Стисло і зрозуміло: Інвестиційні няні, €500 млн від ЄС і можлива зміна стратегії Росії на Донбасі

29 січня 2020, 09:40

Середа, 29 січня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • М'яка зима в Україні дала можливість країні в 2019 році скоротити споживання газу на 9%, до 30,5 млрд кубометрів, повідомляє Державна служба статистики. Сприятлива температура грудня знизила споживання газу на 19% у річному численні, до 3,9 млрд куб.

Відео дня

 • Частково через зміцнення гривні торік на 14,4%, відношення державного боргу до ВВП наприкінці грудня знизилося до 50%, проти 61% на початку 2019 року. У гривні загальний державний борг скоротився на 7,8% до трохи менше 2 трлн гривень. У доларах борг зріс на 7,7%, до $ 84,4 млрд, повідомляє Мінфін.
 • «Значне зниження — з огляду на те, що в 2015 році під час реструктуризації боргу цей показник перевищував 90%», — пише з Лондона Тімоті Еш. Посилаючись на зобов'язання, пов'язані з ВВП, він каже: «Ми можемо сперечатися про те, чи були боргові зобов'язання правильним способом реструктуризації боргу, але зрештою було прийнято рішення бути щедрими щодо власників облігацій, забезпечити швидку реструктуризацію і дозволити Україні рухатися далі».
 • Україна має отримати €500 млн макрофінансової допомоги від ЄС до кінця березня, заявив у вівторок на прес-брифінгу в Брюсселі з прем'єр-міністром Гончаруком виконавчий віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс. «Ми в Європейській комісії вже почали внутрішню процедуру, щоб підготувати розподіл коштів», — сказав він. «Це стане можливим у першому кварталі поточного року». Він додав, що випуск грошей залежить від дотримання Україною програми МВФ.
 • У зв'язку з тим, що попит був удвічі більший за пропозицію, Міністерство фінансів на щотижневому аукціоні у вівторок знизило більшість доходностей за своїми гривневими облігаціями нижче 10%. З залучених $255 млн у гривневому еквіваленті, левова частка — 59% — припала на новинку: 7-річні облігації. Інвестори, переважно іноземці, купили еквівалент на $150 млн, середньозважена дохідність склала 9,79%. За іншими облігаціями прибутковість склала: тримісячні — 10,15%; річні — 9,91%; і дворічні — 9,86%. На сторінці міністерства в Фейсбуці представлено річні графіки, які показують, що дохідність скочується, як з лижних крутих трас.
 • Як працюватимуть нові «Інвестиційні няні» в Україні? Запитує Катя Горчинська в статті в Forbes. «Робота інвестиційних нянь полягатиме в тому, щоб розігрувати магію в стилі Мері Поппінс кожен раз, коли їх протеже потрібно вирішити проблему», — пише вона. Насправді іноземці, що інвестують понад $100 млн, підпишуть спеціальну угоду з Кабінетом міністрів і меморандум з UkraineInvest. Це урядове агентство надасть можливість усунення інвестиційних перешкод.

 • В угоді «буде викладено переваги, умови і зобов'язання уряду й інвестора», каже міністр економіки Тимофій Милованов. «Наприклад, якщо необхідно, уряд може побудувати залізничну станцію або гарантувати підключення до енергетичної інфраструктури». Щоб обійти українські суди, восени цього року в Україні буде створено міжнародний арбітражний суд, каже Юлія Ковалів, заступник глави офісу президента. Для досягнення мети продати 500 державних компаній цьогоріч уряд також введе 5-річні податкові канікули і прискорену амортизацію до 2-5 років.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

 • Реальна заробітна плата з поправкою на інфляцію зросла на 11,3% торік, повідомляє Державна служба статистики. У номінальному вираженні середньомісячна заробітна плата зросла на 16%, до 12 264 гривні, або $496. Найбільше зростання середньої номінальної заробітної плати було у: Миколаєві — 26%; Рівному — 21%; Хмельницькому — 21%; Києві та Дніпрі — на 19%; Запоріжжя, в Луганській і Донецькій області та Волині — на 17%; Тернополі, Одесі та Черкасах — на 16%.

