальновідомі кредитори з високою репутацією, такі як міжнародні та урядові фінансові організації (наприклад, Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк, група Світового банку) та їх позичальники фактично залишились «за бортом» програми.
Але до честі команди UkraineInvest, Мінекономіки та Кабміну, вони виявилися здатними досить швидко відреагувати на виклики та сигнали від інвесторів та їх юридичних радників. Був зібраний зворотній зв’язок від потенційних заявників, проведений ряд нарад та зустрічей з інвесторами. За результатом — розроблені доопрацювання, щоб зняти спірні моменти і розморозити подачу ряду заявок. Остаточно Кабмін затвердив відповідний пакет змін до підзаконних актів на початку грудня.
Команда «робить різницю»
Схоже на те, що ключовим чинником позитивних моментів програми є професіоналізм команди. Схоже, президент трохи перебільшив у властивій йому манері, коли озвучив свою візію інвестиційних нянь, які, немов сучасні інвестиційні супергерої, спілкуються з інвесторами на п’яти мовах та доступні цілодобово. Але у професіоналізмі команди UkraineInvest не доводиться сумніватись. Крім того, з цими людьми банально приємно працювати інвесторам та їх професійним консультантам. І це в умовах кадрового голоду в країні.
Що далі?
На початку року очікуються нові анонси та, що найважливіше, — підписання перших спеціальних інвестиційних договорів між інвесторами та Кабміном. Саме укладення таких договорів є юридичним фактом, який незворотньо запускає окремі процеси в рамках державної підтримки. Тож підписання першого такого договору в першому кварталі є вкрай очікуваним та буде свідчити про те, що ця історія відбулася.

Замість висновку
Замість сухого підсумку хочеться стисло нагадати про вимоги до проєктів, форми й обсяг державної підтримки та заохотити інвесторів серйозно сприймати такі можливості. Також, вкрай важливим залишається якісне представлення інвесторів у цьому процесі, що неможливе без професійних радників.
Цільовий проєкт-бенефіціар державної підтримки
— пріоритетні для країни галузі (переробна промисловість, відходи, транспорт, логістика, освіта, наука, охорона здоров’я, мистецтво, культура, туризм, спорт, рекреація)
— капітальні вкладення в зазначені вище галузі
— створення 80+ робочих місць із зарплатою 15+ відсотків вище ринку в регіоні
— розмір інвестицій 20+ млн євро
— строк реалізації до 5 років
Обсяг державної підтримки
До 30% загального обсягу інвестицій, тобто щонайменше 6 млн євро.
Включає такі два основні блоки:
— звільнення від сплати податків та звільнення від оподаткування ввізним митом
— допомога в питаннях землекористування та суміжної інфраструктури й інженерних комунікацій.