 • В «Укрпошті», одному з найбільших роботодавців в Україні, середньомісячна зарплата становить 6 400 гривень або $59. Ігор Смілянський, генеральний директор державної поштової служби, каже, що середня зарплата майже подвоїлася відтоді, як він обійняв цей пост чотири роки тому.

 • За словами директора компанії Олександра Бульби, цьогоріч приватна служба доставки «Нова Пошта» планує збільшити обсяги поставок на 18-25%. Торік бізнес зріс на 22%, до 212 мільйонів посилок. З 98% відсотків внутрішніх поставок, Нова Пошта хоче розширити свої міжнародні послуги на 30% цьогоріч, до 4,4 мільйона. На Китай припадає 68% міжнародного бізнесу. Після подвоєння кількості філій до 6 000 минулоріч, Нова Пошта планує додати ще 1 200 нових офісів.

 • Вперше Росія заявляє, що завершить будівництво газопроводу Північний потік-2 без допомоги іноземних компаній. «Проект Північний потік-2, який вже зроблений на 94%, буде завершено російською стороною», — заявила у вівторок на європейській газовій конференції у Відні заступниця глави Газпрому Олена Бурмістрова. Незрозуміло, як Росія будуватиме останні 6% трубопроводу, який проходить з Росії до Німеччини. Газета Financial Times повідомляє: «Оцінки російських чиновників по завершенню Північного потоку-2 нині варіюються з кінця 2020 до початку 2021 року».

 • Напруження на Донбасі може послідувати за недавньою заміною Путіним головної людини у справах в Україні, пишуть кілька експертів. «Путін замінив свого головного порушника спокою Владислава Суркова спецілістом із вирішення проблем, якому він довіряє, Дмитру Козаку», — пише Андерс Аслунд у статті Atlantic Council: «Чи готує Путін нову стратегію для України?», зазначаючи, що Козак, українського походження, часто фокусується на економічних показниках. Аслунд пише: «Призначення Козака, мабуть, вказує на майбутню зміну політики Кремля щодо України». Раніше Козак відповідав за економічну підтримку Росії Донбасу. Він спостерігав за обміном полоненими між Росією й Україною і переговорами з Україною щодо природного газу минулого місяця.

 • «Економічно орієнтований Козак замінює Суркова як кремлівського наглядача за Донбасом», — пише Зенон Завада з Concorde Capital. «Козак відрізняється від Суркова тим, що розглядає події на Донбасі переважно з економічної точки зору і прагне перезавантажити російську економіку, знявши санкції», — каже Олексій Чеснаков, директор московського Центру політичних ситуацій. Завада робить висновок: «Рішення Путіна про просування Козака 24 січня вказує на те, що Путін не вдаватиметься до жодних радикальних заходів у Білорусі або Україні до кінця свого президентства, таких як посилення військової агресії».

 • Україна та Ізраїль можуть подвоїти обсяг двосторонньої торгівлі до $2 млрд, заявив президент Зеленський під час своєї недавньої поїздки в Ізраїль. У серпні минулого року Зеленський підписав угоду про вільну торгівлю між двома країнами. Через політичну безвихідь Ізраїлю, ізраїльський Кнесет не ратифікував угоду про вільну торгівлю. 2 березня в Ізраїлі пройдуть треті парламентські вибори за останній рік.

Від редактора:

Щойно з Цюриха електронною поштою я отримав новий щотижневий переклад українських ділових новин німецькою мовою. Спасибі Свену Хеннігеру і його колегам з Henniger Winkelmann Consulting у Відні за підготовку Україна-Wirtschaftnachrichten.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікацію повної версії тексту заборонено.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо NV
X